ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2014
ÎNSCRIS: 18.01.08
MAY-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Impresii despre hotel

Hotel Cavo D'Oro 3* din statiunea Kalamaki este un hotel mic, ca mai toate hotelurile din Grecia situat la aproximativ 1 km de centrul statiunii.

Cum ghinionul m-a urmarit inca de la plecarea din Romania si la repartizarea camerei am patit-o.

Autocarul ne-a lasat in fata hotelului in jurul orei 10 iar camerele nu erau inca pregatite. Dupa atatea ore de mers ne-am gandit ca ar fi cazul sa ne dezmortim putin, am lasat bagajele la receptie si am plecat sa vedem plaja si marea.

Bineinteles ca in acest timp camerele au fost repartizate si noi am stat in ce a mai ramas, deoarece am inteles ca aveam repartizata o camera la etaj dar cineva nu a fost multumit de camera de la parter si pe principiul ”primul venit, primul servit” s-a facut schimb de camere.

Cand am sosit, ni s-a repartizat camera, nu am comentat nimic, gandindu-ma ca asa sunt toate camerele, mici, fara chicineta dar cu un balcon generos. Apoi, fara sa vreau am auzit discutia despre schimbatul camerei!

Camera de la parter avea doua paturi, o noptiera (ca doua stricau!), un televizor suspendat, un frigider, un taburet mic (care l-am folosit pe post de a doua noptiera), o polita, un dulap, o oglinda mare si cam atat. Era dotata cu un fierbator. Pe holul hotelului era o plita, un dulap si o chiuveta care deserveau doua camere (eu personal nu le-am folosit, deci nu stiu ce continea dulapul si daca plita functiona).

Baia era mica, cu o cadita de dus (fara perdea), o chiveta si WC.

In schimb, balconul (desi eram la parter) era mare, cu o masuta si doua scaune din plastic iar gradina hotelului facea toti banii, era mare, frumos aranjata, o desfatare pentru ochi si simturi.

Hotelul avea si o piscina generoasa, cu sezlonguri si umbrele. Am intrat de cateva ori in ea si apa era calda.

In privinta mancarii, noi am avut in pretul biletului micul dejun, care era super suficient, aveai ceai, cafea, sucuri, paine de mai multe feluri, cereale, unt, gem, compot, iaurt, oua sub diferite forme, cascaval, branza, masline, mezeluri, fructe. In unele dimineti era si mancare de fasole, carnati prajiti, cartofi prajiti, etc. Singurul dezavantaj era ca patronul te urmarea indeaproape si aveai o senzatie de stanjeneala. Puteai sa iti pui in farfurie si de zece ori, nu zicea nimic dar cred ca urmarea sa nu pleci cu mancare, in fine, poate era doar o parere de a mea.

O a doua masa o luam undeva in jurul orei 15 – 16 (sau cand veneam din excursii) la una din multele taverne din statiune. Eu citisem inainte pe site si aveam idee de tavernele unde se mananca mai ieftin, acum nu le mai tin minte.

Legat de taverne, plecasem din tara cu ideea ca grecii sunt foarte generosi si iti dau din partea casei mereu cate o mica atentie. Acum, nu stiu ce sa zic, poate am avut iar ghinion sau poate, fiind una sau doua persoane la masa nu prezentam interes, nu am primit nimic din partea casei, dar asta era doar o constatare nu un impediment.

Seara iesem in centrul statiunii si mai luam cate o inghetata sau o placinta. Erau si supermarket-uri de unde puteai sa iti cumperi apa, fructe sau de rontait iar preturile nu erau exagerate.

Din cate am inteles puteai sa mananci pranzul sau cina si la restaurantul hotelului, sistem bufet suedez contra sumei de 10 eur, eu personal nu am mancat acolo.

Plaja din Kalamaki era la 5 -7 min. de mers lejer fata de hotel, era mare, cu sezlonguri si umbrele (contra cost) dar noi am mers de cateva ori dupa ora 17 si ne-am asezat pe sezlonguri fara sa platim.

Daca vroiai sa faci plaja te puteai duce si pe plaja din Laganas care era mai animata, avea sezlonguri si umbrele de stuf si daca consumai ceva te lasau sa stai pe sezlong toata ziua.

Atasez cateva fotografii cu hotelul si cateva feluri de mancare de la diverse taverne (spre rusinea mea, nu le-am retinut numele nici tavernelor nici mancarurilor).

Trimis de androstef in 19.02.14 10:46:16
Validat / Publicat: 19.02.14 19:19:59

VIZUALIZĂRI: 4645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (androstef); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea hotelului, intrarea la piscina

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.02.14 19:47:26] »

Cel mai mic hotel la care am stat eu, avea doar 10 camere, acest hotel are cu o suta de camere mai mult, deci e un hotel de talie mare din Grecia, eu chiar am fost sa il vad in 2010 si am facut ceva poze acolo, sunt mai multe corpuri ce inconjoara piscina, numai mic nu este, parerea mea!

Sper ca vorbim de acelasi hotel?

androstef [19.02.14 20:09:54] »

@ionescunic: Eu nu m-am exprimat corect, vroiam sa spun ca hotelurile din Grecia sunt mai mici comparativ cu hotelurile din alte tari. Eu nu am stat intr-un hotel mai mic ca acesta, de aceea mi s-a parut mic.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.02.14 22:02:51] »

@androstef: Majoritatea hotelurilor din Grecia au pana in 30 de camere, orice hotel care are camere mai multe este deja un hotel mare.

danamandache [20.02.14 07:34:25] »

@androstef: Cum este apa in luna mai?

androstef [20.02.14 09:18:21] »

@danamandache: Eu am mers la plaja numai dupa amiaza. Apa era un pic rece, dar daca intrai, te obisnuiai cu ea. Cand ieseai din apa, afara era cald si te incalzeai.

Am prins si o zi in care a plouat si a fost furtuna pe mare, atunci nu am intrat in apa.

@ionescunic: Multumesc frumos pentru informatii.

Impresia mea era ca marea majoritate a hotelurilor din Grecia sunt afaceri de familie si de aceea le catalogam ca hoteluri mai mici (le asimilam cu pensiunile noastre).

danamandache [20.02.14 11:31:23] »

@androstef: multumesc pentru raspuns

mariussand [27.06.14 21:17:40] »

Salut,

Cu ce ai mers pana in Laganas? cu bus sau ai. inchiriat masina? am citit ca poti ajunge si pe jos? sunt cam 4 km parca!

Merci

androstef [27.06.14 21:49:15] »

@mariussand: Buna, daca ai carnet cel mai simplu este sa inchiriezi o masina si sa vizitezi toata insula. Se poate inchiria si scuter sau bicicleta.

Eu nu am carnet. La Laganas poti ajunge cu bus-ul care are statia in fata hotelului sau pe jos, pe plaja. Drumul este mult mai scurt pe plaja, mergi cam 20 min.

Nu am mers pe strada pe jos, cred ca sunt mai mult de 4 km.

androstef, danamandache, mariussand
Alte impresii din această RUBRICĂCavo D'Oro Hotel: