ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2013
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 12.08.12
DEC-2013

Restaurant Transilvania - mâncare multă, preţuri bune

Am ales Restaurantul Transilvania din centrul Braşovului pentru a lua cina într-o seară de vineri. Citisem pe internet câteva recenzii pozitive şi am zis să îi dăm o şansă. Ne bucurăm că am făcut-o. Restaurantul se află la parterul pensiunii cu acelaşi nume, undeva în partea stângă a Pieţii Sfatului. Noi am ieşit din piaţă pe o străduţă laterală şi în 5 minute am ajuns la restaurant.

Primul lucru care m-a bucurat a fost atmosfera intimă din local. Erau în total 6 mese (dacă nu mă înşel), deci nu se putea pune problema de aglomeraţie. Am fost întâmpinaţi imediat de o domnişoară care ne-a invitat la o masă şi ne-a adus meniurile. Am fost foarte încântaţi de faptul că în local nu se fumează. Bucătăria este open-space, astfel că dacă vreţi să aruncaţi un ochi la doamnele bucătărese puteţi să o faceţi.

Noi am comandat şniţel parizian din piept de pui cu piure, tocăniţă de viţel cu piure, salată de varză albă, un ceai şi un suc. Pentru a vă face o idee cu privire la preţuri, şnitelul meu costa 10 lei, un ceai 4 lei, pâinea 2 lei (un coşuleţ). Totalul a fost 40 lei cu tot cu bacşişul aferent. Mâncarea a venit destul de repede (10-15 minute maxim). Ne-au impresionat porţiile mari şi mâncarea proaspătă. Ţinând cont că ne aflam în centrul Braşovului, am fost foarte mulţumiţi de raportul calitate-cantitate-preţ.

Trimis de cloverina in 20.12.13 16:33:29
Validat / Publicat: 21.12.13 03:02:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 5246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Şniţelul parizian (care era de fapt format din două şniţele) şi piureul de cartofi

Cris
[21.12.13 05:55:15]

@cloverina, mă bucur că ţi-a plăcut acest restaurant, mâncarea este într-adevăr foarte bună.

Aş avea însă de adăugat un lucru, pentru o mai bună informare a celor care doresc să mănânce acolo. Restaurantul are doar 6 mese la parter, acolo este salonul pentru nefumători. La etaj este salonul pentru fumători, care este mai mare decât cel de jos.

Te rog, dacă ai timp, să scrii un review şi despre Braşov, despre ce aţi văzut/făcut acolo, îmi place mult să-mi ,,văd" oraşul prin ochii celor care îl vizitează.

Sărbători fericite!

cloverinaAUTOR REVIEW
[21.12.13 10:03:54]

Nu am ştiut de existenţa salonului de fumători. Probabil domnişoara chelneriţă ne-a "mirosit" că suntem nefumători şi nu ne-a mai întrebat în ce salon vrem să stăm.

Despre Braşov s-au scris atâtea... Am stat doar două zile şi am făcut cam ce fac toţi turiştii. Puţină zăpezeală în Poiană, plimbări pe străduţele din centru şi admiratul luminiţelor de Crăciun (superbe ca de obicei!).

Sărbători fericite!

krondia*
[06.01.14 14:40:57]

Eu am descoperit restaurantul Transilvania acum trei ani, pe un site străin cu recenzii turistice. De atunci am mai fost atât cu familia dar şi cu prieteni din afara Braşovului şi îl recomand fără ezitare.

Este un local simplu dar primitor, cu preparate mai mult din bucătăria tradiţională.

Mă surprinde faptul că nu are nici în prezent o pagină proprie pe internet dar probabil aprecierile celor care au fost acolo le sunt mai de folos.

cloverina
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: