ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2014
DE titi
ÎNSCRIS: 13.01.13
DEC-2013

Craciun 2013. Putea sa fie foarte bine

Am sa explic de ce nu a fost foarte bine, insa pentru a intelege trebuie sa fac cateva precizari: in perioada Craciunului pensiunea a fost ocupata de 2 grupuri de turisti (5+3 familii), adultii in jurul varstei de 40 de ani si copiii cu varste intre 2 si 13 ani.

Inca din data de 24 dec deja cele 2 grupuri se imprietenisera (atat adultii cat si cei mici) iar in seara de ajun petrecerea a fost foarte reusita pana la un punct (adultii au dansat, au cantat iar cei mici s-au jucat). Totul a fost frumos pana cand a aparut proprietareasa care pe un ton foarte ridicat ne-a facut "lipsiti de bun simt", motivul fiind ca petrecem dupa ora 12 noaptea iar ei nu pot dormi. Fara sa comentam nimic, desi la toti ni s-a parut deplasata atitudinea doamnei (mai ales ca la petrecere participau ambele grupuri), am plecat la culcare. Aceeasi atitudine a avut-o doamna si in seara de 26 dec cand ne-a facut galagie ca petrecem dupa ora 12 (ora 12.30 mai precis), ea spunand ca trebuie sa fie odihnita pentru ca incepand cu 28 dec urmeaza sa vina un alt grup sa petreaca revelionul. De data asta am rabufnit si noi, explicandu-i civilizat doamnei ca noi am venit sa petrecem Craciunul, am platit o suma mare de bani pentru acest serviciu, iar noi nu avem nici o vina ca dumneaei doarme intr-o camera lipita de living. De asemenea i-am explicat ca noi nu deranjam alti turisti, singura persoana deranjata fiind ea, insa rolul ei este sa ne faca sa ne simtim bine. A doua zi fiica doamnei si-a cerut scuze pentru atitudinea acesteia si din acea clipa "doamna nervoasa si obosita" a disparut din pensiune.

O sfatuiesc pe aceasta doamna sa scrie pe pagina de internet a pensiunii ca turistii nu au voie sa petreaca decat pana la 12 noaptea deoarece dansa trebuie sa se odihneasca, asa toata lumea va sti care sunt conditiile si cei ce vor mai veni la pensiune nu se vor mai putea plange de atitudinea dansei.

Si acum sa va descriu si cum au fost celelalte servicii:

- conditiile de cazare: camerele sunt spatioase, mobilate cu mult bun gust, foarte curate, insa izolarea fonica lasa mult de dorit (se aude orice pas, orice soapta, scarile scartaie, intr-un cuvant peretii au numai rol despartitor). La parter este un living cu loc de servit masa foarte mare si foarte placut - are inclusiv semineu, din pacate langa living au camera proprietarii (ca o observatie ceilalti membrii ai familiei s-au purtat ireprosabil).

- masa - foarte buna, cu produse traditionale, insa parerea mea destul de scumpa (45 de lei pranzul de persoana - o ciorba de porc si o portie de piure cu o bucata de carne. Nota: am avut un pranz neinclus in pachetul de Craciun).

Imprejurimile sunt superbe, insa parerea mea este ca traseele turistice sunt mai putine decat in Moeciul de Sus.

Nu recomand pensiunea unui prieten deoarece consider ca intr-un concediu trebuie sa se simta bine, nu sa fie facut nesimtit (lipsit de bun simt) de catre o proprietara care are impresia ca turistii sunt niste copii veniti in tabara cu profesoarele, care trebuie sa fie in pat la ora 12 si care nu trebuie sa-i deranjeze somnul de frumusete... Este adevarat ca orice lucru in exces nu este normal insa a petrece Craciunul dupa ora 12 noaptea mi se pare ceva normal. Ma intreb la ce ora s-a dat stingerea de revelion (cumva doamna merge pe sistemul german? la 01.00 stingerea?).

Pacat de atitudinea ireprosabila a proprietarului si a celor doua fete, pacat de cele doua doamne de la bucatarie - care ne intrebau tot timpul daca mai vrem ceva, daca mancarea a fost buna. Eu cred ca daca doamna va intelege rolul proprietarului sau daca ii va lasa pe ceilalti sa se ocupe de pensiune totul ar fi foarte frumos si ar fi un loc placut pentru petrecerea timpului liber.

Eu cred ca pensiunea poate deveni locul ideal de petrecere a concediului deoarece are toate conditiile necesare: zona salbatica, pensiunea este f bine impartita, are un foisor acoperit foarte frumos - dotat cu gratar, are derdelus in curte, copiii au unde sa alerge, traficul auto din zona este redus.

O alta observatie (pentru mine nu a fost deranjant): in pensiune nu exista internet, dar merge stick-ul de digi).

Trimis de titi in 05.01.14 14:36:37
Validat / Publicat: 05.01.14 17:45:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 2001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (titi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pmf
[01.02.14 10:55:20]

@titi: Stimate domn,

Va multumim pentru impresiile postate. In calitate de gazda a dumneavoastra as dori sa adaug cateva precizari pe care le-am comunicat si grupului dumneavoastra inainte de plecare:

- exista un regulament de ordine interioara in fiecare camera in care se precizeaza care sunt intervalele orare care trebuie respectate astfel incat persoanele care mai sunt cazate in pensiune sa nu fie deranjate

- este adevarat ca au fost 2 grupuri si va garantez ca interventiile din partea "proprietaresei" au venit in urma reclamatiilor primite de la membrii din grupul de 5 familii

- am apreciat muzica de buna calitate pe care ati ascultat-o. Nu v-a interzis nimeni sa o ascultati si dupa ora 24:00. Problema a fost volumul.

- de asemenea as vrea sa adaug ca pe site se precizeaza ca in locatie nu exista retea wireless. Momentan providerul care asigura televiziunea prin satelit nu are acoperire in zona unde se afla Pensiunea Meridian

Va multumim inca o data pentru impresiile lasate. Ne bucuram ca in acelasi timp, persoane din grupul dumneavoastra ne-au scris, de asemenea, impresiile frumoase cu care au plecat de la pensiune.

Feedback-ul dumneavoastra ne ajuta sa imbunatatim punctele mai putin forte.

NB pmf este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT