ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2009
adulti ADULȚI

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • ARTICOL ARHIVAT

Sa arunci un banut in Fontana di Trevi

Pentru ca sa vezi Roma, nu-ti ajunge o viata. Capitala Italiei este plina de capodopere artistice stranse in doua milenii.

Ne-am cazat la un hotel in zona Zagarello, de unde veneam cu metroul la statia Termini. Dupa intalnirea cu Biserica Santa Maria Maggiore, una din marile biserici de pelerinaj, am coborat pe langa Colosseum in Forumul Roman, apoi la arcul lui Constantin si Colina Capitolina (Primaria, Palatul Senatorial, Palazzo dei Conservatori, arhivele). Dupa un ocol, ne aflam intre Piata Venetia si Mausoleul lui Vittorio Emmanuelle al II-lea, am vizitat Forul lui Traian, Pantheonul, Piata Navona, apoi dupa ce am vazut Fontana di Trevi (Via del Tritoni), unul din cele mai importante puncte turistice ale Romei, cu tot felul de creaturi mitice ale marii, am ajuns la Piata Spania, unde se afla Fantana vechii barci si Treptele spaniole. Continuam drumul pana la Piata del Popolo (Santa Maria del Popolo).

Ne-am indreptat si spre capitala Bisericii Catolice, micul oras-stat dintre ziduri, trecand de Castel Sant'Angelo (o fortareata), cu Bazilica San Pietro si piata ei neasemuita, zona in care ne delectam cu capodoperele lui Bernini, Rafael, Giotto, Leonardo da Vinci, Michelangelo (Capela Sixtina).

Daca as vedea Roma de 100 de ori, de fiecare data ar fi altfel. Ea, impreuna cu Barcelona, raman, totusi, cele mai vechi orase ale Europei.

Trimis de mcosmin in 24.10.09 22:30:14

VIZUALIZĂRI: 2124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Arcul lui Constantin

[03.02.10 17:20:29]

mutat in Sectiunea "Descopera Roma" - sectiunea care va grupa toate reviews-urile de calatorie din aceasta destinatie.

Costi
    [28.02.10 11:39:59]

Pentru cei care nu au ajuns acolo, să spunem că Fontana di Trevi nu este doar o simplă fântână, este o operă de artă, partea sa esenţială fiind un uriaş complex sculptural (aproximativ 26 m înălţime, 20 m lăţime). A fost realizată în stil baroc, în mai multe etape şi cu contribuţia mai multor artişti (Bernini, Salvi, Pannini), de-a lungul a peste 100 de ani (1629-1762).

Propun ataşarea la review-ul lui mcosmin a melodiei de la adresa:

Costi
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: