ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2009
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2006

Cateva ore incantatoare in Luxemburg

Happy Luxemburg

Fiind in trecere, pentru ca eram intr-un circuit contra-cronometru, am incercat usurel sa patrundem in atmosfera acestui oras care poarta numele de Luxemburg. Dar am reusit sa-l surprindem mai bine in poze... Oricum, la ora cand am ajuns noi, era dupa-amiaza, cand orasul pulsa de viata, cu oameni calmi, surazatori, care fie se plimbau alene pe strazile curate si aerisite, ornate cu cladiri frumoase, vechi dar foarte bine intretinute, sau mai noi, purtand amprenta modernismului, fie savurau o cafea buna la o terasa... acolo unde am poposit si noi, atrasi de sunetele unei fanfare ce canta cu placere si profesionalism.

Luxemburg-ul este una dintre cele trei capitale ale Uniunii Europene, fiind un important centru bancar si administrativ, situat la confluenta raurilor Petrusse si Alzette. Ca obiective turistice mai importante pe care am reusit sa le vizitam si noi, au fost catedrala Notre Dame de Luxemburg, o impresionanta cladire gotica construita in sec. XVII, care adoposteste cavoul familiei regale si Muzeul National de Arta si Istorie, care se afla in partea cea mai veche a orasului. Primaria si Palatul Grand Ducat, aceasta fiind o cladire de o frumusete rara. In apropierea acesteia se afla sediul Camerei Deputatilor. Centrul vechi si fortificatiile orasului au fost inscrise in anul 1994 in patrimoniul cultural mondial UNESCO. In anul 2007, Luxemburg si Marea Regiune, alaturi de orasul nostru iubit si minunat, Sibiu, sunt Capitale Culturale Europene. Orasul Luxemburg gazduieste de asemenea, diverse institutii europene: Curtea Europeana de Justitie, Curtea Europeana de Audit cat si Banca Europeana de Investitii.

Pentru turistul negrabit care poate savura pe deplin o plimbare minunata si relaxanta, aici este un trenulet special care face turul orasului, ce ofera o perspectiva completa asupra acestuia. Noi ne-am plimbat mai mult in centrul pietonal, unde se regaseste si principala strada comerciala, cu magazine cu branduri arhicunoscute, dar si locale, pentru un shopping regal. De asemenea, daca ai timp si mai ales, destui euro in portofel, iti poti rasfata capriciile gastronomice tot in centrul orasului, care adaposteste multe restaurante cu stele Michelin (14 stele in total), decat in oricare alta capitala a batranei dar minunate Europe.

Cam atat pot scrie eu despre acest oras vest-european, unde nivelul de trai este mult, mult chiar foarte mult peste al nostru, unde viata isi urmeaza linistita cursul ei firesc si unde multi, multi, chiar foarte multi turisti ii calca drumurile pt. ca au si de ce. Chiar, de ce? Mergeti si veti vedea...

Trimis de ileanaxperta* in 21.10.09 18:10:42
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 2335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In fata catedralei Notre Dame

[23.10.09 13:47:22]

adaugat o mica ilustratie instrumentala, "Happy Luxemburg"

ileana, daca gasesti (pe trilulilu.ro sau pe alte site-uri de muzica) fragmente potrivite pentru a ilustra vreunul din frumoasele-ti impresii, scrie-mi-le ca ecouri la respectivul reveiw si le voi include cu placere pe site.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [23.10.09 23:54:33]

Draga webmaster, multumesc pt. clipul muzical, este foarte binevenit. In limita timpului liber (nu prea mai am, asta e) voi incerca sa gasesc ceva potrivit, asa cum sugerezi. Noapte buna.

ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Luxemburgul: