ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2014
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
FEB-2014

Casa Damian [Petrești, AB] are grija de tine!

Zi frumoasa de februarie, as spune ca o zi de primavara.

Plecand din Sebes spre Transalpina, treci prin Petresti. Daca esti preocupat de locul unde ai putea sa opresti sa mananci spre/ pe Transalpina, nu ezita sa opresti la Casa Damian.

Asa am facut noi, am mai fost pe Transalpina dar cum ne era chiar foame si Casa Damian ne-a iesit in cale, nu am mai stat pe ganduri.

De la inceput vreau sa va spun ca locul este o oaza de traditionalism, amprenta rusticului fiind evidenta.

Se intra printr-o poarta traditionala din lemn si fier forjat, aleea pietruita te duce spre scarile de intrare in casuta mica taraneasca cu un antreu simplu in care sunt asezate. decorativ cateva radiouri de pe vremea bunicilor si alte obiecte din aceleasi timpuri.

Restaurantul este impartit in doua. Unul cu vreo 40-50 de locuri pentru fumatori si o alta incapere cu 16 locuri pentru nefumatori.

Nu era chiar aglomerat cand ne-am asezat noi la o masa si pana sa admiram toate elementele decorative a sosit ospatarul. Politicos si cu zambetul pe buze ne-a luat comanda de bauturi. Pana ne-am gandit ce sa alegem din meniu-ul bogat a si incalzit apa mea care era cam rece pentru gatul meu sensibil.

Eiiii, ce sa va spun ce greu este sa alegi cand iti este foame dintre atatea bunatati. Si cand ti se mai spune ca o mare parte din preparatele de mezelarie le face nea Damian in persoana, in casa cum se spune, ce sa alegi? Carnati, mici, pastrama de porc, de oaie?

Noi ne-am hotarat pe pastrama de porc si snitele cu cartofei taranesti si salata de varza murata.

Pana am facut cateva poze si am vorbit cu nea Damian au si fost gata bucatele noastre. Frumos ornate si aburinde, portiile mari ti se topeau in gura. Se simte calitatea ingredientelor si mana bucatarului, fiecare fir de ardei copt, de ceapa, cartof isi are gustul definit, de pastrama nu va mai zic, afumata numai bine si prajita cat sa nu se usuce prea tare.

Abia dupa ce am mancat ne-am uitat la toate elementele ornamentale care te trimit intr-un remember "la bunici". Dupa ce-ti plimbi privirile pe semineu, pe basoreliefurile cu teme biblice si alte aranjamente rustice ajungi cu ochii pe tavanul modern din rigips, luminat cu spoturi. Singurul care face nota discordanta cu casuta taraneasca. Ahhh mai este si televizorul LCD dar cum a devenit un obiect nelipsit si util, chiar este bine ca exista.

Vara, cu siguranta sunt deschise doua terase, nu prea mari dar curtea pavata cu pietre de rau si fantanita cu broscute cu siguranta creeaza un cadru placut pentru o masa copioasa.

Recomand aceasta locatie, intre punctele ei tari fiind calitatea mancarii si marimea portiilor - pret si ospitalitatea tuturor de acolo.

Ca sa nu pleci cu burtica goala la un drum lung si la super inaltime, intra la Casa Damian si te vei convinge.

Trimis de carmen_22_09 in 16.02.14 19:05:45
Validat / Publicat: 16.02.14 20:23:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 6317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa Damian-poarta de intrare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 27 voturi)

webmaster [16.02.14 20:22:58] »

Mutat la rubrica "Restaurante pe Transalpina (DN67C)" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.02.14 20:42:41] »

Restaurantul își rezervă dreptul de a selecta clienții” (P03) - din câte știu e ilegal afișu' ăsta... (nu că n-ar fi justificat uneori, dar lasă loc la interpretări și abuzuri).

Pe ce criterii? dacă n-am șapcă, sau bașcheți roșii nu pot hali doi mici și-o bere la ei?!?

carmen_22_09 [16.02.14 21:00:56] »

@Dragos: Da, cam asa este, justificat uneori. Nu vreau sa comentez, sa nu intru la discutii despre discriminare.

Daca este legal sau ilegal nu stiu, si nefiind in situatia de a fi "selectata" vreodata, nu ma intereseaza.

Nasshu [16.02.14 21:02:09] »

@carmen_22_09: este ilegal: Art. 28 din Legea 296/2004 privind Codul consumului, republicata:

"Se interzice refuzul vânzării unui produs sau prestării unui serviciu către un consumator fără un motiv justificat conform prevederilor legale în vigoare. "

benescu75 [16.02.14 22:23:58] »

@Dragos: Se poate ca restaurantul sa fie organizat ca un club, si in consecinta daca nu esti membru se poate sa iti fie refuzat accesul.

Sau se poate sa existe un cod vestimentar si... la fel.

amero [17.02.14 15:07:32] »

mi-a placut rew. si nu am sa ocolesc locatia cand voi fi acolo, un SB binemeritat

carmen_22_09 [17.02.14 21:53:45] »

@amero: Multumesc.

Sa stii ca demult nu am mai mancat asa bine la preturi mai mult decat rezonabile si nu-mi aduc aminte pe Transalpina sa fi avut vreo oferta comparabila.

carmen_22_09 [17.02.14 22:23:53] »

Cele 20 de poze pe care le-am postat fac mai mult decat 100 de cuvinte

carmen_22_09 [20.02.14 11:42:01] »

Nu pot sa nu completez review-ul meu cu ceva ce mi-a scapat:

Toate muraturile sunt puse de proprietari din toamna: varza murata la butoi, castraveti, gogonele, gogosari.

Varza murata scoasa din butoi, taiata pe loc cand o comanzi, mi se pare "regina muraturilor".

clau70 [15.03.14 14:24:12] »

@carmen_22_09: sunt convins ca mancarea a fost foarte buna... fapt confirmat in P18, unde in fundal zaresc un gurmand foarte... satisfacut!

va pup cu dor si sper sa ne vedem curand... poate chiar la nea damian!... mi s-a facut foame instant!

carmen_22_09 [15.03.14 22:59:56] »

@clau70: Hai, ca se face vreme de calatorit imediat si punem de vreo iesire, fie si la nea Damian, nu?

iulian68 [06.05.14 12:14:31] »

@carmen_22_09: nu ma sariti din schema! Mi-e tare dor de voi, dar acum, ca v-am mai vazut, (in poza cu salonul de nunti se vede si zugravul) parca ma simt mai bine...

carmen_22_09 [07.05.14 18:54:01] »

@iulian68: cum sa va sarim din schema, nici nu ne trece prin cap.

Pana la concedii, eu zic sa facem un week-end pe undeva...

iulian68 [07.05.14 20:42:32] »

@carmen_22_09: sunt de acord 100%... Hai undeva in centrul tarii ca AFA-istii, si e ca si facut! Propun Sinaia, New Montana, piscina, sauna, jacuzzi, plimbari, cote, papa bun si nu ne mai trebuie nimic altceva. Vorbeste cu zugravul, si daca e de acord, maine venim!

simihai [09.05.14 22:40:42] »

@iulian68: sunt super de acord. Stabiliti voi (tu + Clau) in ce weekend va convine si noi suntem prezenti cu drag!!! De vineri pana duminica e ok? Sau?

webmaster [09.05.14 22:49:59] »

@simihai, @iulian68 & @carmen_22_09: pssst! mă scuzați că mă strecor și eu în vorbă. Nu credeți că astfel de conversații e mai potrivit să fie purtate în particular? Sau, dacă vreți cu adevărat să stabiliți o întâlnire ad-hoc, ați putea utiliza forumul pentru asta - acolo se poate discuta mult mai liber.

Mulțumesc,

simihai [09.05.14 22:58:15] »

@webmaster: asa este. Ai dreptate. Scuze.

amero, benescu75, carmen_22_09, clau70, iulian68, simihai
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transalpina (DN67C):