ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2014
ÎNSCRIS: 31.12.11
DEC-2013

Revelion la Cabana = Distractie maxima, cheltuiala minima

Buna seara.

Cum este si normal, dupa sarbatori am citit multe impresii despre cazari (vorbesc doar de Romania acum) iar pe langa lectura de pe AFA; am auzit si despre alti turisti/prieteni/cunoscuti care au cheltuit ceva bani pentru un sejur (Craciun sau Anul Nou).

Nu vreau sa ma intind prea mult, din capul locului va spun ca nu suntem pretentiosi (am beneficiat de cazare, mancarea si bautura a fost in regie proprie de aici rezulta ca nu am fost serviti; noi am fost si ospatari si femeie de servici).

Dar sa incepem cu inceputul.

Rezervarea am facut-o in august, proprietarii, oameni cumsecade si foarte primitori, au zis ca suntem dusi putin cu pluta cand i-am sunat prima data, a doua oara ne-am si vazut la fata locului (Cabana cu Flori din Seaca, jud Valcea). Am vazut, ne-a placut si am stabilit sa vorbim inainte cu o saptamana de marele eveniment, fara sa ne ceara un acont, desi am insistat.

Ca si o paranteza, pe la sfarsitul lui noiembrie, la o sedinta cu sotia si cu nasii de cununie, ne-am gandit ca n-ar fi rau sa petrecem dupa Craciun cateva zile, si asa ne-am vazut mai repede cu proprietarii, cand am luat cabana pentru 3 nopti de pe 26 pana pe 29. S-a nimerit si ziua sotiei atunci, iar cu acordul proprietarului am facut un gratar si un vin fiert afara la aer curat impreuna cu mai multi invitati.

De Revelion am petrecut cu alte 2 familii, prieteni de familie, fetitele sunt in aceeasi grupa la camin, iar primirea a fost pe masura:

- aveam brad impodobit in living, peste tot prin interior pregatit de sarbatoare, iar la exterior lumini in fata cabanei care porneau si se opreau automat.

Cabana are un living mare jos cu un coltar incapator (dorm 4 persoane lejer), masa de 8 persoane, soba de teracota functionala, cu lemne, o toaleta de servici (neincalzita) si casa scarii. La etaj 2 dormitoare (fiecare cu un pat dublu) si o baie cu cabina de dus.

La subsol se afla bucataria, intrare separata prin spate, si zona de gratar cu loc de luat masa si mai catre raul Olt (in fundul curtii cum se zice) 2 leagane si alta zona de relaxare.

In prima faza (de Craciun) nu am intrebat despre dotari si am luat si pahare si cani si oale si tacamuri... mai putin farfurii. Bineinteles ca nu a fost nevoie, gasesti absolut orice, ba mai mult vesela, tacamuri si pahare aveai si sus intr-un bufet langa masa. Pe langa acestea nu am avut nevoie, ca in alte parti, de: sapun, hartie igienica, sampon si gel de dus, asternuturi curate si prosope peste tot (chiar si la bucatarie). Proprietarul s-a oferit sa ne adune sacii de gunoi dupa 2 zile dar nu a fost nevoie.

Bucataria are un frigider incapator, chiuveta, aragaz cu cuptor, chiar si masina de spalat. Tot acolo era o masa cu 2 scaune si centrala termica (pe gaz).

Sus in living aveam tv cu antena satelit, internet wifi, si o minicombina muzicala.

Noi ne-am simtit extraordinar de bine, caldura suficienta (termostat sus in living pe care il reglezi cum poftesti, tot la nivelul livingului sunt 2 terase (una in fata si una in spate) pe cea din spate ne-am savurat cafeaua, foarte frumos. Tot acolo am vazut focurile de artificii din noaptea de Anul Nou.

Ce am apreciat cel mai mult a fost ca ne-am facut programul cum am vrut noi.

Intr-un hotel sau o pensiune, unde este organizat un sejur de Revelion, ai un program de masa, distractie etc...

Noi suntem un grup unit, iesim de ceva timp impreuna, ne cunoastem si nu suntem genul, nu vreau sa acuz pe nimeni ci doar sa spun ca la banii pe care i-am cheltuit (per familie), poate faceam revelionul intr-un restaurant si atat. Pe cand aici am avut aer curat, distractie pe cinste, si totul a fost sigur (fetele nu erau in pericol, nu puteau sa ajunga nici la strada, nici la apa).

Cateva aspecte de remediat (le-am transmis si se va tine cont de ele)

- in zona gratarului trebuie pavat, cum nu a fost frig s-a facut un noroi...

- in zona din spatele curtii trebuie mai multa lumina seara

- un ponton mai mare.

Fiind o cabana de lemn, cei care dorm jos (adica noi de data asta) aud toate miscarile celor de sus. Noi suntem obisnuiti, nu ne-a deranjat.

A fost si un moment mai agitat, in seara de Revelion, cand dansam mai bine, s-a luat curentul! Panica, ce sa facem? Verificam sigutantele, totul ok, sunam proprietarul, dupa ce aflam ca este o problema generala (toata strada ramasese fara curent pe 220). Dupa 20 de minute avem curent, venise masina de interventie si distractia putea continua. Oricum nu era chiar o tragedie noi ne-am distrat si fara curent si eram hotarati sa o facem si acum (mai avem un revelion in aceeasi formula la Pascoaia intr-o cabana fara curent electric).

Ca si distractii in zona, am vrut sa mergem la piscina termala acoperita (15 lei de adult) dar foarte aglomerat acum; iar pentru pasionati partia de schi de la Vidra.

Noi am ramas cu distractia de la cabana si nu ne pare rau.

Cam atat v-am povestit despre distractia noastra, multumesc pentru rabdare si concedii placute.

P. S. imi pare rau ca nu avem poze (sau sunt prea personale) dar totul corespunde cu ce e postat.

Trimis de nickname77 in 07.01.14 20:17:45
Validat / Publicat: 07.01.14 21:37:08

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickname77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nickname77
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cabana cu Flori [Seaca]: