ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2014
  • --- F ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 28.01.14
    DEC-2013

La skara sau deliciu la superlativ

Anul Nou a fost preocuparea tuturor inca de pe cand se numarau bobocii. La fel a fost si in cazul nostru. Tastatura a luat foc si site-urile cu oferte aproape epuizate.

Dupa lungi cautari am hotarat ca Revelionul 2013-2014 sa il petrecem la vecinii nostri, bulgarii. Dupa lungi dezbateri am hotarat ca destinatia va fi Bansko, cu speranta ca vom atinge si noi zapada pe anul 2013. Desi artificiala ne-am bucurat de ea ca in vremea copilariei noastre.

Ca orice turist, ne-am dorit sa incercam cat mai multe restaurante pentru a gusta cea mai delicioasa mancare. Dupa mai multe incercari am descoperit restaurantul cu cea mai buna si exemplara servire si cu o mancare... facuta exact de manutele noastre. La skara, caci despre el vorbesc, se afla foarte aproape de partie si ofera, pe langa mancarea delicioasa, de te lingi pe degete, mese cu gratar incorporat pentru ati pregati minunata mancare cu propriile manute si dupa gustul fiecaruia.

Restaurantul este unul pentru cei care apreciaza mancarea adevarata si servirea fara cusur. Inca de la intrarea in local am fost primiti foarte dragut de un domn (PR-ul outside l-as numi eu: D) si condusi inauntru. De cum intri simturile olfactive iti sunt "imbatate" de miresmele imbietoare.

Desi, initial, am optat pentru o masa simpla, fara gratar incorporat, dupa o ciorba de burta ca la mama acasa, nu am rezistat tentatiei de a ne muta la o masa de genul. Asa ca, ospatarul, care de altfel ne-a vorbit in romana foarte clar, ne-a condus pentru a ne prepara carnea si legumele dupa bunul nostru plac. Carnea se alege dintr-o vitrina frigorifica, langa se pot alege legume proaspete si chiar si homari vii.

Desi nu sunt o fire tocmai gurmanda as fi incercat din toate cate putin :). Coastele de porc, vitel si miel erau la mare cautare asa ca am optat pentru ele, un carnat specific zonei si multeeee legume. Mai in sange, mai bine facut totul a fost DELICIOS (imi vine apa in gura si acum: D). Credeti-ma pe cuvant ca este cel mai ok restaurant din statiune. Merita incercat!

Asa ca, rasfat delicios si pofta buna!

Trimis de eadeea* in 28.01.14 15:59:16
    Validat / Publicat: 28.01.14 17:00:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eadeea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

arru
    [28.01.14 18:22:01]

Pentru incurajare! Succes si astept mai multe review-uri

[28.01.14 21:25:37]

@arru: multumesc! o sa ma fac eu mare

Dragoș_MD
    [28.01.14 22:33:30]

În limba bulgară, skara / скара chiar înseamnă „grătar”.

arru
    [28.01.14 22:49:10]

@Dragos: Deci nu au avut nevoie de multa imaginatie

[29.01.14 08:44:42]

Neata si felicitari pt review, pt ca mi-ai adus aminte de numele restaurantului. Am mancat intr-o seara acolo, si pot intari opinia ta ca este un local f. bun, desi nu chiar cel mai bun. Spre centrul istoric sunt mehanele peste "Skara". Mie mi-a placut f mult mancarea lor, dar celelalte persoane din grup nu au apreciat condimentele folosite in exces la carnati, etc. Oricum ma bucur ca mi-am adus aminte de numele localului- si acum imi aduc aminte cum am coborat acele scari, apoi a urmat holul de trecere cu toaletele pe dreapta si oglinzi pe stanga iar apoi restaurantul cu un concept destul de original- unde puteai sa stai in fata mancarii si sa ti-o prepari singur.

Din nou, din cauza prietenilor din grup, nu am stat la acele mese ci am preferat sa mancam la mesele clasice, poate si pt ca 2 dintre pers. din grup erau satule de mirosuri de mancaruri, de preparat, etc pt ca sunt "chef" in meseriile lor de zi cu zi. Asa ca am hotarat sa-i lasam pe bulgari sa ne serveasca cu bunatatile lor, care mie mi-au placut mult si ma bucur ca si tie. Ciao si la cat mai multe review-uri.

Radu Tgv.

[29.01.14 08:53:36]

@DB-01-VIN: multumesc mult! noi am mancat in cateva mehanas si am ramas un pic dezamagita as putea spune. la skara chiar m-a lasat cu o amintire delicioasa!

[29.01.14 09:03:55]

Chiar ma bucur ca ti-a placut mancarea lor, si mie la fel. Cunosc statiunea f bine si stiu pe unde sa mananc ca sa nu fiu dezamagit, dar cum nimeni nu e perfect, nu retin numele locatiilor pe unde ajung. Le stiu pe unde sunt, etc dar nu le stiu numele, poate pt ca efectiv NU ma uit la firma de afara- nu sunt atras de denumirile locatiilor- mai ales din zona aia. Review-ul tau mi-a aduc aminte de acel loc si mi-a parut f. bine, mai ales ca acum, stau la birou, ma uit pe geam si am sentimentul ca pe ninsoarea asta ma aflu in locul nepotrivit. Ce n-as da sa fiu la "Skara" pt. un vin fiert & o gustare mica si apoi sa pe partie cu placa de snowboard... Offfff

[29.01.14 09:44:00]

@DB-01-VIN: iti impartasesc sentimentul

[29.01.14 10:03:50]

Aseara am pus la volan un amic mai curajos, m-am legat de masina cu placa in picioare si l-am pus sa ma traga prin oras. A fost super. Am si filmat. As pune clipul pe youtube dar fac pariu ca ajung subiect de stiri iar politia abia asteapta sa dea amenzi. In seara asta procedez la fel, ca tot sunt strazile pline de zapada. Iti dai seama (sau cine mai citeste pe aici) ca am "un chef nebun" de munca azi... Macar postez ecouri pe AFA. Mda.

Si ca sa revin la "Skara" mi-aduc aminte ca am intrat mai mult de gura "PR"-ului de care aminteai si care sustinea ca daca nu ne va placea mancarea, face el cinste. Si am intrat, am coborat, am halit... si nu stiu ce ma tine sa nu ma sui in masina sa repet experienta. Ca nu am 10 vieti. Astept sa de dezapezeasca drumurile, si apoi... Sau daca veti auzi de un nebun care a plecat spre Bansko si s-a impotmolit in zapada, sa stiti: era ala care s-a saturat de birou si n-a mai avut rabdare sa se dezapezeasca drumurile. Si stiu ca voi credeti ca acum glumesc, dar nu e chiar asa.

[29.01.14 10:08:52]

@DB-01-VIN: ) merita repetata experienta desi pe vremea asta chiar ai fi nebun sa pleci la drum. asteapta zilele mai linistite si apoi enjoy the road!

[29.01.14 10:22:45]

Ti-e frica sa nu ma ai pe constiinta? Ca doar de la review-ul tau a plecat totul. Sau si tu ai vrea dar nu stii cum sa-mi spui sa te iau? Facem gasca mare, adunam pe toata lumea care doreste si...

Pana atunci, uite un link care sper sa te faca sa zambesti- m-a filmat de o prietena la Bansko, pe 31 dec. 2013, asta ca sa vezi ce se mai poate face pe partie daca esti "crazy enough". Enjoy it:

youtube

[29.01.14 11:18:56]

@eadeea,

wow! chiar ieri am intrat pe foirsquare si am vazut acest restaurant si m-am mirat cum de nu l-am vizitat pana acum de cate ori am fost in Bansko! am inteles ca este la parterul hotelului Mountain Dream dar nu reusesc sa-l reperez. Si mie imi ploua in gura cand vad pozele si m-as teleporta acolo daca ar fi posibil, mai ales ca a nins si in Bansko si in fiecare zi urmaresc webcam live de pe bansko blog. Mi-e dor de Bansko, dar deocamdata nu pot merge, cel putin pana in martie... si chiar daca anul trecut am fost chiar putin dezamagita. Noi nu schiem, dar am fost pentru atmosfera care e cu totul alta decat in statiunile noastre montane, datorita turistilor straini care la noi cam lipsesc. Mi-e draga Bulgaria, poate fiindca strabunicul meu a fost bulgar din Plovdiv, pacat ca nu pot sa-mi desopar dac mai am rude bunicii mei murind de mult si nu mai am cum descoperi rude in viata. Poate ma poate sfatui cineva cum as putea face, eu nu stiu decat numele strabunicului meu dinainte de a se refugia in Romania in timpul razboiului si a-si schimba numele aici. Dar asta-i alta poveste. Ma bucur ca ai scris acest review, cu siguranta voi merge la acest restaurant data viitoare!

[29.01.14 11:29:02]

@DB-01-VIN: poate imi poti recomanda ceva mehanale prin Bansko, noi am fost doar la cateva, una fiind Beselo Celo, chiar in centru la semafoare, unde am cam luat teapa data trecuta si la alte doua care nu mai tin minte cum se cheama, prin centrul vechi si bineinteles Victoria-dar sunt satula de bucataria italiana-Euphoria, unde am mancat bine si Penguins, am cam incercat ce e prin centru.

[29.01.14 11:56:44]

@ct64cas: In leg. cu pozitionarea "Skara": daca vii din centru (urmezi drumul principal de intrare in statiune) -treci de hotelurile Strazhite (pe dreapta) si Florimont (pe stanga unde am stat eu), contiunui drumul inca 100m si ajungi la intersectia mare a statiunii. Aici faci dreapta, si dupa ce treci de Euphoria (pe care inteleg ca o stii), mergand inainte spre Mall-ul si cheiul raului, tot pe partea cu Euphoria, dupa o casa de schimb valutar, este restaurantul. E usor sa treci de el, pt ca el NU este evident in exterior prea mult ca si Euphoria de ex, ci se desfasoara intr-un demisol, doar intrarea este oarecum la parter. Dar ca punct de reper au afisat la intrare niste banere cu clienti care-si prepara mancarea la masa -pe gratar.

In ce priveste restul mehanelelor bune si chiar mai bune decat "Skara", cum ii spuneam si Andreei (banuiesc ca o cheama), NU stiu denumiri ale lor, pt ca nu obisnuiesc sa citesc firmele de la intrare. Dar: cum cobori in zona de mehanele- spre centrul vechi, a doua mehana pe partea STANGA in sensul de mers (NU dreapta ca la cea de vis-a vis au fost niste amici de-ai mei, au servit ceva mediocru si au fost dezamagiti), este o mehana cu o curte interioara (pe partea dr. au si un gratar functional). Tot ca punct de reper acolo - cum intri in hol, pe partea dreapta sunt toaletele, apoi se intra in mehanaua propriu-zisa.

Tot mergand spre centrul vechi (cel cu piata, fantana arteziana, clubul denumit generic"CLUB", etc tot pe partea stanga este o mehana care are 2 intrari-ori d ecate ori am fost la ea-a trebuit sa urcam la etaj-scarile sunt pozitionate cum intri in curtea interioara a mehanelei -exact in fata si urca de la dreapta spre stanga. Si asta e tot o mehana f frecventata, unde de multe ori este 100% ocupat si poti sa nu gasesti masa libera.

Daca mai vrei alte exemple, zi-mi si-ti scriu (asta daca nu plec spre Bansko intre timp ca mi s-a luat de statul asta la birou) - dar tot in stilul asta, pt ca nu am retinut denumirile.

A- ar mai fi una pe langa Kempiski -deci de la intersectia mare drept inainte spre zona de schi, apoi de la interesectia cu pricina (cea semaforizata-din Bansko) faci stanga si pe partea dreapta este Amigo -pe asta il stiu ca am serbat un Revelion acolo acum 3 sau 4 ani, apoi am revenit si aveau o mancare buna spre foarte buna. Sper ca ti-am fost de folos.

[29.01.14 12:21:56]

@DB-01-VIN: ms de rasp prompt, am fost la ambele, dar si eu am o probl cu numele lor; cea din piateta, e adevarat, am mancat f bine si la prima pe stg am fosr! Nu pot decat sa-ti urez drum bun si mare grija daca te hotarasti sa pleci pe vremea asta, mai ales ca si in Bg e la fel ca la noi, dar acolo se deszapeste mai cu simt de raspundere, Sa te gandesti si la noi, cei de pe AFA, cand ajungi si asteptam muuuulte poze, doar asa sa fim si noi in Bansko, cu gandul!

[29.01.14 13:04:36]

Mda, de plecat oricum plec - dar nu stiu cand. Poze am facut si anul acesta, dar nu mai pot posta pt. ca am pus tot la hotelul la care am mai fost. Acum voi sta tot la Kaphouse pt ca ma cunosc cu patronii, au conditii f bune, micul dejun e ok, are o poziitie buna. Insa inteleg ca din nou nu voi mai avea voie sa pun poze in plus fata de ce am postat prima data la hotel. Nu stiu, trebuie sa ma lamureasca un admin.

[29.01.14 13:36:06]

@DB-01-VIN:

Dacă scrii un articol de călătorie poți pune câte poze vrei. Dacă adaugi la un articol mai vechi, de cazare, te lovești de limita de 40 (2.B.9 din regulament) de poze maxim admise pentru acest tip de articole. Dacă scrii un nou articol de cazare, vei putea pune numărul maxim de poze admis (v. mai sus).

[29.01.14 15:19:17]

@webmaster: Nu stiu ce s-a intamplat exact, dar la review-ul scris de mine nu am mai putut adauga poze noi- desi am scris un review nou, ce-i drept la acelasi hotel, dar asta nu ar trebui sa aiba importanta, primul fiind scris in urma cu 3 ani. Daca te uiti la review-urile cu pricina te lamuresti, si poate ma lamuresti si pe mine.

[29.01.14 15:55:57]

Da, am văzut că ai deja 42 de poze la Kaphouse - programul se pare că nu face distincție între articole din ani diferiți, dacă e vorba despre aceeași unitate de cazare. Am semnalat problema către Admin și o va rezolva cu siguranță. Trebuia să ne fi dat o sesizare încă de atunci (folosind link-ul roșu de sub articole / poze / ecouri „Sesizează... ”)

[29.01.14 16:03:24]

@webmaster: Mersi pt raspuns. Sesizare as fi facut eu, dar am crezut ca asta e politica siteului. M-am mirat oarecum dar m-am conformat... Oricum daca se rezolva voi posta cateva poze de anul acesta. O zi buna.

arru, ct64cas, DB-01-VIN, eadeea*, robert_r0bert*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bansko: