ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2014
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 22.09.10
JUN-2013

O superba destinatie de vacanta in Romania!

Gasisem aceasta unitate de cazare in urma cu vreo doi ani, dar din diverse motive, nu apucasem sa facem o rezervare pana anul trecut. Ştiind faptul ca pensiunea se ocupa din timp, mai ales in perioada sarbatorilor, am facut cererea de rezervare inca din luna februarie, pentru perioada Rusaliilor respectiv, week-endul 21– 24 iunie. Initial, ne hotarasem asupra pensiunii Nagy Lak I dar, cum acolo exista o cerere de prerezervare anterioara solicitarii noastre, s-a impus o perioada de asteptare necesara pentru finalizarea concreta a cererii respective. Nu am stiut initial, dar tocmai aceasta perioada de asteptare, a venit in ajutorul nostru, deoarece o pereche din grupul nostru s-a razgandit si a renuntat sa mai mearga. Asadar, in componenta grupului nostru ramanand doar 5 persoane, ne-am reorientat spre una din pensiunile Nagy Lak III-VII.

La inceputul lunii martie, am achitat avansul de 20% din valoarea totala a sejurului de 3 nopti (este minimul de nopti pentru care se pot inchiria pensiunile) respectiv 54 euro/ 235 lei, prin ordin de plata la cursul oficial BNR. Citez din mail-ul proprietarului, dl. N.A.:

Sezon plin:(14. iunie – 30. august, Paste, Craciun, 1 Mai, Rusalii) =80 Euro/pana la 4 persoane/noapte/curte (cu toate cladirile aferente).Peste acest numar de persoane percepem cate 10 Euro de persoana/noapte. In cazul copiilor putem deosebi trei grupuri de varsta:

Intre 14-07 ani =5 Euro/copil/noapte, intre 07-03 ani =3Euro/copil/noapte, intre 03-00 ani = gratis. In toate cazurile, toata curtea este inchiriata pentru un singur grup de turisti, iar eventualele locuri ramase libere nu se mai inchiriaza.

- In perioada 14 iunie – 30 august- minimum de nopti pentru care se poate inchiria pensiunea: =7 (sosirea duminica dupa ora 15,00, plecarea duminica pana la ora 10,00)

- De Paste, de Craciun, de 1 Mai si de Rusalii minimum de nopti pentru care se poate inchiria pensiunea= 3”.

In concluzie, noi ar fi trebuit sa platim pentru 3 nopti, 270 euro (80 euro/ 4 persoane + 10 euro/a 5-a persoana x 3 nopti). Dar, cum incurcate sunt caile Domnului, am ajuns in final doar 4 persoane la fata locului si din cauza unor inopinate probleme familiale, in loc de 3 nopti, ne-am cazat doar 2 nopti, achitand in final 160 euro, per total. Ar fi multe de spus despre rabdarea si bun-simtul de care a dat dovada dl. N., in conversatiile purtate cu noi. Din cauza problemelor aparute in luna iunie, am incercat sa negociem si sa ne retragem avansul. Explicandu-i problemele cu care ne confruntam, dumnealui a dat dovada de intelegere, promitandu-ne ca in cazul in care primeste alta solicitare, ne restituie avansul. Dar, cum acest lucru nu s-a intamplat, ne-am vazut in fata alegerii de a pierde avansul sau a merge la fata locului.

Tare bine ne-a parut ca am ales sa mergem, reusind sa aranjam cat de cat problema de acasa!

De nu am fi mers, am fi ratat descoperirea unui loc superb din Romania, unde se face turism de calitate cu acuratete ungureasca!

Din punctul nostru de vedere este o destinatie perfecta de vacanta atat vara, cat si iarna, o alternativă viabila pentru ultra mediatizata Valea Prahovei (cu kilometrii aferenti, in plus) si de ce nu, o alternativă şi pentru litoralul romanesc. Veti vedea si in imagini de ce spun asta: peisaj superb de munte cu aer curat si in plus, puteti face face plaja si baie la barajul Zetea, aflat in apropiere. Exista o pajiste mai mare pe malul lacului, unde unii turisti vin si cu corturile, fac gratare, se face plaja, iar intrarea in lac este lina, gen Mamaia, adica un loc perfect si pentru cei cu copii.

Uimitor este faptul ca, locul acesta ofera o imagine contrastanta cu ceea ce se intampla in zona noastra (vezi, Cheia, Barajul Paltinu, Valea Cerbului, etc) si nu numai: in ciuda faptului ca era duminica, erau Rusaliile si venisera multi turisti, [/picnicurile se desfasurau in liniste, fara coji de seminte aruncate pe jos si manele date la maxim], adica taraniile aferente oricarui week-end petrecut la iarba verde, in zona noastra.

Noi ne-am simtit extraordinar, deoarece lumea e parca mai civilizata si ai impresia ca esti intr-alt loc decat in Romania! Sa va mai spun in plus ca, era prezent un domn de la Odorheiu Secuiesc cu canoe pe care le inchiria gratis? Baietii nostri au profitat de oferta si au facut o frumoasa plimbare pe lac.

Revenind la pensiune, nu va pot spune decat ce au spus si ceilalti utilizatori: pozele de pe site corespund exact realitatii, pensiunea este dotata cu tot ce este absolut necesar unei gospodarii (inclusiv masina de spalat vase), curte superb amenajata cu jacuzzi secuiesc, sezlonguri, gratar, foisor ba chiar, si un ceaun. Desi, pe site-ul pensiunii se specifica faptul ca, in caz de folosire a jacuzzi-ului trebuie sa anunti inainte de sosire cu cel putin doua zile, noi ne-am hotarat la fata locului si s-a rezolvat, pretul de utilizare pentru prima zi fiind de 25 euro, iar a doua zi 15 euro (poate fi solicitat minim 2 zile, pentru 3 zile de utilizare se face o reducere totala de 10%, adica se platesc 50 euro in loc de 55).

Pentru orice indicatii legate de localizarea pensiunii se poate tine legatura telefonic cu dl. Nagy, un om extraordinar de amabil, politicos si mai mult decat corect. Noi nu am fost intampinati de dumnealui la sosire, a sosit mai tarziu dar, am gasit cheile in usa, ne-am facut comozi (da, am gasit o sticla de palinca si una de afinata in frigider) si in seara dinaintea plecarii, dl. Nagy a venit inclusiv, cu casa de marcat, emitandu-ne bon fiscal pentru perioada petrecuta acolo (ne-a cerut doar tariful aferent celor 2 nopti petrecute acolo, desi minimul obligatoriu era de 3 nopti).

In privinta mancării nu va pot spune nimic, deoarece noi am fost in regim self catering, cert este faptul ca există demipensiune la pretul de 10 euro/persoana (la fel, trebuie anuntata intentia de a lua masa acolo, inainte de sosire, cu cateva zile inainte).

Confirm faptul ca dumnealui vorbeste corect limba romana, neexistand probleme in acest sens si chiar de ar fi fost, calitatea serviciilor oferite ar fi compensat pe deplin acest ,,neajuns”.

Am participat la a doua lecţie de turism romanesc predată de etnici maghiari, dupa cea de la Aita Medie (vezi impresii).

Noi nu putem fi decat incantati ca exista si astfel de locuri in Romania, ca Am Fost Acolo si cu ajutorul lui Dumnezeu, speram sa revenim!

Va recomand cu toata sinceritatea acest loc superb ce merita vazut, măcar O Dată în Viaţă!

Trimis de adry24 in 04.02.14 14:07:35
Validat / Publicat: 04.02.14 17:10:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ZETEA [HR].

VIZUALIZĂRI: 2288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adry24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Subcetate, pensiunea Nagy Lak III - 23 iunie 2013

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Nagy Lak 3: