ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2014
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
DEC-2013

Chiar frumos

Vacanta de iarna batea la usa, voucher-ul pentru Austria-Berwang era deja in buzunar cum s-ar zice numai ca ne mai trebuia o cazare pentru Linz, intermediara.

Am facut un mic studiu pe "amfostacolo" si am gasit un singur review pentru acest hotel, am rezervat pe un site de profil, se pare ca am prins si o oferta inteligenta (cel putin asa ni s-a parut)

Avand in vedere ca "tinta" noastra era vacanta la zapada, nu ne-am preocupat decat sa fie un hotel la care se poate ajunge fara sa intri prin oras prea mult stiind sigur ca vom ajunge doar seara acolo si sa fie confortabil pentru o noapte de odihna.

Poate daca am fi ajuns un pic mai repede am fi putut face o vizita prin orasul destul de ofertant (Casa Bruckner, biserica Sf. Martin-cea mai veche din Austria, Mariendom, Ars Electronica Center) dar oprirea la Pandorf ne-a redus la zero timpul de vizitari.

Cu ajutorul gps-ului, am ajuns fara probleme la hotel, care zau nu ne-a impresionat prea tare din prima, usa de intrare fiind practic in spatele hotelului. Dunarea si fatada fiind exact pe partea opusa. Clar, ca asta nu este o problema, asta spun pentru cei care vor merge acolo si sa nu creada ca au ajuns la alt hotel si nu -i Steigenberger.

Receptia hotelului nu este prea mare, turistii avand la dispozitie o masa cu 2 fotolii si o canapea, unde isi pot completa formularele de cazare. Tot prin receptie se poate ajunge in restaurant pe o scara intr-o spirala mare, daca nu opteazi pentru lift sau pentru cei ce vin direct de afara.

Ne-am cazat alegand o camera pentru fumatori, de fapt un etaj intreg este rezervat fumatorilor din cate am inteles noi.

Camera: una standard, cca 22mp, cu pat dublu, mobilier compus din birou cu scaun, minibar, lcd (vreo 25 canale), si un dulap. Vederea camerei noastre era spre ceva curte si nu avea balcon. Asta probabil ne-ar fi deranjat daca am fi stat mai mult dar pentru cateva ore de somnic, nu a contat ce se vedea de pe geam.

Ce nu mi-a prea placut a fost lavoarul care se afla in camera langa usa baii (dus si "tronul"). Baia este chiar mica si daca esti un pic claustrofob, nu-ti doresti sa zabovesti prea mult acolo in aburi, nu are aerisire de niciun fel (geam sau tubulatura).

Cum era deja seara si oboseala incepuse sa ne ajunga, am optat pentru cina, in restaurantul hotelului.

Ca sa ajungi la restaurant, trebuie sa strabati un hol mare, lung care este plin de canapele si care are geamurile spre o terasa mare, sigur vara pe acolo se poate sta la o cafea sau chiar sa mananci pe terasa.

Menu-ul nu oferea prea multe sortimente dar tot ce-ti puteai comanda era asa ca la un restaurant de 4 *, cu staif. De ex: rata cu sos de merisoare, snitel vienez, carne de vanat.

Chelnerii amabili, au mai si schimbat 2-3 vorbe cu noi avand in vedere ca nu era prea aglomerat.

La un moment dat a trecut un vaporas de croaziera pe Dunare. Vederea intregului restaurant este spre Dunare si se poate iesi chiar pe o terasa sa admiri in voie batranul Danubius.

Micul dejun pentru noi a fost optional 11 euro/pers dar nu am regretat ca am optat sa mancam inainte sa plecam spre destinatia noastra.

Bogat micul dejun; cereale de multe feluri, lapte, ceai, cafea, iaurturi, branzeturi, mezeluri, oua, sunculita prajita,cremwursti, ochiuri... placinta cu fructe, chec... ahhh, sa nu uit de sampania de dimineata.

Hotelul are si un spa dar noi nu am mai avut timp sa-l vizitam. Cica este la etajul 5 al hotelului si pe alte site-uri se gasesc aprecieri bune pentru aceasta zona de relaxare, din ce am vazut.

Fiind in tranzit nu am mai luat in camera toate bagajele, cat am avut nevoie, am folosit tableta (doar o ora a fost net gratuit). Imi pare rau ca nu am luat macar aparatul foto sa fac niste poze.

Asaaaaa, parcarea era gratis pe o straduta langa hotel (care parea cam pustie) si contra cost in parcarea subterana, parca vreo 15 euro.

Am ales-o pe cea gratis... noi nu avem nicio frica ca am putea fi jefuiti si nu intr-o tara ca Austria.

Raportul pret/ calitate as putea spune ca este unul corect.

Camerele nu-s extraordinare dar bune, restaurant, bar, terase, lift, spa.

Personalul operativ si amabil.

Eu as recomnada acest hotel fara ezitare. Pe langa ce v-am relatat despre hotel, este situat pe malul Dunarii, se poate merge pe faleza, la vreo 15-20 min de mers pe jos se poate ajunge in zona de centru, cica.

Trimis de carmen_22_09 in 29.01.14 01:26:56
Validat / Publicat: 29.01.14 07:25:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.00 EUR pe cameră

balasa violeta
    [30.01.14 01:14:35]