ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2009
ÎNSCRIS: 24.10.09
JAN-2008

la PMM* = 46 USD

Revelion deosebit

Am vrut sa-i fac sotului meu o surpriza si fara sa stie l-am dus la Otopeni. Ca prin vis s-a trezit in Egipt la Pyramisa Sahl Hasis.

Zborul a fost super Ok, am zburat cu compania Tarom, sejurul a fost organizat de Tez tour.

Da, in momentul cand ajungi in Hurgada si pleci spre hotel iti vine sa plangi gandindu-te "Doamne, ce am facut? " Drumul este lung si treci prin nenumarate filtre de control unde te sperie pustile indreptate spre tine. Dar o data ajunsi la hotel am stiut ca o sa avem o vacanta de vis.

Nu pot sa nu rad cand mi-l amintesc pe sotul meu stand pe balcon si intrbadu-ma: Suntem in Egipt? Da, eram in Egipt.

La receptie ne-am intalnit cu alti 2 romani care aveau un pusti de 2 ani. Eu am pus in pasaport 10 euro si am avut parte de o camera frumoasa cu vedere spre mare, ei nu, asa ca au capatat o camera cu instalatia de la baie defecta, asa ca s-au mutat prin alte camere.

Hotelul este mare, camerele sunt foarte curate, mari si spatioase. Baia super curata. Legat de hotel vad ca unii dintre voi fac o cofuzie intre Pyramisa Sahl Hasis si Pyramisa Blue Lagun. Sunt doua hoteluri distinte.

Unele dintre caracterizarile pe care le-au facut altii, ca si pozele nu sunt pentru Pyramisa Sahl Hasis.

Deci... hotelul este OK, serviciile ultra all inclusive sunt la inaltime.

Excursiile optionale m-au dezamagit total. Nu vorbesc despre obiectivele vizitate ci despre smecheriile ghizilor romani si egipteni. La Valea Regilor, Piramide, Luxor sau Muzeul din Cairo ne duceau pe fuga, repede repede pentru ca sa aiba timp sa te duca pe la magazine de alabastru, fabrici de papirusuri, parfumerii etc. de unde isi luau ei bacsisuri grase.

Va sfatuiesc sa nu cumparati nimic pentru ca in Hurgada gasesti totul mai ieftin. Atentie: nu gasiti bauturi alcoolice in magazine. In hotel se servesc bauturi de import doar seara la discoteca si atunci cu mare zgarcenie. Daca vreti sa cumparati Whiski sau alte bauturi duceti-va in Hurgada, in Sakala la shop dar in primemele doua zile de la data vizei de pe pasaport. Dupa aceast a data nu mai puteti cumpara. Noroc ca eu am citit pe forum si am putut face aprovizionarea, mai ales ca era revelionul.

Revelionul a fost grozav. Am avut muzica si spectacol, lumini, mancare de 7 stele. Dar la ora 12.00 NIMIC!!! Au strans tot de pe mese. Dupa ora 12, totul se platea, asa ca la ora 2.00 am fost in camera.

In hotel ne-am simtit in sigurata pentru ca era foarte bine pazit. Si in interiorul si in exteriorul hotelului erau paznici inarmati dar pe care cu greu ii vedeai.

Noaptea se face curatenie in gradina hotelului, un fapt ce m-a frapat a fost sa vad ca se sterg pana si frunzele plantelor. Curatenia este impecabila.

Ce vreau sa va mai spun este faptul ca in Egipt turistul este stapan. In excursiile facute autocarele cu turisti aveau intaietate, masinile egiptene asteptand chiar si 1/2 de ora sa traca convoiul cu turisti, cam cum era la noi pe vremea lui nea Nicu. In afara resorturilor cum spun ei este o mizerie crunta, mai ales pe drumul spre piramide. Apropo... stand langa piramide ajungi sa crezi in extraterestrii. Nu, n-am inebunit dar nu cred ca sunt facute de egipteni. NU CRED, NU SE POATE!!! Sunt prea perfecte. Dar o sa mergeti acolo si o sa-mi dati dreptate.

Vreau sa va spun ca am avut o vacanta minunata, soare, apa si voie buna. Recomand calduros acest hotel.

Trimis de munteanbeatrice in 24.10.09 22:12:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3291 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (munteanbeatrice); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea spre pyramisa sahl sashees
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 USD pe cameră

iul
    [27.10.09 10:32:00]

Draga beatrice, din cate am intele eu, tu ai fost in decembrie 2008 acolo... Hai sa-ti spun o chestie... Am ales acest hotel la recomandarea surorii mele care a fost in iulie 2008 la Pyramisa Beach Resort. In anul 2009, sora mea a plecat in iulie tot la Pyramisa Beach Resort tocmai datorita faptului ca i-a placut foarte mult. A venit din concediu complet dezamagita spunand ca, hotelul si conditiile s-au degradat foarte mult fata de anul trecut. Noi nu am mai avut timp fizic sa schimbam hotelul.

Daca te uiti si tu pe siteul hotelului o sa vezi ca a fost construit in 2007... Chiar ti separe ca mobila din camere este veche de numai 2 ani...??? . De la un angajat de acolo am aflat ca patronul si-a renovat hotelul din Luxor si a adus mobila (folosita) de acolo aici, la Sahl, inclusiv prosoapele de la piscine... cele in dungi... pe care tu se pare ca nu le-ai prins... Deci crede-ma... tot ce am scris in review este corect si deloc exagerat.

munteanbeatriceAUTOR REVIEW
    [28.10.09 10:31:55]

S-ar putea sa ai dreptate, am citit inca o data mesajele celor care au scris pe site. Toti cei care au fost in 2008 spun ca a fost OK, pe cand cei care au fost in 2009 spun ca a fost naspa. Dar chiar asa mare diferenta de la un an la altul? Parca nu pot sa cred!!! Tocmai ma gandeam sa dau un tur prin egipt de o saptamana, mai ales ca sunt preturi f bune. Sa ma duc la Pyramisa, sa nu ma duc... ?

Oricum, ma mai gandesc...

Apropo, prosoapele erau toate galbene fara dungi

iul
    [28.10.09 13:07:23]

Vorbind cu un baiat de la receptie am inteles ca cel mai bun hotel ( in august..nu peste 6 luni...:-))) era Oberoi, tot din Sahl, dar problema ,dpdv este ca nu are all inclusiv. Pt. noi, cu copii, asta este o bataie de cap in plus. Asta e cotat la 6*. Dar.. asta este parerea unui egiptean..-)).

Nu pot sa spun ca a fost un concediu ratat. Poate ca anul viitor tot acolo mergem..cu conditia sa ramana la standardul de anul asta...-)) .Daca poti sa ignori nepasarea si dorinta lor de a te pacali, toate astea platind un sejur la hotel de 5*.. e o.k. Depinde din ce motiv mergi tu in Egipt.. Daca vrei sa fii tratata regeste.. du-te in Turcia..daca vrei o mare fantastica.. du-te in Egipt si incearca sa-ti faci sejurul cat mai placut..Daca te hotarasti sa mergi tot la Pyramisa iti doresc un concediu fara prosoape in dungi..:-).

iul, munteanbeatrice
    Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Sahl Hasheesh: