ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 15.07.11
AUG-2013

Un hotel curat si personal foarte amabil

In luna august 2013 am fost cazati la acest hotel si am doar cuvinte de lauda.

Hotelul este localizat in Statiunea Agios Nikitas - Lefkada. Personalul foarte amabil si cu zambetul pe buze mereu. Camerele curate- curatenie zilnica, micul dejun foarte ok si parcare inclusa. Daca ar fi sa recomand un hotel din statiunea Agios Nikitas, pe acesta l-as recomanda.

In plus, are o terasa superba de unde poti vedea marea si unde poti manca daca nu este foarte mult soare :). Pentru micul dejun exista si o curte interioara superba si intima. Ne-am simtit foarte bine in fiecare dimineata.

Un alt plus: linistea.

Un mic dezavantaj ar fi baia; relativ mica-greu sa te misti in ea si sa inchizi usa, insa cam toate baile de peste tot sunt mici-Romania, Grecia sau alta locatie.

Trimis de gradinaru2004 in 07.01.14 10:58:47
Validat / Publicat: 07.01.14 17:28:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gradinaru2004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.01.14 11:23:10]

Taniusa
[02.05.14 10:26:34]

@gradinaru2004: Buna! As vrea sa iau un sejur la acest hotel si am mai multe intrebari pe care as vrea sa vi le adresez. Cum este plaja din apropiere? Am citit pareri nu tocmai pozitive despre plajele din Lefkada. Cum este micul dejun? Exista in statiune locuri unde ar putea merge tinerii seara? In ce excursii optionale ati mers si ce inpresie v-ati facut?

Va multumesc anticipat ptr raspunsuri si va doresc vacante cat mai reusite!

Personal va recomand Zakynthos! Am petrecut acolo, anul trecut, un concediu de vis.

Dragoș_MD
[02.05.14 10:46:29]

@Taniusa:

Cum este plaja din apropiere?

Lângă Aghios Nikitas este una dintre plajele emblematice ale insulei - plaja Milos.

Nu prea cred să fie multe păreri negative legate de plajele insulei, poate cei cărora nu le place să urce și să coboare câteva trepte - dar aceștia cred că ar fi dezamăgiți de cel puțin o treime din plajele Eladei...

Despre insulă și ce se poate face - citește aici.

În Aghios Nikitas nu cred să ai altceva în afară de taverne, dar nu ești prea departe de „capitala” insulei (Lefkada, cum altfel?). Puteți da o fugă - acolo sunt de toate.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.05.14 11:10:55]

@Taniusa: Ag Nikitas nu este pentru tineri, Lefkada nu este pentru tineri, decat, daca au de gat un mare aparat foto si dragoste pentru natura si mare, restul le gasiti prin alte parti.

Plajele sunt fenomenale dar... nu pentru oricine!

Pentru mine Lefkada e mult peste Zakynthos, insa sunt multi pe care ii cunosc care nu au ce cauta aici.

Pont: lipsesc englezii... dar si nisipul, aproape de tot!

[05.05.14 10:37:04]

@Taniusa:

@Taniusa: Buna,

Plaja Agios Nikitas este ok: nu este nici mare, nici mica si este relativ ingusta. In luna august este extrem de aglomerata si daca mergi prea tarziu (pe la 11:00) risti sa nu mai gasesti locuri.

Intrarea in apa este lina, deci nu foarta adanca si nu prea sunt valuri desi este o plaja vestica (fiind ca intr-un golf).

Plaja Milos este de o frumusete incredibila. Se poate ajunge cu taxi boat si recomand aceasta varianta.

Daca doriti totusi sa sariti dealul ca sa ajungeti la Milos, va recomand sa mergeti dupa-amiaza ca sa aveti intoarcerea dupa apus. Drumul este foarte solicitant, iar parcurgerea lui in sens invers in toiul zilei va fi o experienta nu tocmai placuta.

Micul dejun la Hotel Kalypso in 2013: oua, mezel, cascaval, dulceata, unt, paine prajita, chec, lapte cu cacao, cafea, suc- suficiente, insa calitatea produselor este medie.

Recomand vizita intregii insule, insa iesirile pot fi facute foarte des in capitala- daca exista masina. Cu autobuzul nu te poti deplasa seara- orarul e strict.

Excursii optionale: am mers in excursia- vizita celor 7 insule. A fost frumos ce am vazut, insa nu m-am putut bucura aproape deloc de peisaje dintr-un motiv foarte important: vasul cu care am mers a fost EXTREM de aglomerat- galagie de nedescris, vasul mic, multi greci care vorbeau foarte tare, copii plangand cam 1 h in continuu, caini latrand sa-ti sparga timpanelem, nu aveai loc unde sa stai- intr-un cuvant: oribil. Eu as spune chiar ca s-au vandut mai multe bilete decat locuri erau. Nidri STAR - cred ca s-a numit vasul. (Eu am cumparat biletele din Agios Nikitas- se pot cumpara de peste tot, insa va recomand sa le cumparati din Nidri, de langa vase. Asa veti vedea care dintre vase este mai mare si cam cat de aglomerat este.)

Vacanta placuta!

[05.05.14 10:39:46]

@webmaster14: ok

Taniusa
[05.05.14 14:40:41]

@gradinaru2004: Le multumesc mult tuturor pentru informatii! Imi vor fi de mare ajutor!

luciustm
[23.07.14 18:29:33]

@gradinaru2004: salut... poti te rog sa ma ajuti si pe mine cu mai multe detalii despre kalypso... mi-am facut rezervare din 30 august luna viitoare si as fi curios in primul rand daca toate camerele au vedere inspre mare si sa imi spui mai detaliat daca a fost ok...

[24.07.14 10:27:52]

@luciustm: Bună,

Nu toate camerele au vedere spre mare. Poți primi camera cu vedere în curtea interioară a hotelului.

Anul acesta la sfârșitul lunii iunie am fost iar la ei (bilet luat prin agenție) și am stat 12 nopți.

Doamnele de la recepție sunt foarte amabile și zâmbitoare tot timpul. Curățenia în camere se face zilnic și riguros.

Dacă ai întrebări sau ai nevoie de ceva, îți vor răspunde frumos, te vor ajuta. Terasa de la hotel are vedere superbă.

In curtea din spate, unde poți mânca micul dejun, e umbră deasă, liniște și foarte placut.

Cum intri pe poarta principală a hotelului, ai în stânga un furtun pe care îl poți folosi să te speli de nisip etc.

Camerele sunt simple, ca mobilier, însa e strictul necesar (și frigider). In plus, ai și o plită electrică în cameră pe care o poți folosi fără probleme. Mai ai și ceva tacâmuri, un ibric, pahare și cești de ceai/cafea.

Ați facut o alegere foarte bună dacă v-ați dorit un hotel liniștit, bine poziționat, cu personal amabil și curățenie.

Cam atât.

Concediu plăcut!

[11.02.15 17:54:17]

anul acesta vreau sa ajung si eu la acest hotel si marv interesa cam cat costa sa inchiriezi o masina s-au un scuter? ce recomandati intre cele doua... si ce excursii recomandati sa iau de la agentie... finca ajung in lefkada cu autocarul prin agentie... multumesc... daca ati avea cateva poze sa postati cu hotelul cu plaja din apropiere... cu locatia in sine mar ajuta un pic. multumesc

[12.02.15 11:00:26]

@flllo - recomand închirierea unei mașini, iar costul diferă în funcție de perioadă (de la 35 euro la 50 euro/zi, poate și mai mult dacă este cerere mare- luați casco full dacă vreți să stați liniștiți). Scuterul nu este pentru relieful Lefkadei și cu asta cred ca am spus totul.

Recomand închirierea mașinii pentru a vizita tot ce se poate vizita (pe insulă), fără excursii la agenții. Iar pentru a afla care sunt toate obiectivele, pentru că sunt destul de multe, luați o hartă fără cost de la cei care închiriază mașini.

Nu ratați plaja din Nordul insulei (se vede din autocar cînd mergeți spre hotel) și nici mănăstirea (nord-vest parca- nu mai știu cum se numește).

Plaja nu este foarte mare și poate fi foarte aglomerată uneori. Nu am poze la îndemînă, însă se pot găsi peste tot, inclusiv website-ul hotelului.

vacanță frumoasă!

[12.02.15 15:07:59]

Mulțumesc, foarte util sfatul tău ptr mine... dar spune-mi te rog este adevărat ca sunt doar 150m pana la plaja

[12.02.15 15:11:40]

@flllo - da e aproape, însă nu știu exact cați metri. 7 minute de mers alene.

[12.02.15 20:18:43]

@gradinaru2004: multumesc

cs
[06.07.15 13:56:37]

@gradinaru2004 -

buna! spune-mi, te rog, autobuzele locale circula cu regulariltate, pentru zilele cand nu vom mai inchiria masina.

vroiam sa stiu daca exista sezlonguri pe plaja din ag. nikitas, nu am vazut in nicio fotografie.

exista agentii locale de unde putem lua o croaziera pe mare?

multumesc

cs, flllo, gradinaru2004, luciustm, Taniusa