ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2014
  • --- M ---
    DIN: Cluj-Napoca
    ÎNSCRIS: 27.01.12
    SEP-2013

Vizita de o zi in Ibiza-Eivissa

Fiind cazati in Palma de Mallorca (vezi impresii) si vrand sa vedem si Ibiza despre care auzisem atatea, am cumparat o excursie de o zi de la o agentie din fata hotelului nostru aceeasi cu care am facut si excursia la Es Trenc, excursia a costat pentru 2 personae 150 euro dus intors plecarea dis de dimineata am luat autobus pana in port, excursia dureaza cu ferry boatul 3 ore nu 2 ore cum spun ei, am ajuns in Ibiza pe la ora 10 dimineata am coborat in port si... la drum... insula la drept vorbind nu se coompara nici pe departe cu Palma, transportul public in zona portului este destul de slab in schimb toata lumea ne recomanda sa luam taxi care erau din belsug la orice colt de strada

am vizitat prima data plaja Talamanca din zona portului o plaja fara nimik deosebit, apa adanca inca de la mal, multe alge, mizerie cata vrei pe plaja, nu am stat prea mult prea acolo pentru ca era o plaja ca oricare alta insa mult sub nivelul plajelor din Palma, cluburile nu ne au interesat pentru ca oricum nu erau deschise la ora aceea, insa auzisem de o plaja renumita in Ibiza si pe care am vrut sa o vizitam, desi am dat de ea foarte greu dupa ce am schimbat 2 autobuze, Plaja de"n Bossa nu era ceea ce ma asteptam, plin de hoteluri bagate unu intrunul, muuuuulta lume galagioasa din cale afara, era un zgomot incontinuu din toate partile boxe date la maxim... cat despre plaja... am ramas deosebit de dezamagit, o plaja ingusta, mizerabila, in apa plin de alge si tot felul de mizerii, sticle plasticuri... cine mai stie cate... in plus de asta eram la capatul pistei aeroportului, de unde decola cate un avion pe deasupra capetelor noastre la fiecare 5 minute, deci nici vorba de liniste si relaxare, si in plus domina si pe plaja acel zgomot iritant de basi dati la maxim, am stat vreo 3 ore si am plecat de pe plaja cu un gust amar

in ceea ce priveste Ibiza si viata din timpul zilei, preturile sunt mai mari decat in Palma in schimb am vizitat un port care ne-a fermecat a fost cel mai frumos loc vazut de noi pe insula, iahturi frumoase hoteluri de top, curatenie totul ingrijit, plus un aer aparte dar in schimb nu prea am dat de tineri aici, predomina cei peste 30 ani, oameni linistiti fara boxe date la maxim, in concluzie Ibiza ramane locul ideal pentru viata de noapte iar in timpul zilei e o insula ca oricare alta dar, mult mai scumpa, daca aveti intrebari va stau la dispozitie

Trimis de marius_s27* in 10.01.14 22:30:51
    Validat / Publicat: 11.01.14 08:27:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 8272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius_s27*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Ferry boatul care ne-a dus in Ibiza

balasa violeta
    [12.01.14 18:13:32]

Ibiza, o dezamagire mai mare n-am trait!

Sa pierd o zi de Mallorca si-o gramada de bani pentru o idee fixa de-a mea, mare prostie.

sorint87
    [07.02.15 15:38:48]

@marius_s27 - Salut, legat de ferry: palma - ibiza, ai spus 150 euro 2 persoane, daca luai biletul din port, era mai scump? Daca mai tii minte, spune mi te rog compania cu care ai fost si orele de intoarcere, multumesc.

nicole33
    [07.02.15 16:03:00]

@sorint87 -

Cred că mai ieftin ieși dacă iei biletele de pe internet, doar că acestea sunt nerambursabile.

Așa cum se observă cu ușurință în poza P01 postată de marius, ferry aparține companiei Balearia.

Plecare din Palma dimineața la 08.00, plecare din Ibiza la 20.00. Durata traversării este undeva la două ore și jumătate.

Din păcate, agențiile nu oferă și transportul de la hotel până în port și retur, iar dacă ești cazat la distanță de Palma, trebuie să pleci din timp pentru a nu rata feribotul, transportul în comun în Mallorca nefiind tocmai un exemplu de punctualitate, iar taxiul este destul de scump.

Subiectul vizitării Ibizei plecând din Mallorca a mai fost dezbătut și aici:amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=4005&a=1

sorint87
    [07.02.15 16:16:47]

@nicole33 - Multumesc, nu am observat poza. Intrebam de pret ca o simulare pe siteul lor ajungea la 50+50=100 euro, fata de 75 cat a zis Marius, multumesc si pentru link am sa l verific.

balasa violeta, nicole33, sorint87
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ibiza: