ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2014
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2013

Culele, locuinţele fortificate din Măldăreşti

Valeriu Sterian ....!!!

Culele, locuinţele fortificate ale unor boiernaşi de ţară au fost construite la nordul Dunării cu precădere în jud. Vâlcea, Mehedinţi şi Gorj. Ele se mai găsesc şi în Bulgaria, Albania şi Serbia fiind menite să apere pe proprietarii lor de atacurile tâlharilor şi ale haiducilor. Cuvântul culă provine din turcescul kule şi înseamnă turn. Întra-devăr culele, au omogenitatea unui turn şi prezintă următoarele caracteristici: sunt amplasate într-un spaţiu liber de vegetaţie pentru a putea fi supraveghiate împrejurimile, sunt văruite în alb strălucitor, au pereţi groşi de un metru, au parter înalt accesibil printr-o singură scară îngustă terminată cu o uşă masivă, au puţine ferestre dar multe deschideri speciale pentru tras cu flinta, au o pivniţă în care se află şi sursa de apă dar care servea şi de capcană fiind despărţită de restul casei cu o trapă, au o tainiţă de refugiu cu scară mobilă în caz de atac. Pentru că erau totuşi locuinţe, dealungul etajului era un ceardac cu arcade care lăsa să pătrundă lumina zilei dar nu şi arşiţa zilelor de vară. Au existat mai multe cule în regiune dar delăsarea, neştiinţa şi furtul a făcut ca azi să supravieţuiască numai cula Greceanu, cula şi casa Duca grupate în Complexul Muzeal din Măldăreşti. Măldăreşti este o comună vâlceană situată la 50 km de Râmnicu Vâlcea. Se merge pe DN64 cca. 20 km până ce se depăşeşte localitatea Băbeni şi apoi pe drumuri judeţene asfaltate, cotite dar cu indicatoare până la Măldăreşti.

Cula Greceanu este cea mai veche construcţie de acest gen, atestată documentar din 1650. Cu un secol şi jumătate înainte, Nan Paharnicul a ridicat pe aceste locuri un turn de apărare pentru a înfrunta desele atacuri ale tâlharilor. Nepotul său Tudor Maldăr este cel care a ridicat pe lângă turn construcţia fortificată. Într-o luptă cu tătarii a fost prins dar fiica hanului îndrăgostindu-se de el a obţinut clemenţa tatălui. Tinerii au fugit şi ca să scape de furia hanului s-au ascuns la cula care-i va purta numele. În cursul timpului au fost multe atacuri asupra construcţiei fortificate pentru că prin 1600 moşia se întindea din munţi până la Dunăre. Cel mai de temut tâlhar era Pazvantoglu, numit în Tara Românească Pazvante Chiorul, un fost soldat otoman rebel care cucerise Vidinul de unde făcea incursiuni în Ţara Românească. Ultimul atac s-a lăsat cu omorârea jupâniţei Eva în 1830 care fugind cu bijuteriile familiei a fost prinsă de tâlhari şi căsăpită. Această întâmplare mi-a adus aminte de o poveste pe care mi-a spus-o de mai multe ori mama în copilărie. Bunicii ei au fost nişte oameni înstăriţi care ca să se apere de hoţi şi-au zidit o casă cu ziduri groase şi din care se putea trage cu puşca. Nu am reţinut locaţia. Numai că robul (deci, se întâmpla înainte de 1856 când a fost emis decretul de dezrobire a ţiganilor) a lăsat într-o noapte anume poarta deschisă. Tâlharii s-au strecurat în casă şi au ajuns în camera în care dormea toată familia. Fiind iarnă erau îngrămădiţi cu toţii în acelaş pat, dormind deacurmezişul, părinţii la margini şi copiii la mijloc. Pe întuneric tâlharii au despicat cu topoarele capetele părinţilor. Fiica cea mare care avea vreo 14 ani nu a putut decât să acopere cu mâinile gurile frăţiorilor ca să nu ţipe. Rămasă orfană şi fără avere a fost măritată cu un negustor bătrân. Şi-a crescut fraţii şi i-a dat la şcoli înalte. A avut trei copii din care unul a fost străbunica mea. După omorârea jupâniţei Eva, fiica sa măritându-se cu un Greceanu a căpătat ca zestre cula de la Măldăreşti care de atunci se numeşte cula Greceanu. Construcţia culei cuprinde un beci cu mai multe încăperi din care una folosea de ascunzătoare, altele drept cămară de alimente, alta de capcană a hoţilor. Tâlharii credeau că pe acolo se intra în culă dar nu aveau ieşire şi erau seceraţi de gloanţe. Accesul la etaj se făcea printr-o uşă masivă de stejar a cărei cheie veche de 200 de ani se mai păstrează încă. Treptele erau înguste şi în zidurile din casa scării erau guri de tragere. La etaj era o ascunzătoare, o cameră micuţă la care se ajungea cu o scară mobilă şi alte căteva odăi de locuit. Una din ele este amenajată gen capelă şi are pe pereţi picturile Olgăi Greceanu (1880-1978). Aceasta a fost una din cele mai importante figuri feminine româneşti din secolul trecut ca pictoriţă, scriitoare, oratoare, poliglotă şi teolog. A fost singura femeie căreia Patriarhia Română i-a dat în scris dreptul să predice din amvon. A avut expoziţii în Europa şi SUA iar în România a executat picturi murale la biserica Antim, gara Mogoşoaia, institutul N. Iorga, universitatea de Arhitectură, primăria din piaţa Amzei, palatul Patriarhal etc. După instaurarea comunismului i s-a confiscat averea. Pentru că personalitatea ei deranja în special din cauza susţinerii în public a credinţei creştine a intrat într-un con de umbră şi peste picturile de la cula Greceanu la restaurarea din 1967 s-a dat un strat de var. A murit la aproape 100 de ani cu pensula în mână dirijând restaurarea picturii la schitul Darvari din Bucureşti. Al doilea etaj al culei cuprindea camere de locuit şi un cerdac larg cu bolţi. Mobilierul simplu şi sobru era de la sfârşitul sec. XIX. Am reţinut o măsuţă zodiacală, un gramofon cu pâlnie şi o sufragerie din lemn de nuc cât şi sobele înalte cu teracotă cu model floral. În cula Greceanu s-au realizat o seamă de filme istorice ca Drumul oaselor şi Iancu Jianu. În anul 1967, cula Greceanu a fost restaurată şi deschisă publicului. În urma unui proces de retrocedare, cula a fost restituită în 2007 fiicei pictoriţei Olga Greceanu. Aceasta a închirat imobilul Consiliului Judeţean Vâlcea, cu condiţia să se menţină ca muzeu. Din 2012 primăria nu a mai plătit chiria aşa că proprietăreasa a scos-o la vânzare. Ce se va face? E uşor de închipuit, poate un resort cu spa sau motel. Aşa ne distrugem urmele istorice riscând să ajungem un popor fără mărturii ale trecutului.

Cula Duca a fost construită în 1812, la peste 150 de ani distanţă de cula Greceanu de boiernaşul de ţară Gh. Măldărescu. Inscripţia din1827 care se găseşte pe un perete la etaj marchează data la care au fost executate stucaturi, care reprezentau o noutate pentru acele vremuri. Cula Duca mai păstrează zidul de împrejmuire original. Este dreptunghiulară, foarte bine propiorţionată în dimensiuni, are ca şi cula Greceanu parterul înalt, o singură intrare şi două etaje. La ultimul este un ceardac lat pe pervazul căruia sunt ghivece cu flori. În 1910 liberalul I. Gh. Duca, politician în ascensiune a cumpărat terenul şi cula iar în 1912 a construit o casă modestă la care venea uneori să se odihnească vara. Duca a decorat cula cu obiecte simple populare: icoane vechi pe lemn, străchini atârnate pe pereţi, sfeşnice, covoare olteneşti, ştergare de in, etc. Toate acestea au fost furate în timpul în care în culă au fost cazaţi tractorişti ai CAP. La restaurarea din 1967 cula a fost redecorată dar nu s-a mai găsit niciun obiect original.

Casa Duca a fost construită de acesta în 1912 în aceeaşi curte cu cula. I. Gh. Duca începând cu 1914 a deţinut mai multe portofolii ministeriale iar în 1933 funcţia de prim ministru. A luat atitudine tranşantă împotriva mişcării legionare pe care a dizolvat-o şi a început să vâneze membrii Gărzii de Fier. La ordinul Căpitanului (Corneliu Zelea Codreanu) şi cu acordul tacit al regelui Carol al II lea cu care Duca avusese mari divergenţe, în noaptea de 30 dec. 1933 pe când se întorcea dintr-o audienţă la rege a fost asasinat în gara Sinaia de grupul legionar Nicador. Casa Duca este o casă de ţară fără etaj de un alb strălucitor în ceardacul căreia sunt zeci de ghivece cu muşcate. Proporţiile casei sunt desăvârşite. În interior se vizitează camerele în care a locuit şi în care mobilierul modest este cel original. Pe biroul de lucru se odihnesc o pereche de ochelari, câteva ziare de epocă, o pălărie de paie, toc cu peniţă, călimară tampon cu sugativă. Pe un perete este un tablou al politicianului. În dormitoare pe paturi odihnesc macaturi de lână şi pe jos sunt întinse covoare olteneşti. În camera în care se bea cafeaua, pe un scrin se găseşte un radio Telefunken cu lămpi. Aşa cum se obişnuieşte în multe case de la ţară, o aceeaşi sobă încălzeste două camere străpungând peretele despărţitor. În 1962 văduva lui Duca a donat casa şi cula statului român şi moştenitorii nu au mai emis pretenţii de retrocedare. Nu poate fi trecută cu vederea imensa curte cu gazon şi alei pietruite care desparte cele două construcţii. Din loc în loc sunt aranjamente florale iar în mijlocul spaţiului un rond mare cu flori. Ceeace stârneşte uimire şi admiraţie este parcul din spatele casei. Aici sunt amenajate locuri de odihnă, bănci cu mese din trunchiuri de copaci, scrâncioburi, butoaie răsturnate, ciubere cu flori, multe alei- o minunăţie în stil popular- alături de un monument al eroilor locali căzuţi în timpul primului război mondial.

Trimis de Michi in 16.02.14 08:37:10
Validat / Publicat: 16.02.14 12:47:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HOREZU.

VIZUALIZĂRI: 3525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cula Duca, perfect proporţionată

[16.02.14 12:47:42]

[16.02.14 14:16:54]

Mi-a stat pe limbă să intreb... Mama Michi aţi fost la Horezu şi nu aţi văzut culele din apropiere? iată că am primit şi răspunsul!

[16.02.14 14:27:00]

@webmaster13: Am mai văzut trovanţii şi mănăstirea Polovragi după care am urcat pe transalpina. Si cu asta... pauză. Mulţumesc pentru Vali Sterian.

[16.02.14 15:02:01]

După mine. pe lăngă mânăstirile celebre, aceste monumente (culele) sunt cele mai importante obiective turistice din Oltenia. Avănd unul din părinţi născut în Târgul Jiu, am avut ocazia să vizitez de căteva ori Cula Cornoiu din localitatea Curtişoara (Bumbeşti Jiu), culă construită undeva la jumătatea secolului XVIII probabil 1745), la fel de frumoasă, dacă nu mai frumoasă ca cele din Măldăreşti. Ultima dată cănd am ajuns acolo acum 4 ani am avut surpriza să o găsesc inchisă, fiind retrocedată moştenitorilor lui Constantin Neamţu ultimul proprietar, o retrocedare contestată, cert este că prin asta statul romăn a pierdut un valoros obiectiv turistic, stau şi mă intreb cum a fost posibil? Poate-mi spune cineva care mai este situaţia actuală?

In judeţul in care locuiesc acum (Dolj) există 3 cule:

-Cula Poenaru (1750), comuna Almaj, cu fresce inspirate de fabulele luiEsop.

- Cula familiei Izvoranu (secolul XVIII), comuna Brabova. - - Cula familiei Cernătescu (secolul XVIII), comuna Cernăteşti.

pe ultima dintre acestea am văzut-o la exterior anul trecut aflăndu-mă cu ceva treburi în zonă. Din păcate arată destul de deteriorată... mare păcat mai ales că aceste cule sunt atăt de speciale şi rare. Mi-am propus însă să revin acolo înarmat şi cu un aparat foto... până atunci rămăn dator cu un set de impresii despre culele doljene...

[16.02.14 15:13:22]

@webmaster13: Pe la începutul anilor ´60 am căutat în Gorj cula Scrădeanu întrucât cunoşteam descendenţii familiei. Era o ruină, bineînţeles cu mobilierul furat dar şi zidurile stăteau să cadă. A fost demolată ulterior. I-am găsit fotografia într-un anuar. Din ce ţin minte, ca şi construcţie era diferită de culele din Costeşti. Nu am reuşit să localizez povestea străbunicii ca să fi putut merge la izvoare. Mama avea origini olteneşti dar s-a născut la Buzău. Aici firul se rupe.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.02.14 16:35:54]

@Michi: Vă spun sincer că m-aţi uimit cu acest review. Mănăstiri am văzut - multe, chiar foarte multe, inclusiv pe cele din Vâlcea, dar de cule nu ştiam nimic. Am citit cu interes ceea ce aţi scris şi m-am hotărât să vă calc pe urme de îndată ce timpul va fi mai bun.

@webmaster13: Păi, da! Acum, dacă ne-ai promis, chiar ne eşti dator cu mai multe informaţii despre culele din Dolj. Aştept cu interes informaţii despre aceste construcţii atât de deosebite.

TraianS
[17.02.14 11:53:06]

Nu stiam nici de "cule" si nici ca Pazvante Chiorul a fost un personaj real.

Multumim Mama Michi.

[17.02.14 12:26:34]

Pentru cei care doresc să aprofundeze tema culelor, un bun punct de pornire ar fi lista de aici monumenteromania.ro/index ... te/search/0/105

Cred că cuprinde toate culele rămase în picioare în România. În tot cazul, sînt destule (mai multe decît am găsit în orice altă sursă).

Și un site dedicat problemei kule.ro (retrag ce-am spus, aici par să fie și mai multe cule inventariate).

Pe wikipedia includ printre cule și o casă din București, inspirată din arhitectura culelor, dar nu știu dacă o putem considera ca atare.

[17.02.14 15:42:41]

@abancor: foarte utilă completarea. Eu am mai văzut două case cu stilul arhitectonic apropiat culelor: una pe Calea Floreasca, una la intrare în Predeal. Am căutat în linkurile pe care le-ai dat şi n-am mai găsit în Gorj cula Scrădeanu.

[17.02.14 23:30:10]

Nici eu nu am găsit pe nicăieri nimic despre Cula Scrădeanu. E probabil normal, din moment ce a dispărut încă din anii 60. În ce sat era?

[18.02.14 07:10:33]

@abancor: Nu mai ştiu şi au dispărut martorii oculari. Văd că nu e nicio localitate Scrădeni.

[18.02.14 09:04:41]

Am nişte ghiduri turistice din anii 80 şi 60, ca şi nişte enciclopedii geografico - turistice ale României. O şansă era, dacă ştiam numele localităţii, să caut acolo informaţii, poate era menţionată şi cula respectivă pe undeva.

nila moromete
[28.02.14 00:13:58]

Incerc sa aduc cateva completari, fiind un impatimit al zonei Horezu.

Casa Duca are un corp in partea dreapta unde va puteti caza. Conditiile nu sunt cine stie ce, dar curtea uriasa din spate, locul in sine, merita toate cunoscute si poate in acest fel lucrurile se vor indrepta. Tot in Casa Duca as remarca lustrele din farfurii de Horezu gaurite din care atarna un bec simplu.

Cula Duca este un monument de ingeniozitate romaneasca, ceva unic.

Lasand deoparte mobilierul extraordinar, sobele superbe, strabunicul frigiderului etc, as vrea sa trag un mare semnal de alarma in ceea ce priveste taxa de vizitare. 3 lei pentru aceste 3 muzee de exceptie. 1 leu cladirea. Promovare aproape zero. Am fost acolo de nenumarate ori, am vazut maxim 3 masini. Nici macar bani de zugraveala nu se strang din taxa de vizitare.

Vreau sa detaliez putin si povestea Culei Greceanu. Desi in general sunt de partea mostenitorilor, aici cred ca putem vorbi de rea credinta. Dupa mai multe negocieri si procese, Mileta Anghel Greceanu a obtinut in instanta 1.379.800 de lei in decembrie 2006. Adica aprox. 400,000 euro. A facut recurs si ICCJ a decis in octombrie 2007 restituirea in natura. De mentionat ca la aceasta suma si Consiliul Judetean Valcea a facut recurs, usurand decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie. A urmat povestea cu cei 5 ani de chirie si cu neplata chiriei pe 2012.

Imi cer scuze de aceste detalii mai putin turistice, dar consider suma foarte mare in raport cu interesul turistic. Taxa doar pe cula Greceanu nu poate sa ajunga, sa zicem, 10 lei, atata vreme cat acum vizitezi 3 case cu 3 lei. Chiar si la 10 lei taxa, cine ar da 400,000 de euro nu ar avea cum sa-si recupereze vreodata investitia tinand cont de numarul redus de vizitatori. Mai mult decat atat, pretul cerut in aceasta iarna de proprietareasa este tot de 400,000 de euro, suma la care cu cativa ani in urma facuse recurs. Daca aceasta cula nu se poate sustine financiar din taxa, devine evidenta lipsa ei de valoare pe piata imobiliara (raportat la suma ceruta).

In aceeasi situatie se afla cula Zatreni, aflata la vanzare de foarte multi ani, dar care nu si-a gasit cumparator (desi s-au perindat foarte multi straini) pentru ca regulile de restaurare sunt destul de stricte si de costisitoare. Este mare pacat ca actualul mostenitor al culei Greceanu s-a lasat condus de lacomie, nu de ratiune. Probabil ca va urma o perioada de degradare si de iesire din circuitul turistic, ceea ce ar fi o pierdere uriasa pentru turismul national.

Inca o data imi cer scuze pentru ca m-am lungit cu detalii tehnice.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.03.14 09:25:58]

@nila moromete: Aceste detalii sunt cu adevărat de interes - inclusiv turistic atâta vreme cât au legătură cu un obiectiv turistic atât de original - cu atât mai mult cu cât nu sunt prea cunoscute.

Eu doresc să ajung în zonă într-o perioadă mai călduroasă. Am mai fost la Horezu, dar pe atunci nici nu auzisem de existenţa acestor originale locuinţe fortificate. Mulţumim pentru informaţii!

tata123 🔱
[10.03.14 14:36:29]

@abancor: Este vorba probabil de Cula din Pojogeni, azi disparuta. Această culă a fost proprietatea postelnicului Ion Scrădeanu. O imagine veche cu aceasta cula se gaseste pe Google imagini.

Culele sunt monumente arhitectonice de mare valoare in spatiul romanesc. Pacat de starea lor actuala de conservare si de gradul scazut de popularizare a acestor monumente.

abancor, iulianic, Michi, nila moromete, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂCulele boierești de la Măldărești [Vâlcea]: