ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2014
ÎNSCRIS: 14.10.13
DEC-2013

Revelion la Riviera Beach

Impresia generala asupra hotelului: un hotel elegant (dar clar nu de 5* - ar fi cam echivalentul unui hotel intre 3 si 4*), camere mari, curate, cu o vedere spre mare superba, mancarea OK, servicii destul de OK, hotelul amplasat la 10 min de mers pe jos pana in centrul Nisipurilor de Aur, intr-o zona linistita.

Luate step by step, lucrurile stau asa:

- parcarea: dupa ce treci de bariera care marcheaza intrarea in Resort (tot complexul Riviera: Riviera Beach, Lotos, Imperial (un hotel chiar de 5*), ... este imprejmuit de un gard, beneficiaza de paza 24/24) te intampina multe locuri de parcare, insuficiente insa pentru a gazdui toate masinile in conditiile unui hotel plin (probabil ca vara nu este la fel de plin si numarul locurilor de parcare este suficient);

- cazarea: personalul de la receptie foarte serviabil si prompt, doua corpuri mari ale hotelului cu un numar impresionant de locuri de cazare, camere spatioase, luminoase, cu vedere larga la mare, baie mare (dotata cu cada si uscator de par), seif si mini-bar (care de Revelion a fost gol, dar probabil ca s-au speriat de valul de romani din hotel si a fost masura de precautie);

- piscina interioara: prea mica pentru a gazdui multe persoane doritoare de balaceala (tinand cont ca piscina deserveste doua corpuri de cladire si capactatea ei este de ~40 de sardine... e cam putin);

- sala de fitness: micuta - pot lucra in acelasi timp maxim 10 persoane, ceea ce poate fi un mic inconvenient, dar frumos este ca avea vederea spre piscinele exterioare si spre mare;

- mancarea: foarte variata, rareori gaseai acelasi fel de mancare in perioada in care am stat, casserole de inghetata la fiecare masa sau gustare (mai putin la micul dejun), barul destul de dotat (vin bun, bere, cola/Fanta/sprite, sucuri naturale (vorba vine - erau groaznice), gin, vodka, cocktail-uri); parti negative - aveai mancare, nu erau farfurii; aveai farfurii, nu mai aveai ce sa pui in ele; la fel si cu laptele, ceaiul sau cafeaua; persoanele lipsite de bun simt care umpleau farfuriile dar mancau doar 10%, luau farfurii intregi de mancare (pentru copii din camera care veneau dupa 10 min la masa in restaurant);

- la capitolul other guests in hotel, doar un lucru am de spus - daca sunteti genul de persoane care vor liniste in concediu si vor sa mearga la un hotel de 5* pentru a simti ca mai exista oameni educati pe aceasta planteta, aveti grija sa nu mai fie persoane lipsite de orice urma de bun simt (care sa fie si posesori ai unor copii mici razgaiati) cazati acolo! (altfel, aveti parte de tavalit pe la picioarele voastre, tipete, urlete si istericale, injurat si eliminat lichide corporale pe unde nu te astepti - cu alte cuvinte, salbaticie de 5*) - sfat valabil pentru ORICE hotel, pentru ca din pacate asemenea specimene se regasesc pretutindeni si ne fac de ras;

- piscine exterioare: doua mari, una mica. Altceva nu pot spune pentru ca la 3-5 grade era cam greu sa acumulezi si alte experiente;

- restaurantele: Riviera - cel mai mare, destul de elegant, curat si aerisit, in corpul I al hotelului; Romantik - destul de mare si acesta, arata mai degraba a restaurant de 3*, cu terasa mare spre piscinele exterioare, se regaseste in corpul al II-lea al hotelului.

- lobby bar-urile: dragute, cochete, luminoase, barurile dotate, locuri cam putine si, din nou, galagioase la superlativ!

Per total, un Revelion dragut, cu muzica buna (YES, nu au fost manele!!! - nu o luati in nume de rau, fiecare asculta ce vrea, nu judec ascultatorii de asa ceva, doar ca pentru mine lipsa lor e motiv de bucurie), loc de dans rezonabil, atmosfera generala la hotel (exceptand elementele perturbatoare pe care vara garantat nu le gasesti atat de multe la un loc) frumoasa.

Second time there? Maybe!

Trimis de Al33na in 05.01.14 15:07:50
Validat / Publicat: 05.01.14 16:53:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel International- Casino, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 1994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Al33na); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Riviera Beach Hotel - cele doua corpuri ale hotelului

marcy74 [05.01.14 18:42:55] »

Subscriu celor spuse de tine @Al33na, am fost si noi anul acesta de Revelion la Riviera Beach si lucrurile au stat exact asa si din punctul meu de vedere. Una peste alta a fost un Revelion reusit in care am reusit sa ne relaxam si sa ne distram in egala masura.

Un an nou cu sanatate si prosperitate!

vionicu2003 [05.01.14 19:17:37] »

@Al33na: @Al33na: Buna. Anul acesta am petrecut si noi revelionul acolo. Ai dreptate, nu este un hotel de 5*șmai degraba un hotel de 3-4*. In primul rand, la un hotel de 5* ar trebi sa ai halat in camera si papuci de unica folosinta (tinand cont de faptul ca au piscina, sauna, bai de namol, etc.). Piscina interioara este foarte mica pentru numarul de persoane care o vizitau. Sauna pentru femei foarte mica. La un monent dat eram 7 persoane si ne cam calcam pe bataturi. In schimb, cea pentru barbati, foarte mare. Mancarea in seara de revelion... de fapt nu a prea fost (poate suntem noi prea pretentiosi, dar nu poti sa pui tone de mancare in cursul zilei, iar in noaptea de revelion sa te uiti in farfurie). Salatele erau din cursul zilei (am avut aceeasi salata de vinete si la micul dejun). Era un singur ospatar pentru 100 de persoane. Saracul de el la un moment dat era pierdut. Muzica a fost buna pana la miezul noptii, apoi au bagat numai muzica bulgareasca si dansau doar 3 doamne (cine a fost acolo poate confirma). In rest, totul a fost OK, camerele foarte curate, personalul dragut, caldura in camera, Kids Club pentru cei mici (animatorul pentru copii invatase cuvinte in romana, ceea ce este de admirat). Asa cum ai spus, gustari in lobby, bauturi la bar (si alcoolice si racoritoare). Nu am avut apa in camera, dar ne luaseram in drum cateva sticle. Daca ma mai duc acolo? NU CRED. O sa incerc si in alta parte

Al33na [05.01.14 19:54:21] »

@marcy74: Un an nou fericit si prosper si tie!

Referitor la Revelion, cred ca a contat mai mult pe cine a avut fiecare in preajma si starea de spirit pe care fiecare a reusit sa si-o impuna. In rest, se putea si mai rau stand si acasa

Al33na [05.01.14 20:00:44] »

@vionicu2003: Confirm partea cu muzica si adaug si faptul ca desi am fost si am vorbit de nenumarate ori cu DJ-ul (am incercat sa vorbim si cu o atentie si tot degeaba), muzica a fost destul de trista spre sfarsit. Daaar, din experiente anterioare, muzica fata de care isi manifesta interesul cat mai putine persoane are rolul de a incheia mai repede seara. Eu am dansat toata seara, insa in momentul in care au inceput melodiile bulgaresti am plecat in camera (da, le-am facut jocul si am plecat ).

De Revelion nu voi mai reveni, dar cred ca vara e o destinatie placuta (tinand cont si de preturi, garantat lumea va fi mai putina).

marcy74 [05.01.14 20:02:29] »

@Al33na: Corect asa!!! )

Arya [06.01.14 07:58:58] »

@Al33na:

Masa de revelion a fost bufet suedez sau meniu fix? Mulțumesc

Al33na [06.01.14 12:57:04] »

@Arya: Meniu fix.

1. aperitiv format dintr-o lingurita de salata de vinete, una de salata gen tzatziki si inca una de ceva iaurt cu ardei copt + 3 Frunze de salata

2. snitzel de ardei copt umplut cu branza de vaci si 2 ciupercute la cuptor

3. rulou de pui cu capere si cascaval si o bucata de carne (cred ca de vita, greu de mancat pentru ca era destul de uscata) cu o lingurita de piure si dovlecei la gratar

4. platou pentru toata masa (8-10 persoane) cu babic, ghiudem, branzeturi si struguri

5. cate o placinta cu branza cu ravas

6. bautura: cat incape (vin rosu/alb, vodka, whiskey, cola, sprite, apa plata, cafea, ceai, jumatate de sticla de sampanie de persoana si ceva rachiu de struguri echivalent ca tarie cu carmolul )

7. o felie de tort de ciocolata (pe care l-am savurat a doua zi la micul dejun)

In alt restaurant din hotel am vazut pe mese si platou de fructe (banane, rodii, kiwi, mere, portocale, struguri, etc.), dar la noi cred ca nu au mai ajuns. Motiv pentru care s-au gandit sa nu le mai puna si sa mai si intarzie cu mancarea (friptura am primit-o pe la 12 si jumatate).

Al33na, marcy74, vionicu2003
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]: