Descoperă Cipru

Avatar Claudia1970
înscris/ă în 09.01.14
DEC-2012

Cipru - o insula de vis

Cand am plecat in 31 decembrie 2012 in Cipru, nu credeam ca o sa imi doresc sa revin cat mai repede. Eu si sotul meu suntem pasionati de calatorii si am incercat, cat ne-a lasat buzunarul si timpul, sa vizitam cat mai multe locuri din aceasta frumoasa Europa. Cipru nu a fost una din optiunile mele dar sotul meu a sugerat ca ar trebui sa mergem undeva de Revelion unde sa fie cald, sa avem ce vizita, sa mancam mancare buna, sa interactionam cu 2 civilizatii care ne-au placut mult - cea greaca si cea turca. Cred ca insula Cipru ne-a satisfacut dorintele. Nu exista nicaieri o impletire mai frumoasa intre obiceiurile, cultura, traditiile, mancarea, a doua popoare ca in Cipru.

Din tara ne-am facut toate rezervarile (hotel Amorgos Boutique Larnaca unde am avut si mic dejun, masina inchiriata de la firma unui englez) si cu un program pe zile si ore ne-am pregatit de drum.

Revelionul l-am petrecut in centrul orasului (pe faleza plina de oameni) cu primarul orasului care a delectat turistii si locuitorii Larnacai cu vin si zevania (bautura alcoolica cipriota), cu covrigei si alune iar la 12 noaptea cu prajitura traditionala cu nuca si strangeri de mana (si poze).

Pe 1 ianuarie am plecat intr-o plimbare cu masina inchiriata catre Aya Napa, "Ibiza Ciprului". Am intrat cu picioarele in marea calduta, ne-am relaxat pe plaja unde am intalnit englezi ce faceau bai de soare. Am vazut Cap Greco si Parcul National cu formatiuni de stanci remarcabile.

2 ianuarie l-am rezervat pentru Paphos. Nu cred ca am mai vazut intr-o localitate asa o multitudine de locuri de neratat cum a fost in Paphos. Muzeul Mozaicurilor, mormintele regilor, Saranta Kolones, vechiul Paphos au fost doar cateva obiective vizitate aici. Nu trebuie sa le ratati, intrarile sunt foarte ieftine, mozaicurile sunt unele din cele mai bine conservate din lume (pot sa spun cu mana pe inima ca le consider mult mai frumoase decat cele pe care le-am vazut in Grecia sau Italia).

3 ianuarie a fost ziua Limasol. Fortul medieval (unde Richard Inima de Leu s-a casatorit cu Berengaria de Navarre), site-ul Amathus, castelul medieval Kolossi (unde s-a produs timp de 2 secole unul din cele mai renumite vinuri, vinul de Commanderia -unul din cele mai vechi vinuri care si-a pastrat acelasi nume 8 secole), sanctuarul lui Apollo Ylatis, site-ul Kourion, gradinile din Limasol, toate merita vazute.

4 ianuarie (ultima zi) a fost ziua rezervata orasului Larnaca si imprejurimilor. Dimineata ne-am dus la Camel Parc (sfatuiesc adultii sa nu-l ocoleasca), apoi la intoarcere am vazut Apeductul Kamares, hala Sultan Tekke, Salt Lake (merita sa-l vedeti in ianuarie si februarie - flamingo roz ne-au incantat privirile), site-ul antic Kition si Biserica lui Lazar. Inainte de a pleca spre aeroport am savurat o cafea in port.

Am ratat multe obiective, nu am gustat din toate bunatatile pregatite de ciprioti, dar sigur anul acesta o sa ne intoarcem cu drag acolo. Mancarea este ieftina si foarte buna (exista restaurante "impinge tava" unde 2 oamni pot manca cu 10 euro 3-4 feluri de mancare -aproape de site-ul Kition), oamenii sunt atenti, toti stiu engleza.

Intr-adevar, Cirpu este o insula de vis.

Impresii încărcate de Claudia1970 in 09.01.2014 16:44:34

Validat / Publicat: 09.01.14 21:03:31

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în CIPRU.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Claudia1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 11 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Claudia1970? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[09.01.14 21:02:17]

@Claudia1970: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Cipru" (deja existentă pe sait)

Din tara ne-am facut toate rezervarile (hotel Amorgos Boutique Larnaca

Mulţumim.

- iulianic
[11.01.14 09:19:41]

@Claudia1970: Bun venit printre noi! Într-adevăr, Cipru este o insulă de vis. Nu eşti singura care afirmi asta şi nu eşti singura care - după ce ai fost acolo prima oară - îţi doreşti să revii.

Eu am fost în octombrie 2011 şi am revenit exact peste un an. Chiar şi după cea de-a doua vizită pot spune că nu am vizitat tot ceea ce se putea vizita, că nu am gustat toate bunătăţile tradiţionale cipriote şi mai ales, nu pot spune - ca tine - că am văzut graţioasele păsări Flamingo în Salt Lake. În primul an lacul era complet secat şi alb de sare, iar în al doilea avea puţină apă, pământul albit de sare fiind vizibil doar pe margini. Păsările încă nu poposiseră acolo pentru iernat, aşa că petrecerea unui revelion în Cipru ocazionează şi această întâlnire cu siguranţă de neuitat.

Dacă spui că ai făcut poze, de ce nu ai ataşat nici una?

- Rodel
[12.01.14 12:04:31]

Am fost in Cipru in mai, 2011. Era deja vara, temperaturi de 34-35 grade. Dar cum este iarna? imi doresc sa evadez in plina iarna intr-un loc mai cald, cu verdeata si cer senin, dar nu m-am gandit la Cipru. Asadar, cum au fost temperaturile?

- Claudia1970
[20.02.14 15:35:23]

@Rodel: Buna. Temperaturile de la inceput de ianuarie 17-19 grade, de obicei, dar noi am avut si 21 de grade. Apa era destul de calda dupa primul impact :) cu ea, dar nu atat de calda pentru baie.

- Claudia1970
[20.02.14 16:27:58]

@iulianic: Buna. Dupa noua mea vizita de anul acesta de la sfarsitul lui februarie cand o sa va povestesc si despre alte zone frumoase vizitate in Cipru, o sa postez si poze.

- incognito_icd
[21.01.18 16:24:03]

@Claudia1970: Buna Claudia! Spune-mi te rog daca inchiriatul masinii a fost dificil si daca v_ati facut si asigurarea optionala full. E mai convenabil cu autobuzul sau masina? Itinerariul cum l-ati facut? Merci fain!