ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2014
ÎNSCRIS: 22.01.14
DEC-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Petrecere de revelion terminata cu bataie la Pensiunea Ingrid, Ranca

Am fost cazat la Pensiunea "Ingrid" din Ranca in perioada 29 dec 2013 - 01 ian 2013 impreuna cu alte 5 persoane. Am platit pentru servicii de cazare si masa in valoare de 7200 lei / 3 camere perioada 29 dec 2013 - 02 ian 2013 care nu s-au dovedit a fi conform celor de pe site-ul care face reclama acestei pensiuni - (...) sau celor promise de administratorii acestei pensiuni.

Inca din prima zi asa numitul bufet suedez nu a existat. In momentul in care am discutat problemele cu un angajat al pensiunii, ni s-a spus ca nu are ce sa faca. Am decis sa suportam conditiile neadecvate si sa ne continuam sejurul. In seara de revelion s-a intamplat acelasi lucru, in sensul ca nu s-au respectat cele promise cu privire la meniu. Mancarea a fost putina, de slaba calitate, iar conditiile oferite in seara de revelion nu s-au ridicat la asteptarile niciunui client cazat la aceasta pensiune in aceasta perioada. Patronul si-a adus rudele si prietenii si au transformat seara de revelion intr-o petrecere privata adresata numai lor. Unii dintre turistii aflati in restaurant au decis sa paraseasca petrecerea inainte de ora 00:00, altii ulterior, mergand la camerele lor. Am observat cum cel putin doua persoane au discutat cu administratorul pensiunii incercand sa-i propuna sa ne trateze ca pe niste clienti care am platit, dar fara succes. La o alta masa turistii s-au plans de fumul in exces si li s-a raspuns ca sunt niste tarani. Pe data de 31 dec 2013 nu a existat apa calda intre orele 16:30 - 21:30. Ulterior, cand am reclamat problema, turistii au fost intrebati de ce nu s-au spalat mai devreme de catre sotia administratorului pensiunii. In jurul orei 02:00 s-a iscat un scandal care a rezultat in vatamarea corporala a mai multor turisti. Prietenii violenti ai administratorului au fugit imediat dupa altercatie.

Am parasit aceasta pensiune de frica, pentru siguranta noastra, impreuna cu absolut toti ceilalti turisti cazati, in jur de 40 de adulti plus copii in data de 01 ian 2014 in jurul orei 11:00. Am facut plangere penala si am chemat televiziunile din dorinta de nu li se mai intampla si altora ce ni s-a intmplat noua.

Pentru a vedea imagini puteti scrie pe youtube "'Revelion cu bataie la Ranca"'.

Trimis de Madacoro in 26.01.14 12:53:38
Validat / Publicat: 26.01.14 13:54:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Floarea de Colt -Dragoslavele, Moieciul de sus, Isabelle Predeal, Complex Militar Predeal, Vila Intim Sinaia, Floarea Muntilor Moieciu, Hotel Mistral Moieciu

VIZUALIZĂRI: 3986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Madacoro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.01.14 13:20:28]

@Madacoro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE.

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

expert
[26.01.14 14:51:58]

Frumos revelion, inedit, condimentat cu de toate. Nu inteleg de ce unii aleg astfel de zone si pensiuni, cand cu banii aia puteai merge cu cazare la Paris.

carmen_22_09
[27.01.14 00:26:42]

La banii pe care i-ati dat, asa cum spune si user-ul cu nume "expert" si probabil si altii care nu ti-au lasat niciun ecou, puteati merge linistiti in alte tari.

Parerea mea este ca acest site este extrem de util, sa citesti si sa te documentezi inainte de a pleca undeva. E bine sa scrii apoi impresii dar uite, cum ati patit voi, devine grav si regretabil.

MadacoroAUTOR REVIEW
[27.01.14 12:22:45]

@carmen_22_09: Aveti dreptate. Nici eu nu as fi inteles poate daca as fi fost in locul dumneavoastra. O sa incerc sa va explic. Am plecat ptr a-mi petrece acest "'sejur'' la Pensiunea Ingrid din Ranca impreuna cu sotia mea si cu alte doua perechi, prieteni, rude etc. La momentul cand s-a facut rezervarea eu eram plecat din tara fiind navigator asa ca nu am participat la alegerea destinatiei. In momentul cand am fost consultat in legatura cu destinatia eram inca in voiaj si nu am avut posibilitatea de a ma informa foarte bine. Cu toate acestea initial am fost impotriva pentru ca si mie pretul mi s-a parut exagerat de mare. Desi sunt platit foarte bine ca navigator nu-mi place ideea de a arunca banii pe fereastra mai ales ca munca este pe masura. La insistentele sotiei mele care suferise o pierdere importanta in familie si vroia neaparat sa iasa din cotidian am acceptat aceasta destinatie ptr petrecerea Revelionului. Am fi putut alege o destinatie de pe Valea Prahovei unde ne-am simtit de fiecare data foarte bine dar ne-am gandit sa evitam aglomeratia inerenta in acea perioada. Si da asa cum spune userul ''expert'' am fi putut merge in strainatate pe banii astia dar eu fiind plecat atata timp din tara atunci cand ma intorc simt nevoia sa petrec ceva timp si printre ''romanii mei '' asa cum sunt ei, uneori mai buni alteori mai rai.

Pentru ca am mediatizat ''evenimentul" in speranta ca nu vor mai pati si altii ceea ce am patit noi, am putut citi apoi si comentariile unor oameni mai putin educati ca voi care ne considerau prosti pentru ca am ales o destinatie din Romania si am platit o suma asa de mare ei neavand deloc habar despre datele problemei si probabil neinteresandu-i decat sa-si dea si ei cu parerea ca de, sunt bloggeri si asa ii sta bine unui blogger. Acum eu cred ca si din cauza unor oameni ca astia sau a unora cu mentalitatea lor avem parte de surprize din genul celei de care am avut noi parte.

O sa incerc sa ma documentez mult mai bine inainte sa aleg o destinatie de vacanta dar nu o sa fac greseala sa nu aleg Roamania ca destinatie. Asta e, nu ma invat minte.

P. S. Ce stiti de Complexul ''Izvorul cu Pastravi'' din Poiana Tapului, Busteni?

carmen_22_09
[28.01.14 00:23:51]

@Madacoro: amfostacolo.ro/hotel.php? ... tapului&id=9929

Acesta este link-ul pentru Complecul Izvorul cu Pastravi.

Tot respectul pentru meseria dvs.

Si noi muncim mult pentru bani in Ro si preferam sa ne cumparam liniste si servicii de calitate, fara sa fi avut vreodata vreun incident neplacut, am hotarat ca atat cat vom putea efectiv "fugim de pensiunile si locurile clasificate cu margarete si "trifoi cu patru foi".

Cat despre oamenii neprietenosi care se considera destepti din spatele calculatorului si care in sinea lor se bucura de necazurile altora, sa nu va necajiti.

Pe AFA, veti gasi oameni prietenosi care se simt ca-ntr- o mare familie. Si numai informandu-ne prin review-uri avem sanse sa nu gresim in alegerile facute.

Daca-mi permiteti sa va dau un sfat?

Alegeti in Ro, numai hoteluri de la 3* in sus.

Am citit sute de review-uri despre pensiuni si vile care nu sunt asa cum se vad in poze sau chiar mai mult chiar vorbind telefonic cu 'patronii".

Va spun asta ca sa va scutesc, sa cititi sute de povesti din care 75-80% nu sunt favorabile.

drumet
[30.05.14 00:40:54]

@Madacoro: stimate domn nu mergeti in zone derizorii. Sighisoara este o alegere buna, dar nu trebuie s-o alegeti la mentiunea mea. DVS ati mers din patriotism si v-ati ales cu ce?

Din patriotism nu puteati merge in alta parte? Suntem in Ue. La winchester, trier, luxemburg.

drumet
[30.05.14 00:49:17]

@expert: eu inteleg de ce. Parisul este aglomerat, zgomotos... puncte puncte. Oamenii au vrut sa stea la ei in tara intr-un loc deosebit de frumos si exotic. Si sa plateasca dar sa aiba confort. Romania este de 2 feluri, excelenta de 7 stele la 2 scrise sau de voma la 100 pretinse. Este posibil asa ceva la noi in tara. Din pacate, avem 3 tari diferite in Romania. Ardealul, Moldova si Tara Romaneasca. In aceasta ordine ca in scriptele vechi.

Acum am vazut suma platita 7200 lei? Cum ati putut sa lepadati la gunoi asa bani? Si ati luat bataie pe acesti bani in gorj? Mergeti la hotel Melia in Luxemburg, de aceeasi bani.

Cum poate cineva sa arunce 72 de mil la ranca gorj si sa ia bataie?

Aveti dovada platii acestor bani?

carmen_22_09, drumet, expert, Madacoro
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ingrid [Rânca]: