ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2014
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 05.04.09
JAN-2014

O lună în Thailanda // Capitolul 4 - alte 3 excursii

ne gandeam sa mergem pe cont propriu in ayutaya, dar nu se merita, distantele intre temple sunt mari, trebuia sa luam taxi cred. si in excursie iti da pranz, am fost si la palatul de vara, nu pierzi timpul prin gara.

in ayuttaya am vizitat niste temple vechi, mai mult ruine uneori, stupe, ... la palatul regal de vara era totul frumos amenajat, mai occidental. seara am fost la mbk mall, pe jos de la hotel, erau demonstranti, inchis traficul auto in jur, un pic de speriat, dar nu aveau treaba cu turistii, in mall nici nu iti dadeai seama cei afara.

a doua zi am fost la piata plutitoare damnern saduak, turistica. aici puteam merge pe mal pe la tarabe. am luat o barca (pret fix, neinclus) cu alti turisti sa ne plimbe pe canale. a meritat caci nu puteai vedea si merge de pe mal. ne-a dus si prin sat unde erau casele lor. barca o impingea cu un bat, apa nu era adanca, multe canale, ca prin delta. am luat niste sculpturi. cereau niste preturi mari, eu nu prea aveam de gand sa iau si le ofeream de vreo 3-4 ori mai putin. mi-a dat asa. am luat ca am zis ca e pret bun. prin chiang mai am vazut apoi la acelasi pret. deci ei oricum nu pierd niciodata. viata cred ca e ieftina in thailanda, benzina era vreo 3 lei, microbuzele mergeau pe gpl, in malayesia era 1,5 lei benzina (ca au petrol). daca la noi taxiul e 1,4 lei/km, cum sa nu fie la ei orice cursa sub 10 lei. mancarea e ieftina daca tot timpul au productie ca e cald mereu. dar pentru turisti pun preturi de occident. occidentalii daca vin zic ca e ieftin acolo (compara cu nivelul lor de venituri), eu zic ca sunt preturi ca pe la noi.

apoi am fost la un show cu elefanti (ca la circ, dar in aer liber), apoi tot acolo cu crocodili. interesant cum isi puneau mana si capul in gura crocodilului.

apoi am vazut un spectacol traditional thailandez. cand ne-am intors, blocaj in trafic, nu se misca nimic. am coborat din microbuz, ne-a zis soferul unde suntem si unde sa luam vaporasul pe chao praya, era aproape (oricum aveam gps pe mobil, foarte util, recomand in orice vacanta). cum era devreme a fost ok, am facut asa si croaziera pe rau (ca eram in nordul bangkokului si noi aveam hotelul in sud). nu costa mult (cativa lei), au statii cand pe o parte, cand pe alta a raului, in punctele turistice, oricum a mers repede, vreun sfert de ora cred. odata am luat alt vaporas local al lor, aglomerat, de am traversat doar raul la un templu (in prima zi), dar pret infim (1-2 lei toti). cand am coborat era si un mall.

ultima zi in bangkok aveam excursie in pataya, sa mergem la mare cu copilul. cea mai nasoala excursie. drumul e lung pana in pataya. de acolo ne-a imbarcat pe un harb de vapor de ne dureau urechile de la motor sa mergem pe coral island. unii aveam si rau de mare, erau cam valuri. pe drum sotia a vrut parasailing (era ieftin, 50 lei). ne-a zis capitanul ca doar acum putem, era o platforma plutitoare pe la mijlocul distantei. aici aglomeratie mare, am stat o ora pentru 5 minute cu parasuta trasa de barca cu motor. sotia si doi chinezi. restul au asteptat pe vapor. cred ca avea comision capitanul, nu a zis ca e aglomerat.

plaja frumoasa, era prima vazuta in thailanda. am luat pranzul la o terasa. mi s-a parut ca am stat putin si apoi inapoi la pataya cu harbul. nu am mai stat o ora in pataya ca nu am mai avut timp. caci facuse harbul mai mult pe drum dus-intors. pe harb ne transferau cu o barca. la intors ne-am pus costumul de baie ca ne udam tot pana la barca. altii si-au udat hainele si au stat cu ele unde. deci n-am inteles mai nimic din excursie. cam bataie de joc. mai mult am stat in transporturi (dus intors microbuz si harb) am scris un mail la autoritatea de turism, dar cred ca e degeaba ca la ei nu cred ca exista controale ca la noi. ce OPC! ce reguli! dar in general eu vreau sa raman cu partea buna a lucrurilor si sa tin minte ce a fost frumos.

Trimis de Marinusa in 19.02.14 08:21:11
Validat / Publicat: 19.02.14 19:17:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 3017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinusa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulianic
[20.02.14 11:00:16]

@Marinusa: Nu te supăra că întreb, tastatura ta nu scrie şi literele mari? Review-urile tale sunt greu de citit din acest motiv. Păcat! Thailanda este încă un loc mai puţin explorat de români şi cred că impresiile tale ar putea fi de folos multora dintre noi.

Din toate excursiile pe care le-ai făcut, chiar dacă nu ai fost pe deplin mulţumit de ele, nu ai mai multe poze? Se spune că o poză face cât 1000 de cuvinte!

MarinusaAUTOR REVIEW
[20.02.14 11:45:13]

@iulianic: imi pare rau, nu scriu cu litere mari ca ma grabesc. sunt obisnuit ca in word unde dupa punct apare litera mare automat. am facut peste 100 poze/zi, nu stiu ce sa pun mai intai, dar poze se gasesc si pe google earth. eu doar scriu ca poate ajuta cuiva caci si eu la randul meu am citit ce au scris altii inainte sa plec si m-au ajutat.

Diaura*
[21.02.14 17:05:24]

" am scris un mail la autoritatea de turism, dar cred ca e degeaba "...

Si ce le-ai scris?

MarinusaAUTOR REVIEW
[21.02.14 18:10:17]

@Diaura: ce ni s-a intamplat: nu au respectat programul, a trebuit sa urcam pe barca prin apa...

Diaura*
[21.02.14 20:14:16]

@Marinusa:

Au inregistrat plangerea? Au un termen in care ar trebui sa primesti un raspuns?

TraianS
[23.02.14 21:06:31]

sunt obisnuit ca in word unde dupa punct apare litera mare automat.

@Marinusa, poti scrie impresiile in word (asa cum esti obisnuit) si apoi sa le dai "copy-paste" aici.

Cand eram la inceput pe acest site, aveam probleme similare cu impresiile deoarece de multe ori nu aveam rabdare sa le scriu direct online sau aparea ceva si nu le puteam termina.

Scriindu-le in word le puteam salva si reveni la ele oricand.

Cred ca-mi vanduse si mie "pontul" cineva. Nu mai tin minte cine.

Diaura*, iulianic, Marinusa
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: