ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2014
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 05.04.09
JAN-2014

O lună în Thailanda // Capitolul 1 - pregatiri

Visam de mult la Thailanda. Cand am aflat de oferta la Qatar Airlines in vara lui 2013 am luat bilete de avion cu escala la Doha şi in Singapore cu 500 euro/persoana (2 adulti + copil aproape 6 ani) pentru 15 ian. - 14 feb. 2014. Noi ne permitem vacante asa lungi, mai facusem tururi cu masina de vreo 3 saptamani in Turcia si Spania-Portugalia. Dar acum era altceva. Am fi luat avion la Bangkok, dar era mai scump si oricum vroiam sa vedem si Singapore, sau dus la Bangkok si intoarcere din Singapore, dar era tot mai scump decat ne-a costat avionul Singapore-Bangkok cu AirAsia (dar si timp si oboseala in plus).

Dar ce mai conta 2 ore de asteptat in aeroport la Singapore si inca 2 ore zborul la Bangkok dupa un zbor din bucuresti (noi stam in ilfov) de 5-6 ore la Doha, escala de 2-3 ore si inca 8 ore zbor la Singapore!

Toate astea le-am analizat vreo zi inainte sa luam biletele de avion, am citit pe net, am comparat, eu sunt un bun organizator. vazusem si oferte la agentii de turism (avantaj insa ca nu ai grija organizarii), dar preferam pe cont propriu pentru ca putem sta cat vrem, vedea ce vrem, si costa mai putin (excursii de cel mult 3 saptamani din care vreo 2 zile dus, 2 zile intors erau peste 2000 euro/pers). Pe noi ne-a costat 1500 euro avionul, plus inca vreo 700 euro 4 zboruri cu AirAsia: Singapore-Bangkok, Bangkok-Chiang Mai, Chiang Mai-Phuket, Krabi-Kuala Lumpur. Cazarea pe booking cca 50 euro/noapte x 30 zile = 1500 euro. Deci cu cca 3700 euro plateam ce ne ofereau agentiile dar cu mai putine zile si bani mai multi. in afara de acesti bani am mai cheltuit cca 1500 euro pe excursii, suveniruri si mancare.

Dupa ce am luat biletele la Qatar Air, am inceput sa programam vacanta: stiam ca avem de stat o luna, dar nu stiam cat si unde sa stam, cum ne deplasam. ma gandeam sa inchiriem masina si acolo, dar teoretic trebuia permis auto local, circulatia pe dreapta, traficul ma speria. bine am facut ca nu am luat masina: cred ca nu puteam conduce pe dreapta in primul rand. apoi ne gandeam sa mergem cu trenul intre destinatii, dar cand am vazut cate ore dureaza si ca avionul nu e mult mai scump, a ramas avionul: AirAsia au sub 50 euro/pers cam orice zbor, gasesti si oferte la 20 euro. am mai cautat si pe la alte low-costuri in Thailanda, dar AirAsia e pentru Asia de SE e un fel de Wizzair pentru Europa (dar cu preturi mai mici). Au zboruri mult mai multe, de cateva ori pe zi aceeasi ruta, acopera si China, Australia, India...

Dupa ce am platit zborurile, rezervarile la hoteluri le-am facut pe booking, mi se pare cel mai bun site, organizat, informatii, poti pune diverse filtre. am cautat si pe alte siteuri, dar cam aceleasi preturi. daca era mai mic pretul, pana la final ajungea cam la fel cu taxe de administrare, tva sau alte costuri ascunse (cum face si Wizzair: taxa daca platesti cu cardul, taxa de bagaj...). Si la AirAsia mai sunt costuri, dar nu sunt asa stricti cu bagajul de mana. pe booking rezerv cu un card pe care nu tin niciodata bani, la hoteluri cu plata la sosire, daca nu ma prezint nu pierd nimic, am facut cam 2 rezervari in fiecare oras (pentru backup).

Orasele si zilele in fiecare le-am stabilit dupa ce am studiat ce e de facut in fiecare oras, cam ce faceau agentiile... vroiam si ko samui dar era mai complicat sau mai scump cu avionul de ajuns, singapore e scump asa ca l-am scurtat, patong e mai scump asa ca am ales si krabi, de unde era si avionul la kuala... a ramas asa:

-bangkok - 6 nopti

-chiang mai - 4 nopti

-patong (phuket) - 6 nopti

-ao nang (krabi) - 5 nopti

-kuala lumpur - 4 nopti

-singapore - 2 nopti

si cu vreo 2 nopti pe drum iese vreo luna.

Cum nu aveam mereu timp sa organizez, studiez vacanta, a venit toamna pana am terminat cu rezervarile. Ma gandeam ca poate gasesc last-minute la hoteluri prin iarna, dar din contra, au fost mai scumpe. Bine ca am rezervat din timp, era si sezon in iarna... doar la singapore am gasit last-minute (dar tot scump oricum).

Trimis de Marinusa in 16.02.14 18:43:16
Validat / Publicat: 16.02.14 23:35:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 3395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinusa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

[16.02.14 23:34:51]

Mutat la rubrica "Descoperă Thailanda" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

[17.02.14 11:41:49]

Desi nu sunt deloc de acord cu tehnica asta, astept sa citesc si restul continuarilor.

Se pare ca a fost o vacanta foarte plina si incitanta.

rentea
[17.02.14 17:57:59]

@TraianS: Wow... sa nu cumva sa facem vreo @paguba@ neprezentandu-ne la hilton... cred ca ii distrugem de tot, ii scoatem din afacere.

Mie mi se pare foarte bine cum ai procedat, Marinusa. Bravo. Si eu fac la fel uneori si ii incurajez pe toti sa procedeze asa, indiferent de opiniile unora sau altora. Inteleg ideea foarte bine, cu toate acestea, sustin in continuare sa procedam asa mai ales in relatia cu hoteluri mari, care oricum nu isi vor ocupa ei niciodata intreg numarul de camere intr-o singura zi...

Si eu astept continuarea.

[18.02.14 09:26:16]

@rentea: Fain ar fi sa gandeasca si hotelurile la fel si ajuns la receptie sa vezi ca nu mai ai camera; vorba aia: ori cu tine ori fara tine, doar nu s-or imbogati, nu?!

Nu mai vreau sa continui discutia, dar daca aceasta metoda este larg raspandita si pe deasupra incurajata mie mi se pare GRAV.

Sunt atatea oferte "Free Cancelation", nu cred ca mai e nevoie si de schema --uite cardul; nu-i cardul.

Oricum nu mai sunt nici astia fraieri. De aia cer carti de credit si le verifica inainte cu cateva zile.

..in rest, foarte utile informatiile din review.

MarinusaAUTOR REVIEW
[19.02.14 05:01:49]

@TraianS: exact asta s-a si intamplat: am ajuns la un hotel si au zis ca nu mai au camere, la altul ne-au dat o camera mai mica, etc... in aceste situatii ce ii putem face hotelului? ei nu raspund cu nimic?! daca nu ne convine plecam, dar macar nu ne pot lua banii de pe card... eu am platit si cu bani de pe card sau am anulat in perioada de gratie rezervarile...

[23.02.14 21:17:45]

Am rezervat si eu foarte multe hoteluri prin booking.com si nu am avut probleme.

Cei de la booking.com, iti si spun ca rezervarea este "garantata" doar daca dai o carte de credit (sau un card verificat, pe care eventual sa blocheze suma pt. o noapte de cazare).

Cred ca hotelurile au mai mult de pierdut si un grad de risc mai ridicat comparativ cu un turist. Adica un hotel care nu-si respecta rezervarile, va avea reclama si reviewuri proaste si va iesi din sistem. Nu-si pot permite acest lucru.

Un turist, gaseste el o alta cazare pana la urma, dar hotelul se duce de rapa daca nu-si respecta clientii.

ardeiaru
[05.11.14 01:16:57]

@Marinusa -

Salutare!

Am si eu o nelamurire: daca ai stat o luna, inseamna ca ai avut viza luata dinainte de la ambasada in bucuresti.

conform informarilor de pe site ambasada:

Evidence of adequate finance (20,000 Baht per person and 40,000 Baht per family or equivalent in other hard currency) to be shown at the time of arrival upon request of authorities concerned

este adevarat? te pune cineva la intrare in tara sa arati ca ai si 500 euro cash la tine? atat inseamna 20,000 bahti... daca da mi se pare o nebunie, pt. ca nu poti umbla cu atata cash dupa tine intr-o astfel de tara...

MarinusaAUTOR REVIEW
[05.11.14 07:37:13]

@ardeiaru - da, am luat viza de la ambasada din buc. pe aeroport nu ne-a intrebat nimeni cati bani avem la noi. oricum aveam si cash.

ardeiaru, Marinusa, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: