ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.12
DEC-2013

O locaţie ca-n poveşti

Am petrecut revelionul în superbul sătuc tirolez Berwang, la Pensiunea Thanellerhof*** aşa cum am şi denumit-o în titlu, o locaţie de poveste, cu peisaje de vis.

Se spune despre nemţi (şi implicit despre austrieci) că sunt ** reci ** şi robotizaţi, însă, total neadevărat, în decursul a celor 8 zile petrecute printre ei, am constatat că sunt: calmi, corecţi, comunicativi, veseli, amabili, relaxaţi, educaţi, nonconformişti etc. etc., dar numai de bine.

Pensiunea Thanellerhof aparţine de hotelul Kaiserhof****, la hotel trebuie să mergi prima dată să îţi confirme rezervarea şi să îţi dea cheile de la cameră. Şi tot acolo vei primi şi ceva de băut şi o gustare, prima dată... gratis. După ce ne-am luat cheia şi am servit o mică gustărică, am mers să punem bagajul în cameră, o cameră curată, aranjată, nimic de reproşat, deşi prietenii cu care am mai fost, camera lor nu a fost tocmai ok. Înăuntru era cald, spaţiu suficient, terasă unde ne-am putut pune proviziile lichide, deşi, spre surprinderea mea, balconul nu era individual, era ca un hol lung, ce trecea prin faţa fiecărei camere, dar nedespărţit, şi tot spre surprinderea mea, nici nu a dispărut ceva, sau măcar să împrumute ceva.

Optând pentru demipensiune, micul dejun îl serveam la parterul pensiunii, acelaşi pe parcursul întregii şederi, dar era bogat, şi nu se punea problema că nu îţi ajunge, era o singură persoană care se îngrijea să fie totul ok, ba mai mult, făcea şi omlete, ochiuri, totul într-o viteză de neînţeles pentru noi românii, cum de ei reuşesc să facă servicii complete şi de bună calitate cu un singur om, iar la noi 3-4 chelneri te îmbolnăvesc de nervi la servitul unei mese.

Masa de revelion, ca şi cina de altfel, le-am servit în hotelul Kaiserhof, şi pot spune că s-a văzut efortul depus de bucătari, nelipsind nici un specimen de carne la masa festivă, şi foarte multe verdeţuri, dacă îţi puneai mintea cu atâta mancare, şi MILKA ar fi fost invidioasă pe abdomenul tău.

Am fost surprins plăcut când la masa festivă, patronul a venit şi a făcut poze la toate mesele, apoi a adus un calendar cu poza mesei la care ai stat, un gest care pe mine unul m-a impresionat, întrucât a arătat căt de mult se interesează ei de tine şi mai ales să ai amintiri plăcute de la ei.

Am să descriu un pic şi hotelul Kaiserhof, întrucât aici se afla cele două piscine acoperite, o saună cu arome, două finlandeze, una turcească (cu aburi) o zonă de relaxare, o zonă unde puteai să bei suc sau să mănînci fructe (free), un club pentru bebelaşi şi copii, unde părinţii îi puteau lăsa în grija unor supraveghetoare, şi să meargă şi ei liniştiţi la schi, toate astea aflîndu-se la subsolul hotelului şi puteai sta acolo cît doreşti, intrau în preţul plătit ca pachet turistic. La parter se află restaurantul şi un bar unde se poate servi, băutura fiind contra cost, şi în noaptea de revelion am fost întâmpinaţi cu şampanie, pe care a trebuit să o plătim, aşa este la ei, nimic gratis, totul se plăteşte, dar nici nu îşi bat joc de calitate, vreau să spun că chiar am băut şampanie nu vin spumos.

Personalul foarte amabil, şi cu zâmbetul pe buze, politicoşi şi mai tot timpul îmbrăcaţi în portul lor tradiţional tirolez.

Difetenţe între hotel şi pensiune există, preţul la pensiune a fost 996 euro iar la hotel 1800 euro, însă facilităţile erau aceleaşi, poate camerele mai aranjate la hotel, nu ştiu exact.

In noaptea dintre ani, spectacolul pirotehnic a fost destul de frumos pentru un sătuc de munte, bisericuţa avînd cel mai frumos program (felicitări popo) de departe cel mai tare, deşi cîteva lampioane lansate peste vîrful alpilor au avut şi ele farmecul lor aristocratic.

Peisajele de vis, mai ales că la noi nu fusese zăpadă, au încununat o săptămînă de răsfăţ şi relaxare.

Am rămas plăcut impresionat de tot ceea ce am vazut, de modalitatea de a face turism, şi interesul lor de a te simţi bine, şi cînd mă gîndesc că ei nu au mare, mă întreb de ce ar fi fost în stare dacă ar fi avut?

Trimis de maximus1976 in 28.01.14 19:10:12
Validat / Publicat: 28.01.14 20:12:14

VIZUALIZĂRI: 1875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maximus1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Satul văzut după terasa noastră

adryana [29.01.14 16:35:36] »

frumos revelion, felicitari!

maximus1976 [29.01.14 19:10:30] »

Mulțumesc

danamandache [29.01.14 21:33:43] »

SB pentru un revelion frumos! Felicitari!

maximus1976 [30.01.14 14:39:55] »

multam si va doresc si voua concedii cat mai reusite. Sa auzim numai de bine

adryana, danamandache, maximus1976
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Thanellerhof [Berwang]: