ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2014
ÎNSCRIS: 03.04.09
OCT-2013

Un hotel bun

Cum ne hotarasem sa petrecem doua zile in parcul de distractii Portaventura (vezi impresii), m-am pus pe cautat cazare in Salou si m-am oprit la Santa Monica Playa.

Hotelul se afla undeva catre capatul plajei, cand drumul incepe sa urce putin. Nu este foarte departe, de la gara si pana la hotel am facut cam 20 minute pe jos, intr-o plimbare lejera pe superba faleza din Salou.

Dorind sa scapam de bagaje pentru a ne putea misca linistiti prin Portaventura, ajungem la hotel destul de devreme, in jurul orei 10 dimineata. Dupa ce am prezentat hartiile printate cu rezervarea, spre surprinderea noastra am auzit un “Buna dimineata si bine ati venit in Salou”, una dintre receptionere fiind o romanca din Craiova. Am fost cazati imediat, fiindu-ne incredintata si telecomanda de la tv, fara a ni se opri cei 10 euro garantie… “Macar atat pot face si eu”, ne-a transmit fata.

Camerele sunt frumoase si curate, cu balcon – noi am avut cu vedere catre piscina. Mobilierul este totusi putin cam “imbatranit”. Baia mare, foarte curata si cu tot ce are nevoie.

Noi am avut demipensiune si pot spune fara sa exagerez deloc: atata mancare la un loc nu am mai vazut decat in resorturile din Turcia. La intrarea in restaurant esti intrebat numarul camerei si “bifat” pe o lista. Personalul este extrem de binevoitor si de prezentabil. In timpul meselor aveau si bucatar care gatea “live” tot felul de chestii, de parca nu erau de ajuns cele deja preparate. Daca imi mai amintesc si de cele n’spe feluri de dulciuri, parca imi cresc si glicemia si colesterolul, numai gandindu-ma :)))

Dar la cina trebuie sa si bei ceva, nu? Si cum de bere eram cam satul, am zis sa ma uit pe lista de vinuri. Iar cum bugetul nu era “fara numar”, ma uit si eu dupa “vino de casa”, vad ceva la 5 euro si comand si eu doua pahare (asa credeam eu, la banii aia), rosu si roze. Vad eu ca se uita omul cam ciudat la mine, fiind doar eu si consoarta, dar o fi zis ca suntem rusi :))) Dispare pana la un frigider si vine cu doua sticle de vin, intrebandu-ma daca le desface pe amandoua odata sau pe rand – era 5 euro sticla, vinul casei era un vin imbuteliat de fapt. Normal ca am renuntat la una din ele…

Altceva despre hotel… Are piscina proprie, nu foarte mare dar exista. In holul receptiei sunt automate de tigari, bauturi si prezervative. Wi-fi gratuit in receptie, eu mai prindeam semnal si din balcon. De la hotel pana la Portaventura faceam maxim 25 de minute, in mers lejer.

Pentru pretul platit – 410 lei pe camera pentru doua nopti si demipensiune si pentru cum ne-am simtit, este un hotel recomandabil oricand si in care as reveni cu placere.

Trimis de papone in 05.02.14 12:00:10
Validat / Publicat: 05.02.14 20:07:07

VIZUALIZĂRI: 3193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MCM
[07.03.14 21:26:02]

Simt că anul acesta mă paște PortAventura. Iar hotelul pare potrivit. Te rog să-mi spui dacă erau și mașini către parc. De ex la Disney Paris hotelurile aveau autobuze care făceau legătura cu parcul. Plaja era aproape de hotel? Mă gândeam să împușc doi iepuri. Ceva adrenalină, iar apoi relaxare la plajă.

MCM
Alte impresii din această RUBRICĂSanta Monica Playa Hotel [Salou]: