ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2014
ÎNSCRIS: 22.09.10
OCT-2011

Foarte nemulțumit

Pensiune neospitaliera

Am fost cazati la aceasta pensiune, in perioada 7-9 octombrie 2011, la invitatia unui prieten, care s-a gandit sa-si organizeze ziua de nastere la Cluj, cu ocazia inaugurarii stadionului Cluj Arena.

Nu cred ca am fi optat pentru aceasta pensiune, dar dat fiind faptul ca orasul era plin de turisti care venisera sa-i vada pe cei de la Scorpions si Smokie, a fost una dintre putinele locatii libere la acea data, in apropiere de Cluj.

Noi si familia sarbatoritului, am ajuns vineri seara, in jurul orei 23.00 si fireste ca ne-am intins la vorba cu ceilalti amici, care sosisera in cursul dupa-amiezei.

Prima impresie a fost ok: pensiunea nu e la strada, deci e ferita de zgomotul traficului; cazarea s-a facut rapid, astfel incat in 10 minute eram deja cu bagajele, fiecare in camerele noastre.

Camera era destul de spatioasa, baia la fel de spatioasa, iar in privinta curateniei nu-mi aduc aminte sa fi avut obiectii.

Problemele au aparut dupa ce ne-am cazat si am coborat la camerele prietenilor nostri sa mai stam de vorba.Restaurantul era inchis, desi era putin trecut de ora 23.00, asa incat ne-am asezat la taclale in holul de la etajul I sa palavragim, acolo unde erau camerele lor. Nu cred ca a durat mai mult de 15 -20 minute conversatia, pana cand a aparut una din receptionere sa ne spuna ca facem galagie si deranjam, deoarece in ziua urmatoare aveau o conferinta. Aveam sa aflam a doua zi ce fel de conferinta era: a martorilor lui Iehova in concluzie, erau cu pacea Domnului (de aceea aveau nevoie de liniste si pace si nu, nu sunt rautacioasa!). Trebuie sa va spun ca noi doar vorbeam si radeam, nu ascultam muzica sau ceva in gen (nu am stat cu usa deschisa la camere si sa ascultam televizorul cu volumul la maxim). Ideea este ca nu ne-am dat batuti din prima, ne-am continuat conversatia pe un ton mai scazut pana ce am fost avertizati din nou de receptionera, dupa care am capitulat si am mers la somn.

O alta problema a fost incalzirea camerelor: in prima seara noi nu am fost deranjati atat de tare, deoarece suntem mai caliti si nici nu era atat de frig in camera. Pana atunci, fusese un inceput de octombrie calduros dar, exact de vineri seara s-a stricat vremea si a inceput frigul. Inutil sa va spun ca am dardait tot week-end-ul prin Cluj, inclusiv la concerte, iar sambata seara, odata ajunsi in camera am simtit nevoia de un pic de caldura, lucru ce nu s-a intamplat. Noi ne-am multumit cu un dus fierbinte iar, prietenii nostri au lasat apa calda curgand in cada, astfel incat aburul sa inunde camera si sa aiba un pic de confort (pana la acea data nu auzisem de aceasta solutie, nu prea laudabila, recunosc).

Despre mic-dejun, nu va pot spune mare lucru, intrucat noi nu am luat masa acolo dar, prietenii nostri au fost multumiti.

Accesul la piscina interioara nu era inclus in pretul cazarii, era contra cost.

Pensiunea avea o parcare destul de spatioasa in fata iar, in spate destul spatiu verde si pomi fructiferi, leagan, etc.

In concluzie, noi nu am merge la aceasta pensiune intrucat si pretul/camera era destul de ridicat (200 lei dar, noua ne-au facut reducere la 140 lei/ noapte, deoarece eram grup), pensiunea este situata in afara Clujului iar atitudinea receptionerelor neprietenoasa (am avut impresia ca si patronii au aceeasi orientare religioasa, ca urmare nu sunt incantati de manifestarile acestea zgomotoase: ras, dans – bine ca nu a fost cazul, etc).

Trimis de adry24 in 29.01.14 13:17:09
Validat / Publicat: 29.01.14 14:33:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 2039 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adry24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera in care am fost cazati, cu pat matrimonial - octombrie 2011
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

nickname77
    [29.01.14 19:06:46]

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat.

O intrebare pentru webmasteri:

- pensiunea se afla in comuna Floresti (foarte aproape de oras intradevar, dar nu este in Cluj-Napoca; deci cum e corect?

In ultimii 15ani (cand am facut eu armata), aceasta zona s-a extins fantastic de mult (practic mai mult de un cartier, probabil un orasel mai mic); sa nu mai vorbim de ce se intampla acum 25 de ani cand pescuiam chiar prin acele locuri unde se afla pensiunea.

Am dreptate, au ba?

[29.01.14 19:52:59]

@nickname77: Așa este! Am adaugat in caseta tehnică [Florești]. Mulțumim pentru sesizare!

Este arondată însă la Cluj-Napoca datorită distanței mici, și pentru că nu putem face rubrici separate pentru toate comunele, sătucele din România!

[29.01.14 21:05:46]

Peste tot pe unde am fost, daca esti cazat in hotel, accesul la piscina este inclus in pret.

Probabil sunt mari cheltuielile cu apa si energia electrica dar asta nu trebuie sa fie problema turistilor.

Ma gandesc si la faptul ca daca deschizi o pensiune, hotel ce o fi, indiferent de apartenenta religioasa a patronilor, exista un standard de comportament, cerere- oferta de servicii din partea lor ca banii nu-i iau pe "biblie"

Putea sa si-o tina in circuit inchis si sa faca conferinte si alte reuniuni cu fratii si surorile, cat voia dar daca te pui in circuit turistic deschis trebuie sa fii mai tolerant cu cei care nu ti-s frati si surori in ale religiei si turistii de obicei sunt in vacanta si ar asculta o muzica, ar sta la o sueta, nu?

[30.01.14 08:40:32]

@carmen_22_09: Buna, Carmen! Banuiesc ca ,,peste tot'', inseamna mai degraba, in afara tarii si prea putin in Romania, nu? Nu este singurul caz, intalnit de noi in Romania, unde accesul la piscina interioara este contra cost dar, la noi nu te mai mira nimic! In fine, asta nu a fost un asa mare incovenient, luand in considerare si pretul promotional, fata de cel oficial; banuiesc ca s-au gandit ca putem plati o balaceala (pe site-ul lor vad ca este inclus in tariful camerelor si accesul la piscina). Problemele deranjante au fost cele enumerate mai sus, in review si as vrea sa subliniez faptul ca nu fac discriminare religioasa! Pur si simplu, aceasta a fost impresia creata de personalul de acolo: oameni reci, cu atitudine ce lasa de dorit, la acea data! Poate ca lucrurile s-au mai schimbat intre timp, deoarece am vazut ca pensiunea s-a extins, aparand si un parc acvatic, intre timp. Insa, eu nu m-as mai lasa convinsa sa merg acolo, indiferent de cat de imbietor arata ambalajul pensiunii!

[30.01.14 10:10:47]

@adry24: Am avut si noi o experienta sa ne cazam la niste patroni "afiliati" la penticostali si vreau sa zic ca am avut parte de o lectie de religie asa ad-hoc, bineinteles neceruta de noi si nici inclusa in pachetul turistic.

Asa ca impresia ta a fost una reala, cu siguranta.

Uite la accesul la piscina exemplific cu Sun-Garden Cluj, Hotel International din Felix, Hotel Belvedere din Botosani, astea imi vin in minte acum, unde piscina, zona spa este gratis pentru turistii cazati, peste tot se plateste masajul si solarul.

In Ungaria la fel, zona piscinelor incluse si plati extra la masaje.

Cat despre "extensia" pe site-ul hotelului, vezi si tu ca una scrie, alta gasesti la fata locului.

Da, sunt foarte suparata pe multi hotelieri, cei cu pensiuni, vile si pe mine una nu ma convinge inca nimeni ca mentalitatea de a minti clientul incepand cu postarea unei oferte, infrumusetata cu poze (photoshop-ate) ca la fata locului sa gasesti altceva, se va schimba in Ro prea curand.

Uita-te de curiozitate cate review-uri cu "tepe" sunt postate aici, uita-te cat cost un "minunat" sejur?

Pana una alta, am decis sa castig banii in Ro si sa-i cheltui la vecinii unguri, la austrieci, in Grecia, oriunde unde sunt preturi corecte si servicii de calitate.

[30.01.14 11:06:10]

@carmen_22_09: Da, si eu am oroare de lectiile de religie nesolicitate! Cat despre hotelurile enumerate de tine, ma bucur sa stiu ca mai exista oferte de cazare serioase in Romania.

Nici noi nu ne-am pierdut total speranta in privinta turismului romanesc dar, mergem mai mult pe partea agroturistica, mai ales in perioada sarbatorilor de iarna (sper sa mai am timp sa scriu si experiente pozitive).

Sperante nu mai avem in privinta litoralului romanesc, extraordinar de scump pentru serviciile oferite! Ca atare, pentru o iesire scurta de cateva zile la mare, preferam de cativa ani, litoralul bulgaresc, situat exact la aceeasi distanta (de locul unde stam) ca si cel romanesc dar, cu servicii net superioare si preturi pentru orice buzunar.

Spania, Turcia, Grecia se afla deja printre destinatiile favorite de vacanta (mea culpa, n-am scris nici un comentariu), cat despre Ungaria speram sa mai ajungem (am vazut Budapesta timp de o zi, acum multi ani si m-a incantat, realmente).

E greu de schimbat mentalitatea romanului, care te considera mai putin patriot, daca alegi sa-ti petreci vacantele pe bani mai putini si la servicii superioare celor practicate in Romania!

Tepele de pe litoralul nostru sunt proverbiale: in fiecare an, plaje murdare, hoteluri degradate sau acolo unde exista imbunatatiri, platesti de nu poti duce (vezi statiunea Mamaia, spuma litoralului, unde merge ,,spuma'' Romaniei si se lafaie in fite, care mai de care de prost-gust). Cu mana pe inima spun ca, noi nu ne permitem un sejur la marea noastra si chiar, de ni l-am permite, am cheltui banii mai eficient pe doua destinatii externe, decat un sejur intern, asa cum bine relatezi!

[30.01.14 11:42:33]

@adry24: Apropo, ca ziceai de litoralul romanesc, eu in 1998 mi-am jurat ca eu in concediu pe acolo nu mai calc. Si nici nu mi-am incalcat juramantul. Nici nu exista pentru mine litoralul romanesc, pe vreo lista de concedii.

II iubesc pe unguri pentru seriozitate, servicii de calitate, curatenie exemplara...

Ii iubesc pe greci pentru plaje, taverne

Ii iubesc pe austrieci pentru partii, servicii... au "ora nemteasca"

Mai am loc in inima mea si pentru turcii care au niste hoteluri cu UAI, de innebunesti pozitiv-instant...

Si atunci de ce sa ma fac ca-i iubesc pe teparii din domeniul turistic romanesc, daca ei ma fura, ma injura si imi dau suturi in fund la plecare?

Cat despre patriotism ramane sa-i intrebam pe bunicii nostri la generatiile actuale nici definitia nu se mai stie, ce sa mai vorbim de strabaterea aceea emotionala.

Ne batem joc de multe valori si promovam toate pitipoancele si biancele (fara B) si oanele... si ne miram...

[30.01.14 12:48:46]

@carmen_22_09: Sunt intrutotul de acord cu cele spuse de tine! Noi, prin '95 am inceput cu Turcia pe cont propriu, care la acea vreme era incredibil de ieftina, de fapt si in 2006 era ieftina, cand am fost penultima data, fata de ce-i acum (ma refer la anul 2012, cand am petrecut doua saptamani la Marea Egee si am avut un soc puternic in privinta preturilor, noi neluand decat cazare, fara mese incluse).

Am mai facut o incercare pe litoralul nostru, la Neptun, in august 2006, cand am cheltuit o gramada de bani pe un amarat de week-end (asta, din cauza sotului care nu-si actualizase pasaportul, pentru ca, la vremea aceea se mergea la bulgari cu pasaport). Si noi am zis la fel: prost o fi ala care mai merge vreodata pe litoralul romanesc!

Totusi, am avut si o experienta pozitiva in unul din anii urmatori, cand am fost la concertul lui Michael Bolton si ne-am cazat, pentru o noapte, la hotelul Palace Rrt din Constanta, fiind multumiti de raportul pret/servicii oferite.

Mai exista si oameni seriosi in turismul romanesc, cazuri izolate din pacate, dar vorba aceea: cu o floare nu se face primavara!

Altfel, ne dorim sa (re)vedem Germania, Austria, Elvetia, etc (din pacate, sunt destinatii cam scumpe pentru noi in momentul de fata), cat despre Ungaria, cu mare drag am vrea sa ajungem si sa exploram mai mult!

[30.01.14 13:02:42]

@adry24: Ungaria este foarte buna pentru week-end-uri.

Cand vrei detalii, poti sa ma intrebi, orice.

Am scris mult despre Ungaria. Dupa ce am luat la rand hotelurile din Hajdúszoboszló dupa noi, Atlantis este unul din cele mai frumoase (includ aici si zona spa) si in Szeged, Hotel Forras... wowow...

Sa citesti daca ai timp si chef...

[30.01.14 13:29:08]

@carmen_22_09: Va multumesc pentru amabilitate! In comparatie cu dvs, noi stam mai departe de Ungaria (in apropierea Ploiesti-ului), astfel incat e un pic cam inaccesibila doar pentru week-end, macar 5 zile ne-ar fi necesare pentru o astfel de iesire (doar sa avem norocul sa prindem un avion low cost pentru un week-end) !

V-am citit deja o parte din impresiile despre Elvetia si Austria si in caz ca decidem sa facem o incursiune in Ungaria, va voi cere sfatul printr-un mesaj personal, pentru a nu deranja la rubrica de ecouri.

benescu75
    [30.01.14 23:10:08]

Nu vreau sa intru in polemica cu dumneavoastra dar cred ca toti avem libertatea de a crede cum vrem noi, iar faptul ca era o conferinta a Martorilor lui Iehova acolo s-ar putea sa nu aiba nici o legatura cu orientarea religioasa a patronului, deci, poate, ati presupus gresit. Asta e pentru ca sunt impotriva discriminarilor de orice gen.

In al 2-lea rand daca stateati pe holul hotelului noaptea (cred ca era foarte tarziu daca se inchisese restaurantul) si vorbeati si radeati este foarte probabil sa fi deranjat pe toti ceilalti clienti de pe acel etaj, fara nici o legatura cu aceea conferinta, iar asta tine de respectul fiecaruia pentru cei din jur.

Daca cerem respect de la ceilalti ar trebui sa si oferim respect, si hotelierilor si celorlalti clienti (in cazul de fata).

Sunt curios cati dintre colegii de site ar fi acceptat sa suporte un alt grup care face galagie pe holul de langa camera platita de ei, si asta la o ora tarzie din noapte. Presupun ca daca a-ti fi fost singuri nici dumneavoastra nu v-ar fi convenit aceasta situatie, sa steati treji (mai ales daca aveati treaba a doua zi) pentru ca cineva avea chef de vorba.

Imi pare rau pentru comentariul negativ dar cred ca trebuie sa ne exprimam opinia si cand nu suntem de acord cu ceilalti.

Multumesc.

P. S. Nu am nici o legatura cu proprietarii acestei pensiuni si nici nu am fost cazat acolo vreodata.

[31.01.14 10:28:24]

@benescu75: Buna ziua! Nici eu nu vreau sa intru intr-o polemica cu dumneavoastra sau cu oricine altcineva de pe acest site.

Daca ati avut rabdare sa cititi ecourile anterioare, poate ati vazut ca am spus ca nu intentionez sa fac discriminari de natura religioasa, nefiind cazul. Probabil ca am tendinta de a remarca lucrurile de genul asta si tin sa va multumesc pentru faptul ca mi-ati amintit de experienta unui revelion petrecut cu ani in urma intr-o pensiune din Sucevita (sper sa-mi fac timp sa povestesc mai devreme sau mai tarziu).

As vrea sa clarific anumite detalii, pentru a fi mai bine inteleasa:

1. Am spus ca am ajuns la pensiune in jurul orelor 23.00, doar ce ne-am lasat bagajele in camera si am coborat, int-un sfert de ora, maxim 20 minute. Imi aduc bine aminte, chiar daca au trecut 2 ani de atunci deoarece, prietenii (ajunsi mult mai devreme) parinti fiind spre deosebire de noi, de obicei, nu depasesc miezul noptii si stiam ca nu ne asteapta mai mult, daca nu ajungem in timp util.

2. Din cate stiu, din umilele mele peregrinari prin tara si nu numai, in general, restaurantele sunt deschise pana la orele 24.00 sau chiar, mai tarziu. Noi, cele 4 persoane ajunse tarziu, convenisem sa luam cina, deoarece plecasem din Ploiesti, de indata ce scapasem de la serviciu si nu avusesem, practic nici o masa calda in ziua aceea. Dupa cum ati citit, restaurantul era inchis, inca de cand am ajuns noi, la ora 23.00; daca ar fi fost deschis, noi am fi luat cina la ora aceea si nu ar fi existat nici un repros, din nici o parte. Dar, pentru ca exista acea conferinta, trebuia pregatit localul pentru a doua zi, banuiesc. Norocul nostru a fost ca am avut niste sandvisuri la noi, pe care le luasem preventiv ca, altfel n-am fi avut ce manca si nici de unde cumpara, neexistand nici un magazin in apropierea pensiunii.

3. Daca vrei sa asiguri linistea celor veniti acolo pentru reculegere, iti asumi pierderea pricinuita de neinchirierea catorva camere ramase libere sau macar asiguri un spatiu mic in restaurant sau in alta parte, celor veniti de la drum si cazati in pensiune, dispusi sa-ti plateasca o masa.

4. Am recunoscut ca am facut galagie pe hol, sigur ca acest lucru nu ne-ar fi convenit nici noua, dar dupa ce ni s-a atras atentia, am continuat conversatia pe ton scazut si tot n-a fost bine, asta daca vreti sa ma credeti.

5. Problema mare pentru toti ceilalti, nu intr-atat si pentru noi (in prima faza), a fost inexistenta incalzirii camerelor si daca as fi fost tendentioasa, puneam pe primul loc acest aspect! Nu mi se pare corect sa platesti 200 lei/ camera, in cazul nostru 140 lei dar, chiar si asa, sa nu beneficiezi de un minim de confort! In acea seara a fost cum a mai fost dar, a doua seara, credeti-ma ca n-a fost prea placut dupa o zi de tremurat prin Cluj, sa ies din dusul fierbinte intr-o camera rece si la fel si duminica dimineata (am avut speranta ca macar peste noapte sa ,,dezmorteasca'' un pic caloriferele.

6. In concluzie, intentia mea a fost sa relatez faptul ca am stat in conditii mai bune in alte unitati de cazare si pe bani mai putini. Cam asta este si ideea acestui site, nu?

Bineinteles ca, fiecare este liber sa-si exprime opinia si apoi, criticile sunt constructive, din punctul meu de vedere.

Va multumesc pentru comentariu si va asigur ca nu e loc de resentimente!

adry24, benescu75, carmen_22_09, nickname77
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Zânelor [Florești]: