ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2009
ÎNSCRIS: 24.10.09
JUL-2009
single

Încântată de staţiune

Sejurul a fost unul de vis, peste asteptarile mele, cu personal amabil si ospitalier in hotel, camera simpla dar curata si spre norocul meu, cu vedere la mare.

Micul dejun a fost aceeasi in fiecare zi:), dar in supermarketul din apropiere, am gasit la pret rezonabil tot ceea ce vroiam.

Plaja - cu toate ca a fost ingusta si cu pietris, nu a fost aglomerata si nu vedeam mucuri de tigara si mizerie peste tot, iar piscina hotelului a fost mentinuta curata si cu o claritate de cristal.

Le recomand tuturor care vor sa aiba un sejur linistit, (daca nu sunt in preajma italieni galagiosi :) )

Va raspund cu drag la intrebari.

Trimis de ezüst in 24.10.09 17:00:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ezüst); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x Vedere de pe balconul camerei de hotel

ileanaxperta*
[24.10.09 17:40:22]

Buna, poti, te rog, sa-mi spui in ce statiune este acest hotel? si cat te-a costat pt. o pers? Si noi am facut o parte din concediu in Corfu. Si ne-a placut mult insula. Mai mult decat "perfecta" poza cu apusul de soare dupa muntii Albaniei...

[24.10.09 18:10:37]

@ezust: Chiar are 5*? Pe TRIPADVISOR am vazut vreo doua amarate, iar pe siteul propriu, nu se lauda cu niciuna.

Tot pe afara, se spune despre el ca ar fi basic comfort.

@ileanaexperta: pe acelasi site propriu, preturile sunt intre 40 si 70 Euro BB camera dubla/noapte (nu indica daca pretul este pe camera sau pe persoana).

[24.10.09 18:11:06]

Buna, hotelul se afla in statiunea Dassia, in jur de 15 km distanta de Corfu Town. In poza este rasaritul soarelui am mai pus poze, dar nu au aparut inca, poate mai tarziu le puteti vedea.

Hotelul are 2 stele, iar dupa clasificarea agentiei de turism 3. Dar in comparatie cu celelalte hoteluri de ** asta arata foarte bine, nu gandaci, nu igrasie, nu vese murdare..o da si sejurul costa in jur de 240 euro cu supliment single inclus.

[24.10.09 18:16:45]

@webmaster

Poate ar fi indicat sa modifici clasificarea, sa nu inducem oamenii in eroare.

L.E.

Ai facut-o.

[24.10.09 18:18:14]

modificat: 2 stele.

ileanaxperta*
[24.10.09 19:42:47]

Va multumesc pt. informatii. De grabita ce sunt nici n-am vazut ca la poza scria "sunrise", si eu am crezut ca este "sunset". Asa e cu graba asta, cam strica treaba...oricum tot frumoasa este poza, indiferent ce este, nu? Iar pt. hotel de 2*, piscina arata bine, cel putin din poza...Cu bine!

[24.10.09 20:41:01]

Asa ca si tine, pe afara, piscina este singura remarcata.

Ce conteaza ca in Corfu te duci pentru mare (cam departe de hotel), daca ai piscina buna.

Dar, de gustibus non disputandum.

[24.10.09 22:05:52]

creivean asa este, gusturile nu se discuta. Pentru mine conta atat piscina, cat si marea si am avut prilej sa ma bucur de ambele 22 de ore din 24. Faptul ca hotelul a fost "departe" de mare, a fost un avantaj, fiindca aveam o priveliste minunata din camera si oricum nu strica 5 minute de plimbare pana la plaja. Credeam ca site-ul este creat pentru cei care scriu impresii despre un loc vizitat si NU pentru cei care scriu impresii despre o statiune sau hotel pe care nu l-au vizitat inca. Iti recomand sa o faci si vedem pe urma parerea ta, dupa ce te-ai aflat la fata locului. Iar eu o sa tin cont de parerile tale cand o sa trec prin Bran. Toate cele bune.

[24.10.09 22:33:05]

@ezust

Imi cer scuze, am gresit.

M-am lasat furat de clasificarea hotelului pe care ai dat-o si am inceput sa-l caut pe net, si acolo am vazut multi nemultumiti.

Insa, in privinta a ceea ce am scris, am indicat clar ca nu sunt impresiile mele ( am dat si sursa ), avand totusi pretentia de a avea dreptul sa imi expun aici preferinta pentru un hotel pe malul marii.

[24.10.09 22:38:50]

Sigur, te inteleg. Nu eu am dat clasificarea hotelului, nici nu am vazut ca a fost clasificat ca si avand 5*, doar ecourile pe acest subiect. Eu de *-le nu m-am ocupat cand am creat contul. Doar am vazut ieri, ca nu a scris nimeni nimic despre acest hotel si statiune, si ma gandeam ca ar fi bine sa afle lumea despre ea. Nu inteleg de ce nu apar toate pozele postate, poate tu ma poti ajuta sa aflu si eu motivul. Toate cele bune i-ti doresc.

[24.10.09 22:43:18]

ezüst: pozele apar doar dupa ce sunt validate de un moderator/admin.

Cu scuzele de rigoare - se pare ca toata lumea e prinsa cu altceva acum (inclusiv eu; am intrat doar pe fuga), dar in noaptea asta SIGUR vor fi validate si maine dimineata (cel tarziu) vor aparea pe site.

[24.10.09 23:51:01]

verificat si validat si al doilea set de poze incarcate de ezüst.

jokermen2001
[26.10.09 12:37:36]

Frumoase poze si interesanta statziune, pacat ca ai fost single.

[26.10.09 23:01:41]

mersi

ykk_calatorul*
[25.04.10 19:44:06]

Buna, ai idee cat de aproape sunt magazinele? si alte atracti de prin zona? la plaja se ajunge direct pe o straduta din dreptul hotelului?

[26.04.10 16:53:48]

Magazinele sunt la cca. 5 minute distanta de hotel, pe strada principala, ca si restaurantele si tavernele.

Ca sa ajungi la plaja, ai de coborat pe o straduta care duce la strada principala, care strabate toata statiunea, de acolo in 3 minute pe o strada ajungi la malul marii.

Ca si la Costinesti, toate stradutele duc spre plaja, dar de N ori mai frumos si mai curat, iar Corfu Town este la o distanta de max. 15 km, unde poti sa ajungi cu autobuze care circula din 30 in 30 de minute spre oras.

[17.05.10 11:50:58]

nu stiu ce sa aleg intre statiunea dassia si hotelul eliana sau statiunea agios gordis si hotelul golden nests...prefer o plaja frumoasa...o statiune frumoasa cu peisaje minunate si ceva distractie...

[17.05.10 17:02:41]

Pana la urma tu trebuie sa decizi. Eu m-am uitat si la Hotelul Golden Nests...e frumos si acolo, in statiune nu am fost. Peisaje minunate sunt si in Dassia...si locuri unde sa te distrezi, daca te aventurezi sa cobori de la hotel, in intuneric in statiune

[18.05.10 14:44:37]

sa inteleg ca e distanta mare intre hotel si plaja...iar in statiune e intuneric?????nu e o statiune animata ????

[18.05.10 20:09:44]

Am scris si mai inainte...plaja e la o distanta de cca. 8 minute de la hotel...iar pe straduta care duce spre centrul statiunii e intuneric..in statiune, in centru este bine.

[18.05.10 21:40:50]

scuze ca te stresez cu atatea intrebari...dar o sa merg in concediu si cu ,,baietelul,, care are 18 ani si as vrea sa stiu daca este o statiune animata noaptea...daca ai unde sa te plimbi si sa pierzi timpul intr-un mod placut....sau dupa ora 22.00 esti nevoit sa te retragi la culcare...si inca ceva...se poate ajunge pe jos in statiunea ipsos...am inteles ca sunt doar 3 km....am mai emotii cu sejurul ales anul asta...anul trecut am fost la marmaris si era totul o veselie....iar in anii precedenti la costa brava, tenerife, ibiza, capri, nisa...unde a fost totul superb....offfff....sper sa fie totusi bine si aici...multumesc mult pt raspunsuri...

[19.05.10 21:13:57]

Nu ma stresezi deloc ma bucur daca pot sa fiu de ajutor. Eu noaptea nu prea am umblat, dar ti-am zis mai devreme... fiind singura, mi-a fost de ajuns distractia de la bar, langa piscina. Nu stiu "baietelul" tau unde se va distra, restaurante, cluburi mai sunt... dar discoteci, daca asta va intereseaza nu am vazut. Este una de genul... Tartaya se numeste, acolo se distreaza tinerii. Insa cei care au fost la Ipsos, vazand pozele de la Dassia, au spus ca Dassia e mai frumoasa. Statiunile sunt aproape una de celalalta, inchiriati un scuter eventual, daca nu vreti sa mergeti pe jos. Eu nu am fost in Ipsos... sau daca vreti distractie mergeti in Corfu Town. Vacanta placuta, daca mai ai intrebari iti raspund cu drag.

[28.05.10 16:25:14]

Buna, Pozele si impresiile tale m-au ajutat sa aleg acest hotel. La inceputul lui Iulie o sa merg acolo. Am o intrebare legata de hotel deoarece in pliantul de la agentie nu scria. Exista minibar sau frigider in camera?Si de asemenea am vazut ca ai fost in iulie, as vrea sa stiu cate grade sunt in perioada aceea. In rest daca crezi ca ar fi ceva ce ar mai fi bine de stiut despre hotel si nu ai adaugat inca in review astept informatiile tale ,,pretioase''

[03.06.10 23:16:16]

Buna Frigider exista in camera, din a doua zi, dar ne dadeau gol golut. In iulie anul trecut, in saptamana cat am stat eu, nu am vazut nici un nor pe cer, nu pot sa-ti spun cum va fi vremea anul acesta, dar in general ar trebui sa fie caldura. Eu ieri m-am intors din Tunisia, o sa scriu un review cum imi permite timpul si o sa adaug poze...un lucru este sigur ospitalitatea tunisienilor nu poate fi comparata cu nimic. Este adevarat ca am fost la un hotel de 4 stele, iar Eliana are 2, dar in grecia au fost mai reci cu turistii decat aici. I-ti doresc vacanta placuta, daca mai ai intrebari....intreaba-ma

[04.06.10 15:11:22]

Merci pentru informatii. M-ai mai linistit, imi faceam griji deoarece am sunat la hotel si tipa de la receptie mi-a zis ca nu au...probabil nu a inteles. Sper sa fie macar contra-cost.

[04.06.10 16:50:40]

Nu, nu..frigiderul ne dadeau fara nici un cost suplimentar. Era treaba noastra ce punem in frigider mai tarziu...sigur contra-cost.

[17.06.10 01:40:07]

Ezüst, multumesc pentru comentariul tau, m-a ajutat mult in excursia din care tocmai m-am intors, din Corfu, cazarea fiind tocmai la hotelul Eliana.

Dupa tot ce am mai citit pe net ma asteptam la ceva mult mai rau. Insa mie hotelul mi s-a parut frumos, camera mi-a placut (ar fi trebuit insa sa platesc aerul conditionat...) iar micul dejun nu asa de dezastru cum a fost descris de altii. Sigurul mai greu era urcusul in soare pana la hotel, insa 5 min de mers pe jos nu m-au omorat.

Inca odata merci ca ai scris despre hotel, poate apuc sa pun si eu ceva poze. Corfu a fost cea mai faina alegere ce o puteam face pt vacanta!

[17.06.10 10:03:15]

coco.lina zi de frigider...ca am o teama dupa ce am sunat la hotel si mi-au zis ca nu au. Ma gandesc ca poate nu au inteles la telefon bine avand in vedere ca ezust mi-a confirmat ca sunt. Daca imi confirmi si tu o sa stau linistit. Deci sunt sau nu frigidere in camere la Eliana?

[17.06.10 10:05:41]

Poti sa-mi spui si ceva preturi din Dassia. Asa in mare cam cat costa o masa pentru o persoana, cat costa sa inchiriezi sezlong si umbrela la plaja etc. Multumesc!

[17.06.10 16:51:00]

In camera in care am stat noi nu era frigider. Nici nu ne-a trebuit, prin urmare nu am intrebat daca se poate cumva procura.

Preturile sunt... cum sa spun, de concediu. De exemplu, la restaurantul Mythos unde ne-am luat toate mesele in sejur, pentru un fel de mancare platesti de la 4 euro meniu de copii, 5.5 euro specialitatea zilei, 6.90 euro musaca, 8 euro gyros. Am mancat si cu 8 - 9 euro, specialitati grecesti. Insa erau si alte restaurante cu preturi mai mici. In general cu 6 euro mananci bine de tot. Mai adauga la asta cam 2 euro sucul sau 2. 2 euro bere mica la draught, sau 1 euro apa plata. De obicei iti este adus la inceputul mesei un cosulet cu paine si unt, pe care noi de obicei il refuzam, intrucat nu mancam paine. Acesta este taxat 1 euro de persoana. Noi nu l-am platit.

La magazinele din zona preturile erau destul de maricele la mancare, bere, etc. Insa la 10 minute de mers pe jos (in directia Corfu), gasesti un supermarket, Sconto, unde preturile sunt mai ok, dupa spusele multora. Noi n-am ajuns pana acolo.

Sezlong-ul se poate inchiria de la 2.5 euro pana la 5 pe plaja din dreptul hotelului Chandris Hotel. Umbrela era suplimentar parca, inca vreo 2 euro, dar nu mai stiu exact exact, deci pe asta nu te baza. Noi stand mai mult in apa, am intins prosopul. Mai erau si altii, nu neaparat romani

Un bilet pana in oras (Corfu Town) este 1.3 euro dus, busurile circula la fiecare 20 - 30 min, in functie de perioada zilei, iar calatoria dureaza 20 min. Merita mers, noi ne-am dus de vreo 4 ori, mai ales seara, cand aerul este respirabil.

Daca mai vrei sa ma intrebi, iti spun cu placere.

[17.06.10 17:03:38]

Na, vad ca nu mai trebuie sa scriu de preturi

coco. lina: ma bucur ca impresia mea despre acest hotel te-a ajutat sa faci o alegere cat mai buna si ca ai fost si tu multumita de toate conditiile de cazare etc.

Andrew22: nu-ti fa probleme, cu siguranta se va rezolva la destinatie si acest amanunt cu frigiderul, daca nu o sa lasi mancarea in frigiderul restaurantului si sunt sigura vei avea un sejur deosebit.

Vacanta placuta!!

[17.06.10 22:23:26]

Nu mâncarea e problema... Pentru ca o sa fie foarte cald vreau sa-mi iau cu mine apa si suc dar dacă nu o sa am unde sa le pun le car degeaba. Mă rog mă descurc eu la fata locului. Va multumesc pentru raspunsuri!

[17.06.10 23:11:56]

Apa plata este foarte ieftina si acolo, nu merita sa cari dupa tine, parerea mea. Mai bine cumperi pe strada, rece.

Dar da, cel mai bine o sa iti dai seama la fata locului. Excursie faina!

popescug
[18.06.10 16:09:50]

putem face excursiile si pe cont propriu, adica putem gasi acolo si alte oferte in afara de cele ale agentiei?

popescug
[18.06.10 16:46:36]

sau putem gasi vreun bus sa ne duca pana in port,si de acolo sa ne interesam de vapor pentru excursii? este vreun bus de la ei care sa faca turul insulei?

[18.06.10 17:34:13]

Exista si oferte ale altor agentii, in Dassia am vazut eu vreo 3 in zona. Insa preturile erau tot pe acolo. Doar ca nu stiu ce ofereau, nu le-am analizat asa de bine si nici nu cred ca ofereau ghid in romana.

Referitor la turul insulei, cred ca doar print-o agentie poti sa-l faci, nu am vazut sa fie un bus care sa atinga toate locurile importante, ci exista mai multe curse spre aceste locuri, toate cu plecare din COrfu Town. Insa noi am facut de exemplu o excursie pe cont propriu pana in nord vestul insulei, in Sidari si ne-am descurcat, schimband 2 autobuze (unul pana in Corfu Town si un bus mai departe spre Sidari).

Teoretic poti face la fel pana in orice destinatie pe insula si astfel iti faci turul - daca analizezi atent oferta agentiei se ating doar vreo 5 puncte de atractie. Partea proasta este ca nu cred ca poti merge in mai mult de unul - doua obiective pe zi. Prin urmare, cu transport de la agentie si cu un program strict, poti vedea mai mult - riscul este insa faptul ca daca vrei sa zabovesti mai mult intr-un loc, nu prea ai cum; si mai si esti obligat sa mananci la restaurant cu care au ei comision, te opresc in diverse puncte pt suveniruri ... etc.

Acum ca ma uit inapoi, nu regret ca am mers cu agentia, insa ceea ce au oferit putea fi la un standard mai ridicat.

mihaicezar
[30.05.13 11:17:25]

@ezüst: Buna, am inteles ca ti-a placut la hotel Eliana si, in general, toata statiunea. Noi (doi adulti plus uncopil 9 ani), plecam pe 19.06.2013 acolo si ma gandeam ca, poate, s-a mai imbunatatit cate ceva! Preturile mi se par OK, sa vedem cum va fi drumul, fiindca mergem cu auto!

Andrew22*, coco.lina, ezüst, ileanaxperta*, jokermen2001, mihaicezar, popescug, ruxi10, ykk_calatorul*
Alte impresii din această RUBRICĂEliana Hotel: