ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2014
ÎNSCRIS: 02.09.11
JAN-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 5/11

Revelion 2013

Am petrecut o saptamana la pensiunea Edelweiss in Straja impreuna cu alte 3 familii de prieteni fiecare cu 1-2 copii minori. A fost un pachet in care am avut pensiune completa cu 3 mese pe zi si noaptea de Revelion. Am facut rezervarea cu vreo 3 saptamani inainte.

Pensiunea e dotata corespunzator, la parter are restaurantul si garderoba de ski. Poti inchiria si echipament la ei (20 lei adult /10 lei copil).

Camerele sunt medii ca marime, sunt curate si bine incalzite. Fiind prea cald inchideam caloriferul pe timpul zilei si uneori noaptea deschideam chiar si ferestrele pentru ca se usca aerul prea tare.

Patul suplimentar pe care l-am primit este foarte moale ai senzatia ca stai pe valuri. Eu nu m-am impacat cu el, ar trebui niste saltele mai rigide.

Baile sunt curate, dotate cu cabina de dus. Apa calda din belsug si la orice ora, zilnic se lua cosul se curata si se aduceau prosoape curate. Lenjeria s-a schimbat o data, posibil de mai multe ori dar n-am remarcat exact.

Intr-o zi ne-au facut intr-o zi niste aranjamente foarte dragute cu pernele si jucariile copiilor.

Programul de masa era: micul dejun 9 -11, pranzul 13-15 si cina 18-20. Noi nu prea am ajuns la pranz pentru ca nu vroiam sa plecam de pe partie dar mamele cu copii mai mici veneau. In cateva randuri am vorbit sa ne serveasca ciorba la cina.

Alegerea se facea dimineata de pe un menu care se schimba zilnic, adica erau alte ciorbe etc. Alegeam pentru fiecare ce dorim sa avem la pranz si la cina din 3 variante de felul 1, felul 2 si desert.

Ciorbe au fost de pui, vita, porc, fasole etc. Felul 2: diverse tochituri, carnati, gratare de porc /vita /pui, cu 4-5 variante de garnituri orez /cartofi /mamaliga/paste, 3-4 feluri de salate de muraturi /gogonele iar ca desert: clatite, papanasi, ciocolata de casa, diverse prajituri. Desertul noi i-l serveam seara dar in mod normal se servea la pranz. Practic puteai sa combini oricum cele 2 feluri principale, garniturile, salata si desertul.

Mancare a fost din belsug, portii foarte mari, gustoase si proaspete. Deseori nu am reusit sa terminam tot.

Dimineata erau diferite omlete, crenvursti, gem, unt, cafea, ceai, lapte.

Gemul de afine era facut de ei si era asa de bun ca la plecare am mai cumparat 2 borcane sa avem si acasa.

Am mai cerut si branza si rosii si ni s-au dat. Poate la varietatea micului dejun s-ar putea face mai mult dar nu a ramas nimeni flamand dimineata. La toate mesele am avut apa minerala si plata, sucuri Granini la 2L, Pepsi.

Berea si vinul la carafa, foarte bune, erau contra cost.

In restaurant care intr-adevar este de fumatori, exista o instalatie de ventilatie care elimina aerul, i-l trage dintr-o parte si i-l impinge in partea cealalta, astfel ca in partea dreapta unde am stat noi nu se simte aproape deloc fumul din incapere. Nici la Revelion nu s-a simtit fumul in exces.

In data de 30 Decembrie am fost invitati la Pomana Porcului. Nu stiu exact cum s-a desfasurat totul dar a fost sacrificat porcul, parlit si preparat pe o terasa din fata cabanei cu muzica si antren. Seara, jumarile, pomana porcului si fripturile erau in niste oale imense din care se putea servi dupa pofta inimii.

Revelionul a inceput la ora 20, s-au servit aperitive. Apoi a urmat piftie, pastrav cu mamaliga, pe urma friptura de vita si porc, sarmale, prajituri si dimineata ciorba de burta sau potroace.

Ciorba n-am mai apucat pentru ca am adormit pe la 4 dimineata, a doua zi urmand sa mergem la ski :)

Evident mult prea multa mancare pentru o singura noapte de altfel am si cerut sa ne aduca doar 10 portii in loc de 15 ca sa nu se faca risipa, copii nereusind decat sa ciuguleasca din portiile lor.

Bauturile erau pentru toate gusturile: tuica, palinca, whisky, vodca, cinzano, afinata (excelenta!)

De altfel o sa pun o imagine cu meniul care era pus pe fiecare masa pentru ilustrare.

Mesele erau aranjate foarte frumos si impodobite.

A fost un DJ care a mixat muzica sa fie pentru toate gusturile si internationala si romaneasca (fara manele), populara, greceasca, sarbeasca (erau si oaspeti din Serbia) etc

Dansul a fost inceput de personal (patroni, ospatari, bucatarese) care a incins o hora la care ne-am prins si noi. Apoi pana dimineata din grupul nostru s-a dansat mai tot timpul, fiecare dupa posibilitati.

La miezul noptii a fost un spectacol foarte frumos cu artificii facut profesionist si care a durat vreo 10 minute.

Am avut si un grup de colindatori cu Capra care ne-au urat.

Mai tarziu a fost o tombola cu premii surpriza: diverse gadgeturi de la sex-shop, borcane cu muraturi, vin, slanina si premiul cel mare - un purcel de lapte de cateva zile. Purcelul ne-a distrat teribil, toti copii voiau sa puna mana pe el si el era speriat si grohaia dar in final a fost returnat mamei.

Am ales Straja in nadejdea ca vom putea sa schiem si intr-adevar, desi a functionat in principal partia Platoul Soarelui si partial Constantiescu pot spune ca am schiat in fiecare zi cate 5-6 ore. Se muncea la partie in fiecare zi, se cara zapada de pe terenurile invecinate si se batatorea. Tunurile nu au functionat mai mult de 2 zile din cauza temperaturilor pozitive (peste -4 grade nu functioneaza). Din fericire a nins cativa centimetri chiar in noaptea de Anul Nou si astfel am avut suficienta zapada pana am plecat.

A fost cald in timpul zilei, erau si 8 grade, mult mai cald ca in vale de altfel, unde era innorat si ceata.

Noi am avut chiar mai mult soare decat ne-am fi dorit :)

Cabana se afla chiar langa unul din teleschiuri cu care se poate ajunge pe celelalte partii daca este multa zapada. In cazul nostru nu a functionat. Accesul la Platoul Soarelui se poate face auto cam 1 km si apoi trebuie sa urci vreo 70m de trepte destul de dificile.

O alta varianta si pe care am folosit-o noi este pe un drum (Trigonometru) care te scoate la mijlocul partiei de la Platou, la Cruce. Drumul este mult mai usor dar se poate face doar cu piciorul, nu cu masina. In schimb urci mai sinuos si nu simti efortul in aceeasi masura. Intoarcere se poate face si pe schiuri, drumul e prin padure si era acoperit cu zapada. Am incercat de vreo 2 ori dar in general lasam echipamentul la garderoba si veneam pe jos.

Recomand aici si Cabana Rosie de pe Platoul Soarelui unde am campat in timpul schiatului pentru atmosfera si serviabilitatea patronilor.

Parcarea se face in fata cabanei si sunt suficiente locuri pe straduta respectiva tinand seama ca toate camerele erau ocupate si la pensiunile din jur.

Personalul a fost foarte amabil si serviabil, in special Ioana care ne-a servit in tot acest interval si si-a dat toata silinta, pentru care ii multumim si pe aceasta cale.

Patroana s-a ingrijit sa fim tot timpul multumiti si ne-a servit cum a putut de fiecare data.

Ne-a ajutat cu o mica petrecere supriza cu un tort pe care l-a comandat si adus din Lupeni pentru unul din copii care isi serba ziua. Pentru o familie din grup a schimbat camera ca sa fie mai multa liniste. Ne-a oferit si un medicament pentru cineva pe care i-l dureau urechile (nu aveam multe optiuni pentru ca era seara si cea mai apropiata farmacie la 20 de km in Lupeni).

Ii multumesc in numele intregului grup pentru zilele foarte placute petrecute si promitem sa revenim.

Trimis de Freelancer in 14.01.14 15:12:59
Validat / Publicat: 14.01.14 20:06:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD].

VIZUALIZĂRI: 2182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Freelancer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Freelancer
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Edelweiss :