ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2014
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 02.02.14
APR-2013

Ce sa vezi la Barcelona

Barcelona este, după părerea mea, în clasamentul top 3 al orașelor "must visit" al Europei, o galerie de arta sub cerul liber, un oraș superb. Am ajuns la Barcelona în Aprilie 2013, fără a ști mare lucru despre acest oraș, am plecat cu gândul ca ne vom descurca noi, lucru care nu îl fac aproape niciodată. Aveam sa stam la Barcelona o saptamana și nu eram deloc pregătită pentru minunata experiență ce avea sa urmeze.

Se știe ca vara la Barcelona este extrem de torida, de aceea va recomand sa vizitați acest oraș toamna sau primăvara, în primul rând pentru a evita hoardele de turiști și pentru a scăpa de căldura sufocanta a verii.

In principiu, Barcelona nu este mai scump comparat cu Roma sau Paris. Daca încercați sa luați masa în zonele mai putin turistice și sa călătoriți mai degrabă cu mijloacele de transport în comun decât cu autobuzele turistice, cu siguranță nu veți fi faliți.

Ce sa nu ratezi la Barcelona:

- Piața La Boqueria. O piața extrem de animata și aglomerata, este o adevărata delectare a simțurilor; tarabe multicolore, aranjate și dichisite la perfecțiune, fructe coapte înmiresmate și parfumate, pești de toate felurile, creveți și scoici, expuse pe tejghelele cu gheata în cele mai creative feluri, turiști zgomotoși ce se înghesuie e aleile înguste în căutarea unei gustări de vara.

Pont: Mare atenție la hoții de buzunare care mișună neîncetat în aceasta piață.

- Sagrada Familia. Este probabil cea mai ciudata și impresionanta biserica din câte mi-a fost dat sa vad. Începuta în anul 1882 și încă în costrucție, este opera celebrului arhitect catalan Antoni Gaudi. Bazilica este o opera de arta prin excelenta, o combinație ciudata intre stilul gotic și art nouveau, o bijuterie arhitecturala unica în lume inclusa în patrimoniul UNESCO.

Pont: Pentru a evita cozile interminabile, încercați sa ajungeți la Sagrada dimineața de la prima ora. Biletul costa undeva la 20-25 de euro, include si o vizita în turn. Știu, vi se pare scump pentru a vizita o biserica, însă va garantez, vizita face absolut toți banii!

- Gasa Battlo. O alta minune arhitecturala al maestrului Antoni Gaudi. Numita și Casa dels Ossos (Casa oaselor) este o clădire construita în stil modernist și art nouveau unde telul artistului a fost sa elimine total liniile drepte. Ornata cu mozaic în culori vii, geamuri diforme și decorata în modul cel mai ciudat posibil, Casa Battlo merita o vizita iar prețul de intrare este undeva la 20 de euro.

- Casa Mila sau La Pedrera este o alta opera a maestrului catalan Antoni Gaudi, o alta clădire inovativa ornata cu onduleuri și fier forjat în linii curbe. Urcați neapărat acoperișul clădirii și observați ciudatele coșuri de fum decorate cu sticla și ceramica sparta.

- Parc Guell. Acest surprinzător parc situat pe colina El Carmel, este un muzeu în aer liber, regrupând cele mai avangardiste creații ale maestrului Antoni Gaudi și este locul ideal de a petrece o zi pentru a re-descoperi geniul lui Gaudi. Intrarea este gratuita.

-Bari Gotico (cartierul gotic) considerat ca fiind cartierul cel mai vechi al Barcelonei, se mândrește cu o minunata arhitectura gotica ce datează încă din evul mediu. Străzile înguste, răcoroase și foarte animate sunt locul ideal pentru o lunga plimbare de după-amiaza.

Ce sa faci la Barcelona

- Faceți o plimbare pe Las Ramblas, bulevardul pietonal răcoros al Barcelonei pana la columna lui Cristofor Columb; luați o gura de apa de la celebra fântână de pa Ramblas ventru a fi siguri ca va veți întoarce curând la Barcelona.

- Urcați cu telefericul sau cu funicularul pe Montjuic si bucurați-va de aceasta oaza de verdeața. De aici, aveți o panorama splendida asupra orașului, și asupra portului. Tot aici se pot vizita Castelul Montjuic și galeria de arta Fundația Miro.

-Degustați o paella și beți o sangria răcoritoare în Piazza del Reial și ascultați perușii gălăgioși ce-și au cuiburile în înalții palmieri ce ornează mica piațetă.

-Vizitați Muzeul Picasso. Situat în inima cartierului gotic, muzeul Picasso regrupează importante lucrări ale marelui pictor, atât din perioada sa albastra și nu numai.

- Asistați la un concert de muzica catalana la Palau de Musica Catalana

12 opinii despre Barcelona:

3 lucruri pe care le-am învățat:

- in Catalana Buna ziua = Buen Dia; La revedere = Adeu

- autobuzele nu circula pe traseul normal în zilele de duminica

- in gări, nu poți accede la peron fără bilet.

3 lucruri care mi-au plăcut în mod deosebit:

- la Barcelona cam toată lumea vorbește franceza

- amabilitatea oamenilor

- trenurile super curate și moderne

3 lucruri care nu mi-au plăcut:

- mizeria de pe străzi…

- faptul ca sunt de zece ori mai multi turiști decât te-ai aștepta

- faptul ca Sagrada Familia nu mai e un lăcaș de cult, ci un loc unde se înghesuie puhoaie de turiști...

Daca sunteti iubitori de arta, va recomand cu căldură Barcelona.

Trimis de Bea in 16.02.14 20:58:59
Validat / Publicat: 16.02.14 23:31:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 8063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piata La Boqueria

nadgob12
[09.03.14 19:39:16]

@Bea:

Buna.

Suntem doua cupluri si plecam la Barcelona in perioada 7-11.04.2014. Vroiam sa mai imi dai cateva amanunte referitoare la vacanta in barcelona.

1. La Sagrada Familia ai vizitat doar biserica cu turnurile sau si museul gaudi? Te intreb pentru ca vreau sa-mi iau bilete on-line si as vrea sa stiu daca merita si acel muzeu. Din ce am citit pe forumuri, nu prea se merita banii, ci doar Sagrada Familia.

2. Ai facut turul Barcelonei cu autobuzul descoperit? Ce ruta/culoare ai folosit (daca ai mers) si cat costa?

3. Ai vizitat stadionul lui FC Barcelona?

Orice alt detaliu despre vacanta la Barcelona, imi va fi, cu siguranta, folositor.

Iti multumesc si astept mesajul tau.

Toate cele bune.

BeaAUTOR REVIEW
[10.03.14 11:32:29]

@nadgob12: Salut!

Noi nu am fost la muzeul Gaudi, insa am urcat in turnuri. Biletul la costat undeva la 22-25 euro. Daca va faceți rezervare online, veți evita cozile interminabile. Biserica este minunata, neterminata, insa merita sa Intrați. In preț intra si audio ghidul care va va a informații precise despre istoria acestui minunat edificiu.

Nu am luat OPEN-bus. Nu sunt adepta acestora deoarece costa scump si nu te duce pe strdutele locale ci doar pe arterele principale ale oasului (nu mai ți minte cat a fost exact in Barcelona, insa retin ca biletele se videau pe Las Ramblas si mi s-a părut foarte scump) Am luat insa un abonament de o zi (sau 3 zile) pe mijloacele de transport in comun (metrou, autobuze, trenuri) si a fost perfect.

La stadion nu am fost, nefiind microbistă, nu l-am inclus pe lista "must see"

Va recomand insa cu plăcere următoarele atractile ce le-am decris mai sus.

In ceea ce privește mâncarea, ca peste tot in lume, trebuie sa va îndepărtați de zonele turistice, 2-3 statute mai u colo găsiți restaurante la prețuri rezonabile.

Daca mai ai întrebări, iti voi răspunde cu mare plăcere.

nadgob12
[10.03.14 11:38:00]

@Bea: Mersi mult. Oricum voi mai studia forumurile pana la momentul plecarii.

O zi excelenta.

Bea, nadgob12