ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2014
ÎNSCRIS: 30.05.12
AUG-2013

Către satisfăcător

O locatie cu toane

M-am hotarat cu greu sa scriu impresii pentru aceasta locatie. In decursul incursiunilor mele prin Grecia, in anul 2013 am fost in 2 insule Ionice (Corfu si Zakynthos), m-am lovit de traditia ,,pupatului in cur" a englezilor de catre greci. Inteleg ca au fost ocupatii englezesti o vreme, dar se vede destul de jenant cum inca se lasa dominati de acestia. Mai nou incepem sa mancam carnati cu fasole la micul dejun, doar e englezesc, il luam chiar la 11-12, doar la ora aceea se scoala tinerii englezi, peste noapte morti de beti. Nu am nimic cu rasa asta regala, poate se cred buricul pamantului pentru ca lira sterlina este deasupra restul Europei, dar senzatia asta de ,,ei si restul Lumii''o inspira aproape Grecia, mai ales cea insulara.

Asta a fost o mica paranteza, poate chiar si motivul pentru care nu am scris la momentul acela...

...

Drumul: Autocarul a plecat la orele 18 din parcul Izvor, din Bucuresti si, in Corfu, ne-am cazat la Olga'Hotel in jurul orelelor 13. Cu ferryboat-ul am mers cam 1 ora si jumatate. Camerele nu au fost gata cand am sosit, cam la 14 am ocupat camera 201. Tarziu, tinand ca s-au eliberat la ora 9 dimineata de tura dinainte. Sa zicem ca asta e regula check-in-ului.

Cazarea:

Olga'hotel e un complex de 2 cladiri, cred ca una e mai veche si una mai noua, cu receptie, unde am stat noi. Grupul era format din 6 persoane, deci 3 camere, toate in corpul nou, la parter: 201,203,205. Spun corpul nou, pentru ca in cel vechi se spune ca sunt camerele mici, mobilier mai vechi, destul de incomod si frustrant pentru cei care au stat acolo. Aici, in cel cu receptia, chiar daca a fost la parter, a fost camera mare, cu 2 paturi pe mijloc, o canapea, un dulap cu 3 usi si 3 sertare, 2 comode de pat, o toaleta cu oglinda, o masa si 2 scaune pentru mancat, un minifrigider, un fierbator, o plita cu 2 ochiuri, cuptor si hota electrica, dulap pentru vesela, ce mai, complet echipata. Terasa comuna intre 201 si 203, fiecare cu cate o masa si 2 scaune, o sarma pentru uscat rufe si carlige.

Asternuturile s-au schimbat la 3 zile, prosoapele la fel, gunoil se lua in fiecare zi, se matura, se facea curat zilnic. In special in jurul orei 13. Avea si tv destul de mic si agatat sus intr-un colt incomod, daca nu vezi bine, ai toate sansele sa te uiti doar la imagini. Era si un post in romana, nu stiu de el, dar multe erau in engleza. Ma mira? Hotelul era plin de englezi, patronul este englez si romani, mai putini. Receptionerii sunt mult mai amabili cu englezii, romanilor, adica noua, nu ne-a rezolvat nici una din problemele avute. In special cu internetul, care nu avea semnal in camere si nu am reusit nici macar la cel din hol sa ma conectez. La cazare s-a facut o mica ambuscada, era sa luam alte camere decat cele platite, dar s-a lamurit pana la urma.

In concluzie, hotelul nu merita 3 stele, e destul de modest, are un singur etaj, piscina este destul de ingusta, dar avea 3 nivele, sezlongurile erau ocupate de dimineata de englezi, nu mai prindeai decat 1-2 fara sanse de umbrela. La barul de la piscina este un barman destul de nesimtit, m-am abtinut cu greu sa nu-l injur putin pe limba mea. Venisem sa-mi dea un cod pentru internet si mi-a zis ca la un copil mic ca nu are timp de mine, ca este ocupat. Am ramas fara replica. Era usor sa-mi spuna ca acolo era gratis si doar sa astept sa se elibereze. Dar a fost mai usor pentru el sa fie nesimtit si magar.

Minusuri: nepolitete, vizibile nationalisme... si furnici in camere. Veniti cu spray de acasa! Noi a trebuit sa cumparam.

Plaja: Daca nu vroiai sa zaci la piscina inconjurati de englezi, puteai merge la plaja, care era destul de mers, vreo 20 minute. Nisipul era destul de tasat, sezlonguri doar contracost sau contra unei consumatii. Noi am ales o terasa cu sezlonguri si ne-am luat niste frappe-uri. Intrare lina in apa, nisip fin, apa calduta. Destul de liniste, pustiu si nimic iesit din tipare. Nu am colindat in cautare de locuri perfecte. In drum, era un mic pod in care erau depozitate resturi de vegetatie, gunoaie si am vazut si broaste testoase mai mici. Nu avea nimeni grija de plaja.

Distractie: Hotelul era dosit pe o straduta laturalnica, la coltul acesteia se gasea un minimarket cu cele necesare. Am procurat mai des paine, apa, inghetata la cutie mai mare si sandwich-uri. Pe partea stanga era o agentie de unde am procurat bilete pentru 2 excursii optionale. Am ales sa mergem in Kerkira cu un microbuz (8 E/pers) si aveam de stat in capitala vreo 5 ore. Suficient pentru a explora. Noi am ales sa mergem cu submarinul (nu cel galben) si sa ne plimbam prin centru. La intoarcere am avut o surpriza. A uitat sa vina microbuzul la ora stabilita si l-am asteptat o ora. Eram vreo 12 persoane. Cea de-a doua excursie era Paleokastritza, combinata cu oprire la fabrica de kumkat, vederea panoramica Belle Vista, o manastire in drum. Popasul la Paleokastritza ne-a permis o alta calatorie cu submarinul, vizita la acvariu, vizitarea plajei renumite. Am fost cu un autocar de data asta, 12E/pers.

Sidari este o statiune animata, plina de taverne si magazine, un bulevard intreg doar cu astea, preturi de toate buzunarele.

O parere? Am avut dezamagiri la asteptarile mele. Vorba unui grec... ce cautati voi aici cu mare acasa?

Trimis de vacantamea2012 in 15.01.14 18:19:25
Validat / Publicat: 15.01.14 23:08:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sithonia, Thassos, Salonic, Zakynthos, Meteora

VIZUALIZĂRI: 2429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera parter, 201

• Alte impresii din această RUBRICĂOlga's Hotel & Pool: