ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
JUL-2005
2 AD. + 1 ( 3 ani ) COPII

Mai mult decat bun pentru drumeti

In 16. 07. 2005, impreuna cu sotia si fetita de 3 ani am plecat pentru prima data spre Marea Neagra.

Fiindca, de obicei de la Oradea nu facem drumul pana la mare, intro singura zi, am rezervat cazare in Brasov.

Odata ajuns la locul de cazare, am fost extrem de nemultumiti si cu o scuza penibila (si acum zambesc cand imi amintesc ce i-am invocat receptionerului pentru a renunta la cazare), am intrat in Brasov, convins fiind ca vom gasi un loc unde sa dormim.

Si, surpriza, imediat dupa ce am trecut podul Stupini, pe stanga (adica pe sensul de iesire din Brasov spre Sighisoara), am observat Pensiunea Sofie, care sincer sa fiu arata bine din strada.

Am hotarat sa ne incercam norocul si am intrat in curte, unde am reusit sa parcam masina in spatiul de parcare destul de generos al hotelului.

Ajunsi la receptie, am vrut sa luam o dubla, insa am fost informati ca tot hotelul este plin, deoarece urma sa se tina o nunta (era sambata) si ca nu au disponibil decat o garsoniera.

Pana sa discut cu sotia daca acceptam sa platim garsoniera, a ajuns la receptie patronul, care auzind ca vrem sa ne cazam, ne-a oferit garsoniera la pret de camera dubla, adica cu vreo 20 euro mai putin (probabil ca s-a gandit ca oricum era ultima camera si fiind deja dupa-masa, mai bine sa-i fie hotelul full decat sa ramana cu o camera goala).

Garsoniera ni s-a parut a fi mai mult decat foarte buna, totul nou, foarte curat, decorat cu gust, baia sclipea de curatenie, etc.

Ce ne-a placut foarte mult, este faptul ca au acceptat sa ne ofere micul-dejun la 06. 30, deoarece ne grabeam sa plecam spre mare, in conditiile in care avusesera nunta peste noapte.

Precizez ca, garsoniera este situata la etajul II, intrun fel de mansarda si nu am auzit deloc muzica si galagia de la nunta.

Concluzie:

Curatenie exemplara, mobilier nou, pozitie langa sosea, parcare proprie, mic dejun foarte bun, personal (patron) deosebit.

Noi ne-am simtit foarte bine si singurul motiv pentru care nu am revenit la Sofie, a fost acela ca, in general nu prea stam in acelasi loc/localitate de 2 ori.

Am sa pun si niste poze.

Trimis de creivean in 24.10.09 19:24:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 1914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Sofie - vedere din strada
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

cristi_an3000
[24.10.09 21:40:02]

Daca tinem cont de preturile pe care aceasta pensiune le afiseaza pe site-ul propriu, cred ca trebuia sa il intrebi pe domnul patron daca sigur nu confunda Brasovul cu Parisul sau alt oras vest-european in care veniturile sunt de 5-6-7 ori mai mari decat cele de la noi.

creiveanAUTOR REVIEW
[24.10.09 21:43:24]

Ca sa vezi, ce am uitat sa fac, off!! off!!!

si acum on-topic :

Dupa cum am scris am luat o garsoniera la pret de dubla.

Si da, preturile sunt mari peste tot in Romania, in comparatie cu alte tari.

creivean