ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2014
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 05.04.09
JAN-2014

O lună în Thailanda // Capitolul 2 - Bangkok

in bangkok am stat la hotel mandarin 4*. initial am rezervat la evergreen, dar in toamna am vazut oferta la mandarin, se deschisese de curand si ni s-a parut pret bun: 320 euro/7 nopti. era o statie de metro aproape, dar noi preferam taxiul: orice cursa era sub 10 lei (100 bathi), si pentru 3 persoane era diferenta prea mica pentru 3 bilete la metrou. dar taxiul il opream de pe strada (citisem pe net) si intrebam de la inceput: meter? (cu aparat adica). daca zicea ok, ne suiam, daca nu, nu statem pe ganduri, urmatorul, treceau zeci pe strada.

in prima zi am vizitat temple cu budha (la inceput interesant, apoi cu cat vezi mai multe ne cam saturasem), chinatown (un fel de complex europa din bucuresti) cu tarabe cu tot felul. seara am ajuns pe renumitul khao san (mi s-a parut scurta strada, ca si bangla road in patong). cele mai bune preturi la excursii cred ca in zona asta sunt. dar noi nu am luat de aici, fraieri, eram la inceput, nu stiam.

am facut poze la ofertele de la o agentie de aici si a doua zi dimineata ne-am dus la hotelul nostru. aveam de fapt un catalog la portar. noroc ca stiam preturile din poze si i-am zis ca am gasit la acel pret si daca ne da tot cu atat. ne-a zis cu vreo 150 lei mai mult si am zis ok (trebuia sa mergem altfel iar pe khao san) si la total (4 excursii de vreo 1700 lei) nu parea prea mult. dar cred ca pe khao san le luam si mai ieftin. oricum preturile din catalog (si in general la agentiile- chioscurile de turism) sunt mult mai mari (cel putin 25%). in mare cam 150 li/pers/excursie (copilul mai putin), deci sub 100 euro toti, deci sub 400 euro toate excursiile.

a doua zi am mers la marele palat (se inchide la ora 15 si nu am mai intrat cu o zi inainte) cu alt templu cu budha. apoi am mers in chatuckak market, imensa, mi-am facut un masaj de 30 min (de ajuns) relativ ieftin (cred ca vreo 10 lei) cat s-a uitat sotia dupa divere chestii (eterna problema a mea). thailandezii toti vor sa profite de tine, sa-ti vanda ceva, sa te pacaleasca, insistenti. noi eram obisnuiti de prin tarile arabe, egipt, nici nu ii bagam in seama. cer preturi mari ca poate pica un fraier, dar eu ma gandesc cat as da in romania si atat ofer. si jumate din cat cer ei. oricum si asa ei cred ca au profit bun, tot tu esti ala pacalit. cam mizerie, saracie (cum era romania prin anii 90).

apropo, la hotel, cica copilul plateste micul dejun, doar sta gratis (cum era trecut pe booking). am facut scandal, am zis bine, copilul nu mananca (dar a mancat). ce profitori! tipic thailandez. pe urma am platit odata (oricum era vreo 17 lei), odata am zis ca am pierdut bonul de masa si ne-a mai dat unul de la receptie, uneori eu nu mergeam la mic dejun, ultima zi ne-a dat la pachet ca aveam avion devreme. dar pentru asta le-am dat minim pe booking la review. plus ca piscina era in renovare.

apoi am luat taxi la bayoke. taxiurile cam rablagite, baga aer conditionat ca disperatii (eu il mai opream cu tupeu).

la bayoke am luat cina bufet si urcare in turn cu 120 lei toti (gratis copilul). eram singuri in restaurant. apoi frumos in turn, etajul 83. seara am mers putin in sukumvit. era demonstratie acolo, dar n-aveau treaba ceilalti, vindeau la tarabe langa ei. noi ne speriasem putin, erau la gura de metrou, dar n-aveau treaba, fiecare isi vedea de ale lui.

ne speriasem inainte sa plecam de la televizor, ca sunt demonstratii, dar in afara de unele intersectii unde erau demonstranti, in rest nu era nimic. doar in ultima zi taximetristul care ne ducea la aeroport zice ca nu merge prin ora ca e periculos, cica se lupta (cred ca de fapt nu vroia sa stea in trafic) si am luat-o pe autostrada cu plata (vreo 11 lei taxa). in total vreo 40 lei parca.

urmatoarele 4 zile am avut excursii in jurul bangkokului: 19.01 kanchanaburi, 20.01 ayuttaya, 21.01 piata plutitoare, 22.01 pattaya. ne lua de la hotel un microbuz, ne ducea pana undeva pe khao san de unde se facea gruparea pe destinatii a turistilor in alt microbuz (cu vreo 12 locuri). opream aerul conditionat din dreptul scaunului. ma mir cum nu se imbolnavesc thailandezii: le bate aerul in cap, ies din masina de la 15 grade afara la 30 grade...

engleza thailandezilor (in principiu a ghizilor ca ceilalti nu prea stiu) e enervanta, au un accent de nu intelegi mai nimic: in loc de show zic un fel de ciou, etc. si altele de trebuie sa te concentrezi si sa deduci ce zic...

Trimis de Marinusa in 17.02.14 18:49:40
Validat / Publicat: 17.02.14 21:18:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 4507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinusa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.02.14 19:44:34]

in bangkok am stat la hotel mandarin 4*

@Marinusa, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[17.02.14 21:18:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bangkok-ul" (deja existentă pe sait)

Diaura*
[21.02.14 16:37:01]

" la hotel, cica copilul plateste micul dejun, doar sta gratis (cum era trecut pe booking). am facut scandal, am zis bine, copilul nu mananca (dar a mancat). ce profitori! "...

si

" odata am zis ca am pierdut bonul de masa si ne-a mai dat unul de la receptie, "...

La cine te referi cand spui profitori?

[21.02.14 18:34:09]

@Diaura: daca ti se pare normal sa te fraiereasca asa, treaba ta, eu nu ma las tratat asa, ma adaptez situatiei. in thailanda se plateste inainte sau se opreste o garantie la hotel, deci nu puteam spune ca plecam daca nu are mic dejun si copilul si gata. ce faceam cu copilul atunci cand mergeam la masa? il lasam singur in camera? sau daca ziceau ca e 100 euro/zi mic dejunul pentru copil?

ti-am raspuns din bun simt la toate intrebarile din forumuri, dar vad ca chiar esti lupul moralist. intreaba de thailanda daca vrei, ca eu nu te intreb daca iti permiti sa mergi acolo sau daca meseria ta e sa sicanezi.

dumexino
[03.02.15 11:33:50]

Buna, as dori sa stiu cum si unde ati rezervat cina la Baiyoke?

[03.02.15 12:31:48]

@dumexino: nu am rezervat, am platit direct acolo

dumexino
[03.02.15 13:24:29]

in cei 120 lei ai avut inclus cina tip bufet/2 persoane+ urcare in turn? sau urcarea in turn a fost 120 lei? se poate merge spre seara cand sunt aprinse luminile in oras? sau trebuie respectat vreu-un orar? trebuie respectata o anumita tinuta vestimentara? multumesc!!!

[04.02.15 13:03:34]

@dumexino: era inclus si urcare. Nu mai stiu orarul, era spre seara, gasisem pe siteul lor oferta cred. Nicio tinuta.

Diaura*, dumexino, Marinusa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: