ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2014
ÎNSCRIS: 24.07.12
DEC-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 11 ani

Centrum Babylon Liberec- Un mic oraș într-un hotel

Anul acesta am ales pentru cateva zile de relaxare la munte un hotel la care în urmă cu un an nu m-aș fi nici uitat. Întotdeauna am căutat un hotel la munte cât mai aproape de pârtie, în Slovacia sau Austria, nu am exclus nici România dar raportul: preț -calitate- drumuri a cam scos- o din calcul. Anul acesta însă am mers la relaxare și mai puțin la pârtie.

Am găsit acest hotel în Cehia, orașul Liberec. Distanța Oradea- Liberec 950 km parcursă în 9 ore cu opriri cu tot. Drumul liber, bun, autostradă, nu am întâlnit poliție. Hotelul este situat foarte aproape de autostradă și la 10 minute de mers pe jos până în centrul orașului și cam tot atât de doua Mall-uri. Pârtia este la 10 km de hotel, la ieșirea din oraș.

Hotelul își merită numele. Chiar e Babylon. Dacă ești o persoană fără simțul umorului sigur te vei enerva. Noi nu stăm prost la capitolul orientare dar ne-am rătăcit în hotel în fiecare zi. Are atâtea lifturi, scări de urgență, grădini interioare și este atât de mare încât este greu să te orientezi. Noi am privit totul cu umor, ești în vacanță, nu te grăbești nicăieri. Era distractiv că vedeai că și alții încercau să se orienteze după tine. Cred că este construit prin renovarea și adaptarea unei foste fabrici.

Clienții sunt mare majoritate nemți, cehi, polonezi, francezi, câțiva ruși (puțini). Nu am văzut romăni. Nu am văzut la masă decât vreo două familii fără copii, restul cu 2-3 copii de toate vârstele. Probabil sunt și alții fără copii pentru că seara mulți se îndreptau spre casino dar nu îi vedeam la masă.

Hotelul este organizat în două secțiuni: zona de familie și zona de buisnes. Fiecare din aceste zone au camerele situate cu geamurile spre o curte interioară. Zona de familie are geamurile spre gradina tropicală, o curte interioară foarte înaltă care arată ca o seră, cu zone de relaxare, un pârâu cu broaște țestoase, palmieri, etc. Zona de buisnes are geamurile înspre o altă curte denumită Templul Serpilor. Aceasta are în centru un terariu mare cu 2 șerpi uriași, veverițe și chinchila. Pe un panou scrie și data și ora la care se hrănesc animalele. Geamurile se deschid doar la solicitare în rest sunt blocate (cred că din motive de siguranță).

În rest la parter este Receptia, liftul spre Casino, un colț cu un bar unde se serveau și prajituri, gustări, etc, intrarea la parcare, un spațiu de joacă pentru copii cu o zonă în care e și o supraveghetoare. Peste tot în hotel, automate de cafea cu fisă și automate cu dulciuri și suc. La subsol este un mic orășel subteran, magazine, restaurante, Aqua Parc, Luna Parc și IQ Parc despre care vorbesc mai încolo.

De la mașină era destul de interesant de ajuns. Fie de la parcare coborai pe scări până la parter, intrai la recepție și schimbai 2 lifturi și traversai un coridor, fie luai un lift de la etajul V al parcării și intrai în clădire printr-o zonă permisă celor cazați în hotel (deschideai ușa cu o cartelă) și de acolo luai din nou liftul până la etajul tău.

Camera noastră era situată la etajul doi. Pentru a ajunge de la Recepție la cameră schimbam două lifuri sau mergeam pe scări. Luam un lift un etaj după care coboram și traversam un coridor și luam alt lift sau mergeam același traseu pe scări (mai rapid dacă nu aveai bagaje).

Noi am avut un apartament cu două camere. Se intra într-un hol unde era și minibarul și loc suficient de depozitat bagaje. Apoi de aici într-o camera cu 2 paturi, noptiere, televizor suspendat, o masă, 2 scaune, dulap mare înzidit cu seif în interior. De aici se intra în a doua cameră cu pat dublu, televizor, masă cu 2 scaune, dulap mare înzidit. De aici un alt coridor mai mic și se intra în baie. Baia destul de mare, duș cu ușă de sticlă, necesar igienic, oglindă cosmetică, uscător de păr. Nu erau nici halate nici papuci. Halatele se puteau lua contra unei garanții de la Aqua Parc sau Receptie. Prosoapele schimbate la 3 zile, lenjeria nu a schimbat-o în 4 nopți deci nu știu la cât timp se schimbă.

Singurul disconfort în cameră mi s-a părut sistemul centralizat de aer condiționat care era prefixat la 20 grade și puteai să modifici în plus 3 grade sau minus (nu am simțit vreo diferență), fără cartelă nu funcționa de loc, nu puteam lăsa cartela pentru că aveam nevoie de toate când intram la locurile de joacă și când reveneai era cam rece. De asemeni peste noapte îl opream la copii pentru că face gălăgie, nu mare dar e enervant.

Restaurantul situat tot într-o gradină interioră, se intra pe la subsol. Măncare bună, găseai ce să le dai și la copii și la o persoană care ține regim. Multe legume fierte, carne la cuptor, etc. Prăjiturele multe, înghețată, fructe. Nu ieșit din comun dar bun și suficient. Totuși nu recomand venirea la masă pe ultima sută de metri pentru că dacă se termină felurile de bază se aduce altceva din bucătărie. Și acestea bune și proaspete dar cred că făcute de completare: cârnăciori prăjiți, pâine cu ou, etc. Cafea la aparat de mai multe feluri. De asemeni sucuri la dozator și dimineața și seara. Programul la restaurant era mic dejun 7.30-10 și cina 18.30 la 21.

În prețul sejurului intrau și accesul la Luna Park, Aqua Parc și IQ Parc. Din hotel se ajungea cu liftul sau pe scări din zona de familie până la subsol unde cum am mai spus era un orășel subteran dispus în formă circulară unde puteai găsi câteva mici magazine, un minimarket, zona de distracție și câteva locuri unde puteai mănca. Nu era nu știu ce, noi am preferat la amiază să mergem in Mall să mâncăm.

Luna Park era o zonă în care intrai cu cartela de la cameră. Aici am găsit cam ceea ce se află într-un astfel de loc de joacă, cu o zonă cu minigolf, o zonă cu jocuri video, una cu aparate, loc de joacă pentru cei mai mici, pistă de minicart, construcții, leagăne, taur, mașinuțe la care aveai acces nelimtat. Era și o zonă unde puteai mânca ceva lejer sau lua suc, pop corn, etc.

Aqua Parc o zonă cu un complex de piscine, de diferite mărimi, topogane, cascada, peșteră, etc. Apa cam rece și cu mult clor, dar la căți copii erau clorul cred că era necesar. Seara spectacol laser la piscină, bine realizat. E necesar să vii cu prosopul dacă nu vrei să platești pentru el și cu o monedă de o coroană sî-ți lași hainele în dulăpior. Tot aici e și zona de spa la care nu am intrat.

IQ parc o zonă care seamănă puțin cu Muzeul de Tehnică din Viena, un loc în care cei mari și mici pot experimenta într-un spațiu situat pe 4 etaje, tot felul de ipoteze de la electricitate la energie cuantică, la mișcare, greutate, transmiterea sunetului, etc.

În fiecare din aceste locuri am pierdut ore bune fără să ne plictisim.

Personalul amabil, nu am întâmpinat probleme cu limba engleză deși tot timpul eram abordați în germană prima dată. Ne-au ajutat cu localizarea părtiei, ne-au dat o hartă și ne-au trasat drumul spre centru, etc. De curățenie nu mă pot plânge, nu am observat nicăieri murdar în hotel.

Este un hotel bun pentru familii cu copii, chiar cu micile probleme cu aerul condiționat, ne-am simțit foarte bine și chiar ne-am relaxat.

Trimis de Gabise in 09.02.14 13:33:41
Validat / Publicat: 09.02.14 14:36:02

VIZUALIZĂRI: 1656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera Copiilor

[09.02.14 14:35:50]