ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2014
DIN: Praga
ÎNSCRIS: 01.07.13
JAN-2014

Praga Indragostitilor - Malurile Vltavei

"De Ziua Indragostitilor vin cu prietena la Praga, unde si intentionez sa o cer de sotie. Vreau sa fie o surpriza completa". Asa incepe una din cele mai romantice solicitari de program personalizat pe care le-am primit.

GULP!!! Sa hotarasc eu, persoana necunoscuta acestor porumbei, unde-si plimba omul iubita, unde pune un genunchi jos sa-i ceara mana, unde sarbatoresc evenimentul (speram ca va spune DA), de unde-i alege inelul... si uite-asa am pornit in investigatii, si mi-a venit ideea sa impartasesc din uzufructul acestei expeditii si cu voi dragilor.

Locuri romantice sunt in Praga cate vezi cu ochii, si cred ca daca cititi din urma gasiti o gramada de sugestii si va mai si imaginati alta gramada. Multe locuri sunt extrem de turistice, gen Podul Carol sau Castelul Praghez, unde miri si mirese se fotografiaza mereu. Daca nu va deranjeaza sa aveti in jur sute de oameni si sa apareti in zeci de albume de vacanta din toata lumea, go for it! Daca aveti insa in vedere un locsor poetic, mai discret, mai "al vostru", ochii mari!

In acest episod am inclus cateva destinatii pe malul raului. Sunt proaspat fotografiate ieri, asa ca mai adaugati cu penelul mintii ceva iarba, floricele si fluturei care in ianuarie inca dorm si asteapta sa veniti ca sa se desfasoare in frumusete si parfum.

Am inceput cu o parte a malurilor Vltavei unde turistii nimeresc mai mult din intamplare, fiindca nu reprezinta un obiectiv turistic si cu ghidul putin probabil sa ajungeti, mai ales daca nu-i un ghid local. Acest loc magic se numeste Naplavka si il gasiti la Palackeho Namesti, adica un pod la stanga fata de podul Manes, unde troneaza Casa Dansanta. Coborati din tramvaiul 10 sau 16 la Palackeho Namesti si traversati strada la rau. Veti vedea imediat drumul care duce in jos la apa. O roata de piatra este decorata bizar cu pesti tricotati bine lipiti. Este frig dar un soare orbitor, numai bine pentru o plimbare inapoi spre centru. Perechi se insoresc la masutele, in numar minuscul, ale Restaurantului Vltava. Vara n-ai loc sa treci dar in plina iarna sunt o curiozitate. Puteti admira Casa Dansanta de jos, si uite asa am ajuns practic in acelasi loc de unde am inceput un review anterior, "Intre Casa Dansanta si Teatrul National - Praga in Amurgul Auriu de Toamna", doar ca acum e o amiaza stralucitoare de iarna. Trecem de doua corabioare romantice - Matylda si Klotylda - alte doua locuri de notat - si ajungem la Palatul Zofin. In fata lui - nefotografiat data trecuta - se afla un parculet. Cu banci, copaci si casute de hranit pasarile. Alt loc de notat!

Podul urmator este cel de la Teatrul National, numit Podul Legiunii (Most Legii). Il trecem doar pe jumatate inspre dealul Petrin, pe partea stanga, fiindca ne oprim la trepte. Daca pana acum doar am mentionat superba Insula a Arcasului de dedesubt, acum e cazul sa coboram - cu multe multe perechi indragostite - maiestuoasele trepte de piatra si sa oftam romantic pe aleile noi-noute, proaspat amenajate, cu grija sa nu deranjam lebedele care au iesit din apa pentru o bucatica de chifla sau biscuit. Ati cerut mana fetei odata? Daca nu, fuga vis-a-vis unde stralucesc albe zidurile Muzeului Kampa. A se vedea seria mea Kampa - dupa ce dau frunzele sunt si acolo locuri berechet pentru o plimbare romantica.

Daca ati facut pasul, felicitari! Reveniti pe pod, eventual cu ajutorul liftului cel nou, faceti dreapta si iar dreapta pe Malul lui Smetana (Smetanovo nabrezi), care prezinta sansa celor mai pitoresti fotografii ale Castelului Praghez si Catedralei Sf. Vitus, ziua sau noaptea. Jos la rau exista un locsor unde vara este o terasa cu bere, carnati si muzica live, La Cristian. Acum, evident, nimic. Am pozat "podiumul" unde sta de obicei cantaretul si care arata acum mai degraba ca o ruina dacica. Nu-i nimic, trecem mai departe si la Club Lavka, inainte de pasajul care duca la Podul Carol, va opriti pentru o priveliste eleganta, pentru perechi confirmate: Praga cu minicascada si Podul Carol, si statuia marelui compozitor Bedrich Smetana. Si cu asta va las sa descoperiti un restaurant sa va dezghetati, cum am facut noi. Peace and Love!

Trimis de Pragheza_Gotica in 13.01.14 21:31:57
Validat / Publicat: 13.01.14 22:48:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 3368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pragheza_Gotica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Praga - Insula Arcasului - lebede la restaurant!

[14.01.14 22:10:54]

Orasul iubirii sau Parisul estului cred ca este chiar infratit cu capitala Frantei! Insula de pe Moldau se numeste"Mica Venetie"asa ca avem tabloul perfect pentru o idila.

O seara placuta!

[14.01.14 22:47:27]

@claudiu 71: Incorect! In primul rand, Moldau i-au spus raului cotropitorii austro-ungari. Un ceh mai degraba isi taie limba decat sa spuna Moldau. O sa-i spuna Vltava. In al doilea rand, "Venetia ceheasca" nu este o insula, ci o bucatica de canal prin care Certovka se varsa inapoi in Vltava de unde provine. Am fotografiat-o in seria Kampa. Aceasta insulita unde am facut poze se numeste Strelecky Ostrov sau Insula Arcasului, asa cum i-am spus si in review. In al treilea rand, nu era Bucurestiul Parisul Estului?

Praga e un pic mai sobra si mai greoaie decat Parisul. Chiar daca-i romantica, are o alta atmosfera. Cel putin eu am perceput intotdeauna Parisul un pic altfel. O seara frumoasa si tie, si un An Nou cu noroc si sanatate!

ariciu
[14.01.14 22:53:43]

La mulţi aaaaniiiii! Să ai parte de un 2014 de poveste! Cu ajutorul acestor review-uri data viitoare când voi ajunge în Praga în mod sigur voi avea parte şi de ceva romantism nu numai turism... )

[14.01.14 23:24:55]

@Pragheza_Gotica, Sincer m-ai mult imi place Moldau decat Vltava e mai "lovely". Limba slava este o limba scurta prea multe consoane suna taios parerea mea .

Numele de Parisul estului a fost atribuit mai multor orase: Bucuresti, Beirut etc. Exemplu:

spiegel.de/reise/aktuell/ ... t-a-783200.html.

Stastny rok pro vas-

[15.01.14 09:51:59]

@claudiu 71: Cand spun "Moldau" ma gandesc la Moldova, ori acest rau nu are nimic in comun cu nici una din Moldove. Asa ca n-am sa-i spun niciodata Vltavei "Moldau".

Parisul este mult prea hyped, prea "pomul laudat", eu l-am vazut de cateva ori si daca nu aveam interese de business ramaneam fara regrete la acea prima vizita. La cat s-a investit in Praga in ultima vreme, a o compara cu Parisul mi se pare o insulta la adresa Pragai. Beirutul insa se potriveste Parisului ca o manusa, mai ales avand in vedere schimbarile demografice din Paris.

Inteleg ca nu esti de acord cu nimic din ceea ce scriu si nu-ti place nici limba pe care o vorbesc, ai dreptul la parerea ta, propun sa "agree to disagree".

[15.01.14 09:57:48]

@ariciu: Draga Ariciu, si tie la fel, An Nou cu sanatate, bucurii si multe calatorii.

Praga e intotdeauna romantica, uneori inainte de bere, alteori dupa... : -)

[15.01.14 19:58:15]

@Pragheza_Gotica.

Imi pare sincer rau daca dupa parerea ta am jignit orgoliu ceh cu afirmatia despre M...

dar dand crezare unui renumit site din Cehia am certitudinea ca cel putin dupa nume lucrurile stau total altfel decat ai afirmat tu: http://www.ckrumlov. info/docs/en/region_histor_vltava. xml

Imi place Praga si review-urile tale chiar mi-au placut asa ca " i quite agree"_).

ariciu, claudiu 71, Pragheza_Gotica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: