ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2014
ÎNSCRIS: 12.03.12
JAN-2014
4 AD. + - COPII -- v: -

Restaurant Kuib - Piatra Soimului, Mancare proasta la preturi mari

Cand mergi la un restaurant la intamplare si servirea sau mancarea lasa de dorit, te consolezi cu ideea ca ai facut o alegere proasta. Dar cand mergi la unul dintre cele mai "apreciate" restaurante de pe Valea Prahovei, cu asteptari ridicate si esti servit cu mancare pe care o gasesti si la o banala carciuma de cartier, dezamagirea este foarte mare. Cu atat mai mult cu cat, fiindu-ti recomandat acest restaurant, l-ai recomandat la randul tau.

Dar, pentru a fi obiectiv, voi prezenta in continuare ce ne-a placut si ce nu ne-a placut la Restaurant Kuib din Vila Piatra Soimului, Sinaia:

CE NE-A PLACUT

- pozitionarea restaurantului, spre padure; geamuri mari si veveritele care se jucau in copacii de langa restaurant

- faptul ca este dedicat exclusiv nefumatorilor.

Pentru aceste doua aspecte, jos palaria. Pentru ce nu ne-a placut insa, pun doi bani in acea palarie.

CE NU NE-A PLACUT

- timpul de servire. In tot restaurantul erau doar 2 mese ocupate. Cu toate acestea, a durat 30 minute sa ne aduca primul fel de mancare

- inconsistenta intre ce scrie in meniu si ce este servit. Am comandat pastrav la gratar cu migdale si legume. Am primit pastrav la gratar cu migdale. Intreb chelnerita unde sunt legumele si mi se raspunde ca pastravul nu este cu legume. Ii arat meniul. Se scuza, merge la bucatarie si revine cu farfuria cu legume: "da, scuze, le pusese bucatarul pe alta farfurie". :(

- calitatea slaba a preparatelor. Acel pastrav la gratar era pe jumatate crud, pe jumatate la gratar. Unul dintre cele mai slab pregatite preparate de acest gen.

- toate preparatele din peste se fac din peste congelat. La intrebarea mea: "dar toate sunt din peste congelat?", raspunsul a fost "evident!". "Dar... aveti pastravarie la 10 kilometri", indraznesc eu. "Absolut toate sunt congelate!" vine replica prompta si trista. Trei sute de grame de pastrav congelat = 35 lei.

- salatele prost preparate: o salata de verdeturi avea bolul plin de rucola amara. Un alt client, de la o masa alaturata, a reprosat acelasi lucru.

- deserturi mediocre - si aici a fost cea mai mare dezamagire: am comandat un brownie cu inghetata, iar prietena mea o tarta de mere cu inghetata. "Brownie-ul" cu inghetata era o negresa uscata, cu inghetata Betty-Ice. Tarta cu mere era un foietaj pe care il gasesti la orice patiserie, cu doua felii de mere deasupra. Renumitele deserturi = 18 lei

- am intrebat seful de sala despre negresa aceea care era uscata. Raspunsul: "este de anul acesta" (am fost acolo astazi, 10 ianuarie). "Deci o negresa veche de o saptamana.", spun eu. "Da", raspunde individul.

La sfarsit, pe nota nu a fost trecut "brownie-ul". Dar eu nu am mers intr-un restaurant pentru a manca deserturi proaste pe care sa nu le platesc...

In concluzie, Kuib a fost pentru mine o dezamagire. Nu stiu daca a fost o situatie punctuala sau se intampla frecvent, dar cel mai probabil nu le voi mai trece pragul.

Ah, si o observatie: desi pe site-ul restaurantului apare logo-ul "Eco Label", restaurantul nu are nicio certificare Eco.

====

nota WM: autorul a venit ulterior cu următoarea precizare:

Ulterior publicarii acestui articol, am fost contactat de administratorii Restaurantului Kuib. O persoana deosebita, care si-a cerut scuze pentru cele intamplate si incearca sa corecteze toate posibilele probleme.

Ramane asadar sa sper ca a fost un caz izolat si tot raul spre bine...

Trimis de MihaiCD in 11.01.14 17:25:04
Validat / Publicat: 11.01.14 21:36:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 4137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaiCD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MihaiCD
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: