ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2014
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 04.01.14
SEP-2012

Kavala - camping Batis

Despre drumul pana aici ati scris voi userii mai vechi si ati facut-o foarte bine punctual si detaliat, Kavala fiind punctul terminus al calatoriei terestre spre insula Thasos. Pentru cei ce aleg ruta cea mai scurta prin noua vama bulgaro-elena de la Makazza, ideal ar fi sa ia ferry din portul Keramonti, aici transferul spre insula este regulat si mult mai ieftin (obligatoriu la imbarcare sa aveti paine, pufuleti sau biscuiti... -este nota de plata a escadrilei aeriene formata din pescarusi!)

Personal, avand destinatie finala Kavala-camping Batis, am ales drumul prin Serres-Drama (ruta autocarelor), obositor... cu o sosea sinuasa printre dealuri si sate... consoarta plictisita, copiii... stiti... "mai e mult? cati km?"... dintr-o data liniste: cateva curbe la 180 si muntele maret (taiat parca de sabia lui Ares intr-un superb defileu) se scurge in mare printre casutele albe insirate ca niste margele pe stazile inguste ale Kavalei!... am oprit instantaneu si atunci am inteles-mitologic vorbind- de ce zeii au ales nemurirea pe pamant elen!! Minunata Kavala, un anfiteatru antic, un spectacol citadin unde actorul este marea Egee in care se scalda Macedonia elena!

La camping se ajunge foarte usor, aflat la iesirea din oras pe drumul ce duce spre Salonic paralel cu faleza umbrita de pini si chiparosi.

-este pozitionat foarte bine intr-un golfulet cu nisip fin, apa cristalina si plaja generoasa (sezlonguri, umbrelute, scaune cu mese)

-tariful este ieftin, bineinteles in functie de cort, masina, rulota, nr. de pers (aici functioneaza perfect strategia romaneasca: intra trei si plateste unul). Un mic detaliu pentru buget: 10%reducere pt rezervare prin mail sau telefon.

-locurile de campare la umbra maslinilor (destule si aproape de plaja) sunt delimitate de un gard verde tuns atent astfel incat sa-ti ofere putina intimitate.

-piscina, locuri de joaca pt copii, foarte multa verdeata (teren fotbal, volei), caiac canoe si hidrobiciclete (contra cost5euro/h), bucatarie pt spalat vase si gatit, 2toalete foarte curate.

-m-au impresionat cela doua terase aflate in opozitie: una retrasa, cocheta, cu cateva baldachine chiar pe malul marii... cealalta sus pe stanca in bataia valurilor nervoase. Aici serile sunt magice si afli cat de putine sunt clipele cand cele cinci simturi iti dezmiarda trupul intr-o armonie perfecta: briza si vaporii reci iti mangaie pielea, muzica in surdina si murmurul marii, aroma vinului local de culoarea rubinului... (atentie burlaci-este locul perfect pentru o declaratie de dragoste sau de ce nu o cerere in casatorie!)

Va recomand cu dragoste, o locatie perfecta pentru romantici, dar si pentru familiile cu copii si buget redus!

Trimis de clau70 in 23.01.14 21:40:35
Validat / Publicat: 24.01.14 15:35:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clau70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kavala-perla macedoniei elene

[24.01.14 12:29:26]

batis-sa.gr

coordonate gps N40.915766, E24.378830

multumesc

[24.01.14 15:34:46]

Mutat în rubrica "Batis Camping Kavala" (nou-creată pe sait)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.01.14 21:31:48]

Foarte frumos, as merge odata aici, dar preturile nu sunt chiar mici, poate pentru familii numeroase sa fie mai ok, dar pentru doi devine scump, oricum pentru o vizita merita din plin, am facut intr-o zi de Bansko, o baie prin zona dar acest camping mi-a scapat si am ajuns la vreo 6 km de Kavala.

Rodel
[26.01.14 17:41:58]

Frumos descris. Așa cum ne-ai obișnuit deja, faci poze bune și convingătoare pentru un eventual sejur.

[27.01.14 22:22:19]

@ionescunic: tocmai tu care esti un globe-trotter al greciei ai ratat aceasta locatie... mi-ar place sa citesc un rewiev de al tau cu terasa de pe stanci de unde se vede Thasos-ul in lumina palida a lunii...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.01.14 09:28:14]

@clau70: Cred ca, din cauza ca soseaua ce trece pe acolo e o sosea de viteza si nu apucam sa opresc din pricina intrarii in ac de par... mi-am cam facut nervi atunci cautand o plaja langa Kavala, si aveam si alta masina cu prieteni dupa mine, pana la urma am gasit in Paleo Tsiflikli, dar cu greu si pentru a manca ceva acolo a trebuit sa escaladam un morman de bolovani. A fost singurul loc unde am reusit sa parcam doua masini.

[02.06.16 21:12:41]

Se poate parca masina langa cort? Vad o parcare mare acolo... de obicei cei care au asemenea amenajari nu permit auto langa cort.

[05.06.16 16:23:54]

@mariustipa: da se poate parca... de fapt este un perimetru format din gard viu (arbusti) unde se poate parca masina (rulota) si langa aceasta se poate manta prce tip de cort... este spatiu suficient

[22.08.16 22:22:23]

@clau70 - salut. am fost acolo si nu am reusit sa dau de maslini in camping.

am dat 32 euro, dar nu am beneficiat de muuuulte - ca o paranteza - in lefkada am lasat 25 euro pe noapte, cu bai curate, piscina, prize, frigidere, dusuri curate. nici nu se compara!

galagie-galagie - aici nu este vina proprietarilor (manele, sosea aproape).

[22.08.16 22:29:06]

@insomniak74

am dat 32 euro, dar nu am beneficiat de muuuulte

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.08.16 08:43:03]

@insomniak74 - m-a-n-e-l-e???

[24.08.16 09:07:47]

@mariustipa: da. sunt foarte multi romani in zona. bineinteles, nu trebuie puse etichete, dar manele cu siguranta am auzit, si acestea nu cred ca erau ascultate de vreun grec nostalgic.

[24.08.16 10:14:14]

@insomniak74: ok, am trecut zona la "de evitat", multumesc mult.

Sa aud sunetele alea infecte chiar in vacanta si chiar in Grecia, e prea mult. Sau domni care urla unul la altul... cu vechea problema a turistilor romani, anume ca exista mereu o distanta mult prea mare intre ei :-))

[24.08.16 10:40:04]

@mariustipa: din pacate asta a fost situatia... era o solutie de tranzit, venind spre casa din lefkada. zarisem un camping la iraklitsa, dar m-am dus la...

clau70, insomniak74, nicu1iancu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂBatis Multiplex Camping [Toska]: