Casa Dușe [Cârțișoara]

înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
NOV-2013

Ospitalitate romaneasca

Intamplarea a facut, ca dupa un tur de cateva zile prin centrul tarii, sa ajungem la intrarea pe Transfagarasan.

Aici ne-am cazat la Pensiunea Casa Duse. Pensiunea se afla undeva intr-o margine a satului Cartisoara, dar foarte bine semnalizata din drumul principal, asa ca nu ai cum sa n-o gasesti, daca vrei.

Cazarea se realizeaza in corpul principal, unde am stat noi, sau in casute.

In curte mai gasesti o terasa acoperita, unde poti face gratar si poti manca, zona de joaca, casutele si multe flori.

Casutele sunt simple si pareau destul de confortabile. Dezavantajul, din punctul meu de vedere, este lipsa baii in casuta. Din acest motiv nu am plecat si nu voi pleca niciodata cu cortul.

Tot aici ai posibilitatea camparii cu rulota.

Camerele sun de 2 si 3 paturi si parca erau si cu 4 paturi.

Camerele in care am stat noi erau simple, nu foarte mari, pat dublu, baie mica. Pana la urma, nu te duci la munte sa dansezi in camera.

Totusi, fiind pensiune de 2 stele, nu este un loc pentru cei pretentiosi, obisnuiti cu UAI si servicii la camera.

Personalul este ospitalier, printre care gasesti zilnic proprietarii, asa cum este normal.

Masa a fost cu preparate traditionale, unele cumparate de la localnici, dar si preparate in bucataria proprie. Buna si suficienta. Restaurantul este simplu mobilat, dar curat.

Din discutiile cu proprietarii, am inteles ca vara, in plin sezon, poti manca aproape orice se prepara in gospodariile locale si poti discuta ce mancare gatita sa fie.

Nu mai retin pretul, dar a fost convenabil. Cateva zeci de lei pe camera.

Asa ca, pentru cateva zile de relaxare si liniste, am stabilit ca voi reveni cu familia, poate la vara.

Oricum, daca aveti drum in zona, merita macar sa mergeti sa vedeti.

Site-ul oficial este http://www.casaduse.ro/

Nu cred ca avem poze de acolo, dar stiu ca am scris coordonatele undeva. Cand le gasesc le postez.

Impresii încărcate de cosminp in 07.01.2014 11:45:10

Validat / Publicat: 07.01.14 12:46:09

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 11 voturi) nota2

[07.01.14 12:38:18]

Încărcând inițial impresiile la o pagină de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

- cosminp
[07.01.14 14:10:27]

nota pentru cazare: 9,5

îmi cer scuze pentru postarea greșită, cauza fiind absența scrierii pe site de mai multă vreme.

coordonatele par să fie bune, dar drumul direct care apare pe google de la pensiune în drumul principal nu este circulabil. acolo este câmp și arătură. probabil că dl. Dușe va face o legătură directă între drumul principal și locul de campare pentru rulote.

eu am luat coordonatele din mijlocul curții, așa că le putem compara după ce le găsesc.

Mulțumim, am adăugat și nota pt. cazare; postarea a fost făcută corect, dar programul consideră că o rubrică nouă făcută în cadrul unei rubrici de călătorie (TF, în acest caz) este MUSAI să fie tot de călătorie; așadar, trebuie să-l convingem noi, manual, că nu e adevărat întotdeauna. :) De aici această mică „neplăcere”.

WM