ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2014
ÎNSCRIS: 20.01.14
JAN-2014

Minunile de la Prislop

sa ne asezam la masa discutiilor si sa ne cunoastem, sa presupunem ca ma numesc Ovidiu si am 34 ani si va relatez povestea mea, care in mod cert nu este o ”presupunere”.

dupa niste necazuri, incercari pe care le-am avut am ajuns sa merg putin pe la biserici fara ca sa cred neaparat in ceva. Inca nu puteam sa stavilesc necazurile si am ajuns intr- un moment de rataciri si neinpliniri sa injur lumanarile, bisericile care nu ma ajutau atunci. Din neant mi-a venit un feeling ca trebuie sa caut pe net Arsenie Boca, mentionez ca in acea zi de rataciri am vazut viata dumnealui si am plans fara oprire, ceva ciudat pentru mine si pentru orice tanar, in urmatoarea saptamana am mers la Prislop, am sintit acolo ca ating putin divinitatea, am simtit dupa mormantul parintelui inspre pestera sf. Ioan ca plutesc ca nu mai exista gravitatie ca nu mai sunt ”trup”, ca sunt ceva energetic.

In decurs de 1 an am fost de 4 ori eu, am dus prieteni, familie toti au simtit mai departe de conditionarile unui trup de pamant, viata mea se cantareste in douo parti inainte si dupa, totul s-a schimbat, a inceput sa inteleg viata la nivel spiritual, inainte ma pasionau explicatiile logice, filozofia, psihologia lucrurile care incearca sa dea un sens vietii, pe care incercam sa o analizam si sa o catografiem. ? Nu stim nimic suntem decat oi ratacite pe infinitele cai ale vietii, oi pierdute pe care cineva di neant, nu stiu de ce si cum reuseste sa ne adune.

Eu la prislop cred ca am avut chemare, pe mine m-a adunat si mi-a dat un sens, mi-a dat si raspunsuri care ma inundau dintr-o data neincetat, mi-a dat trairi spirituale pe care nu pot sa mi le explic nici acum. dupa prima mea cunoastere a celui care poate? - ca ma indruma mai de mult l-am visat pe Parinte intr-o pestera, stateam amandoi intr-o pestera ne rugam si plangeam amandoi, a fost asa intens incat nu cred ca o sa pot sa uit vreodata.

Tot ce pot e sa incerc si eu la randul meu sa dau un traseu oilor ratacite sa dau mai departe o speranta de care eu am avut parte. Mergeti acolo cand simtiti fara nici un fel de ezitare si va garantez ca viata voatra se va schimba., sunt foarte multe pe care le-am trait inca de la chemarea mea acolo, pina la tot raul care ma macina de ceva timp si pare ca incepe sa dispara.

Am inteles ca toti avem o cruce de dus si trebuie sa ne-o ducem mandrie si cu stoicism si doar sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea putere sa o purtam pe umeri, nimic nu este intamplator.

DE fiecare data cand am mers acolo am trait altfel de stari altfel de raspunsuri, ultima oara nu am mai avut piedici, inainte mereu aveam tot felul de pidici cu drumul, cu nehotarare de parca raul acumulat in mine nu se mai dadea dus, dar cred ca din ce in ce mergi sa multumesti si abia dupa sa ceri ajutor piedicile dispar, incepem usor usor sa ne intelegem drumul si crucea de dus Parintele ne cheama si noi trebuie sa mergem la dansul, nimeni nu ajunge acolo neiubit si nechemat de dumnealui. O sa va rog cand ajungeti acolo sa va rugati pt grijile, nevoile si multumirile dvs, dar sa nu uitati sa fa rugati si sa cereti tarie pentru indrumatorii nostril lumesti si nelumesti sa poata sa ne reprezinte in fata lui Dumnezeu, sa se roage pentru iertarea si mantuirea sufletului nostrum. Tot de la un indrumator va spun si eu acease vorbe pe care el le-a inteles inaintea mea. Daca aveti nevoie sa va dau sfaturi si sa va spun cum puteti ajunge acolo nu ezitati sa ma intrebati. Va doresc sa va gasiti drumul.

Trimis de ovy2003 in 20.01.14 17:07:56
Validat / Publicat: 20.01.14 19:12:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 16118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovy2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P34 mormantul parintelui

[20.01.14 19:34:41]

Primul vot il aveti de la cineva care... a fost acolo. M-am rugat sa pot avea parte de liniste, lumina, incredere... M-am rugat sa fiu ajutata sa-mi gasesc calea, sa pot sa ma ridic de fiecare data cand viata ma ingenunchiaza. M-am rugat ca sufletul meu sa fie transformat intr-o flacara vie, din care sa radieze bucuria. Am avut nevoie de mangaiere acolo unde omul a ranit, am avut nevoie de o busola pentru a nu ma rataci. La Prislop le-am gasit!

Rodel
[21.01.14 13:26:44]

Poți sa descrii într-un review locul vizitat, dincolo de trăirile pe care ți le-a dat vizitarea mormântului lui Arsenie Boca? Eu n-am fost încă la Prislop. Cum este drumul până acolo? Pentru un șofer neexperimentat, este greu de ajuns?

loret
[25.04.14 13:40:12]

@ovy2003:

... impresionant! spune-mi, te rog, unde ne putem caza in zona? Multumesc

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.04.14 13:49:13]

@loret: „în zonă” nu prea știu (adică undeva să fie cât mai aproape) - doar la Hațeg ori Hunedoara.

[25.04.14 15:03:29]

@loret: in Silvasul de Sus puteti gasi cazare la localnici.

[25.04.14 18:36:36]

@Rodel: @Rodel: Da rodel nu vreau sa te sperii, o sa ai piedici de orice natura, dar nimic peste care nu poti sa treci, raul din noi se sperie ca vrem sa ajungem acolo si nu se da dus dar in cele din urma Parintele ne ajuta, drumul nu este foarte greu; Dealul Negru- Vilcea-targu jiu-petrosani-defileul jiului -hateg. Trairile nu se pot exprima in cuvinte, mintea omului este prea ''mica ''ca sa inteleaga, te inunda divinitatea, viata ti se schimba radical, iti doresti cu ardoare sa revii sa te revezi parca cu un parinte al tau pe care nu l-ai vazut de mult. Deja a doua oara te duci ca sa ii multumesti, pentru ca nu mai poti de ''dor''

[25.04.14 18:39:41]

@danamandache: Casa Novac, casa stoica, vila siva, sau daca aveti masina puteti sa va cazati in Hateg care este la 13 km de Prislop

[25.04.14 18:41:45]

@Dragos: hategul este la 13 Km, Hunedoara la 20 si ceva, Sivasul de sus care este un sat langa hateg este la 3 km, eu personal va recomand sa va cazati in Sivasul de Sus si sa mergeti la manastire pe jos, merita

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.04.14 18:59:39]

Am inteles ca toti avem o cruce de dus

Crucea pe care o avem de dus este acea luptă dintre bine şi rău, "lupta dreaptă a credinţei" de care vorbeşte Apostolul Pavel.

Această luptă este efortul pe care trebuie să-l facă fiecare dintre noi, pentru a ne depărta cât mai mult de "faptele firii pământeşti" şi a ne apropia de caracterul lui Dumnezeu.

[25.04.14 19:27:17]

@Rodel: Defileul Jiului este superb, Targu jiu la fel, cand intri In tara Hategului ai senzatia ca te-ai intors in timp peisajele care te inconjoara sunt mirifice, Sivasul de sus seamana cu Viscri unde merge printul Charles, satele par de sasi, totul parca este rupt din alte timpuri, te asigur ca acest drum merita din plin, este un drum obligatoriu in viata, sunt locuri pline de energie acolo este Sarmisegetuza Regia, un loc care colcaie de istorie si spiritualitate. O sa reusesti sa ajungi sunt sigur, vreau sa te rog sa postezi parerile. Multumesc anticipat

[25.04.14 19:34:43]

@traian. leuca: Spre asta tindem, chiar daca suntem inconjurati de rau trebuie sa ne rugam pentru puterea de a face lumina, prin lucruri mici sa incercam sa dam un sens, sa ne dam unul altuia putere sa ne adunam din ratacirile vietii

[25.04.14 19:37:25]

@ovy2003: Spunea un preot o data ca trebuie sa fim fericiti ca avem parte de suferinta, ca suntem printer cei alesi sa isi duca crucea

[25.04.14 19:47:52]

@ovy2003: Eliminarea gandurilor si emotiilor negative sunt cei mai importanti pasi pe care ii putem face pentru a avea sanatate, fericire, si o stare de bine fiecare din noi. O data obtinut controlul asupra gandurilor si sentimentelor noastre, ni se va imbunatati calitatea vietii. Este important sa invatam sa alegem, sa invatam sa gandim pozitiv si atunci ne va fi bine noua si celor din jurul nostru.

Sa fim optimisti, sa ii multumim Lui Dumnezeu pentru ce ne-a dat, ne da si ne va da, sa ii iubim pe cei din jurul nostru, chiar si pe cei care ne-au gresit, sa atingem o stare de multumire interioara pe care problemele vietii sa nu o poata clinti.

Marea putere a gandului ne poate vindeca bolile si astfel putem sa devenim fericiti din nou, plini de viata si de forta. Schimbandu-ne radical modul negativ de a gandi, ne vom influienta benefic viata. Fiecare gand, cuvand sau emotie provoaca o vibratie in fiecare celula a corpului nostru si lasa acolo o amprenta profunda. Trebuie sa invatam sa inlocuim gandurile negative cu ganduri benefice.

[25.04.14 19:49:34]

@ovy2003: In Hateg aveti cazare= Pensiunea ArtMotel Hateg, . Pensiunea Sarmis Cristal Hateg, Pensiunea Belvedere Hateg, Pensiunea Casa Roman Pensiunea Casa Mia Hateg

easca Hateg, Pensiunea Iris Bradatel Hateg,

[25.04.14 19:56:18]

Pentru cei care nu au masina sau nu vor sa mearga cu masina aveti 2 optiuni: -trenul din gara de nord pina la Subcetate (este o halta unde nu este nimic, taxi sau oameni sa va duca, este la 3 km de Hateg, asa ca o sa va las un nr de telefon unde un localnic va raspunde la orice ora din zi sau noapte si va duce cu masina si in hateg cca 10 ron, sau in sivasul de sus cca 30-40 ron, trebuie sa il anuntati inainte, Dl C.)... sau aveti Normandia si Viitorul autocare care pleaca in fiecare zi de la autogara militari

[25.04.14 22:00:38]

@ovy2003: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Notă: Este necesar ca destinatarul să aibă opţiunea ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALŢI UTILIZATORI bifată. Opțiunea respectivă se poate seta/deseta din secțiunea CONTUL MEU..

Rodel
[25.04.14 23:13:46]

@ovy2003: Mă gândesc la un alt traseu, Sibiu -Orăștie. E mai scurt.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.04.14 23:23:39]

@Rodel: e chiar foarte OK, mai ales de când s-a dat în folosință autostrada. Păcat că nu e terminată...

[26.04.14 10:40:56]

@webmaster: imi cer scuze nu am stiut.

loret
[26.04.14 11:15:26]

Va multumesc tuturor pt raspunsuri valoroase! Ganduri bune!

cocan
[26.04.14 15:22:49]

@ovy2003: suferinte! avem toti parte de ele, dar nu au nici o legatura cu siteul acesta de turism!

[27.04.14 10:25:10]

@cocan: Daca te-am suparat cu ceva te rog sa ma scuzi, dar nu cred ca e nimic gresit chiar pe un site de turism sa iti imparti emotii, bucurii, ca si lumea care are nevoie de ceva ''turistic'' sa gaseasca pe cineva cu aceleasi ganduri. NU pentru toti'' TURISMUL'' inseamna acelasi lucru; Exista turism spiritual, de Aventura, romantic... eu vorbeam doar din punctual de vedere al unui turist spiritual pentru acea zona a tarii, dar daca vrei putem sa vorbim de alte tipuri de turism poti sa ma intrebi? le-am trait pe toate. Multumesc pentru timpul acordat!

[29.04.14 13:29:51]

Daca doriti sa vedeti si filmul, scrie-ti pe google=Viata si minunile Parintelui Arsenie Boca (film documentar), si gasiti un fil documentar cu viata dumnealui, credeti-ma merita!

danamandache, loret, ovy2003, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Prislop [Silvașu de Sus]: