ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2014
ÎNSCRIS: 24.03.13
AUG-2012

la PMM* = 77 USD

Un loc de vis... Dana Beach Resort, Egypt... Hurgada

Egypt... Africa... Un loc complet diferit de Europa. Are o istorie bogata, chiar daca localnicii nu o duc atat de bine cu economia. Cat despre Dana Beach Resort Hotel 5*... Un hotel cu dea dreptul miraculos. Peisajul, cu multe flori si multi palmieri, multe piscine, 5 restaurante cu mancare din toate colturile lumii, multe baruri la care sa te racoresti cu un cocktail, centru Spa, o scena unde se tineau spectacole, piscina pentru copii, o laguna care merge prin hotel in care te plimbi cu barca si nu te plictisesti. Resortul este foarte mare in cat sa te pierzi in frumusete. Cea mai frumoasa si ce m-a impresionat mai mult a fost marea si plaja imensa. Aglomeratie nu a fost. Fiecare om la locul lui, inconjurat de un micut paravan cu deschizatura din frunze de palmieri lucrate cu multa grija. La pranz, inainte sa mergem la masa se veadea fluxul si refluxul. Astfel, puteam sa mergem pana in larg sa ne bucuram de coralii si pestii colorati. Apa e limpede ca lacrima. Pentru iubitorii de valuri si sporturi extreme: Nu va-ngrijorati. Pe plaja sunt centre secializate pentru asa ceva.

Cand observi palmierii, pestii si coralii colorati, apa limpede curata si plaja cu nisip fin, iti da impresia de Caraibe... Un hotel relaxant pe o parte, dar si palpitant.

Hotelul Dana Beach este situat pe plaja, deci nu aveti mult de mers.

Facilitatile camerelor sunt excelente! Ingrijitorii care sunt barbati fac o treaba perfecta. Zilnic schimbau lenjeria de pat, iar de lucrurile noastre niciodata nu se atingeau si nu furau!

Noi nu am stat doar in hotel. Am mers cu un ghid la Piramide, Muzeul de Egiptologie si am mai fost in Badawya; un loc unde sunt organizate exursii cu ATV-ul, masini mai vechi prin desert, pana in satul unde locuiesc beduinii (nomazii desertului).

Eu recomand Dana Beach Resort Hotel 5* tuturor familiilor, prietenilor sau cuplurilor!

Trimis de Tonia Sara in 18.01.14 14:05:14
Validat / Publicat: 18.01.14 15:37:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tonia Sara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 77.00 USD pe cameră

webmaster26 [18.01.14 15:13:07] »

@Tonia Sara: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Setul de impresii şi recomandări aparţinând unui autor sub 16 ani, va fi publicat, cf cutumei, fără note. Notele vor fi restaurate după mutarea în secţiunea sau categoria AmfostAcolo jr., preconizată a fi înfiinţată în viitor pe sait.

valenttina [26.01.18 09:02:46] »

Pentru ca nu am găsit nici o opinie despre călătorii in

Egipt din acest an, am o întrebare pentru cei interesați de a easta destinație. Știe cineva care este tur operatorul, pentru Egipt cu plecări din Cluj? Va întreb pentru ca la sfârșitul anului am fost pentru doua săptămâni in Hurgada cu plecare din București. Tur operator a fost [***] iar transportul a fost asigurat de Blue Air și am fost extrem de dezamăgită. Nu am avut voie sa călătorim decât cu bagaje de mâna. A fost o condiție impusă de Blue Air. Turiștii veniți din Cluj au călătorit fără nici o condiție in privința bagajului. La fel și turiștii din alte tari. A fost o bătaie de joc. La întoarcere, ne -am carat bagajele personal, fiind obligați sa coboram câteva rânduri de trepte ca sa ajungem la autobuzul care ne ducea la avion. Pentru ca vreau sa plec din nou in primvara și știu ca se operează plecari din Cluj, m -ar interesa sa știu cu ce companie de zbor se pleacă. Va mulțumesc!

webmaster45 [26.01.18 09:13:39] »

@valenttina:

valenttina