ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2013
DIN:
ÎNSCRIS: 10.09.13
MAY-2013

Dezer Collection - pentru iubitorii de masini

As dori sa scriu cateva cuvinte despre Dezer Collection, aflat in nordul Miami, chiar langa US1 (adica este US1, treceti o cale ferata si imediat pe stanga Dezer Muzeum nu e nici un pod, nimic, e simplu) Exista si site dezercollection.com unde aveti toate info.

Adresa exacta este 2000 NE, 146th St, North Miami, Fl, 33181.

Ok. Dezer e o colectie privata de masini de epoca, multe unicate sau in numar mic in lume, deschis ca muzeu, destul de scump, am mai mentionat asta, 50 de dolari intrarea pentru ambele muzee. Merita fiecare cent, chiar daca nu gasiti cartonase la hoteluri cu reduceri 2 persone/bilet.

La ce am plecat eu sa vizitez? Mi-am imaginat ca sunt cateva masinute, printre care strecurate cateva de epoca asteptand renovarea din banii vizitatorilor. Pe drum, in masina ma gandeam ce pierdere de zi, in loc sa stau in ocean sa inot si sa ma asez pe nisipul fierbinte, eu bat un drum numai asphalt si beton catre 2 masini cazute prin sant.

Am nimerit intr-un loc unde pe langa un perete rosu cu o masinuta verde expusa afara, am intrat si am gasit masini electrice, dragute, cateva chiar deosebite, dar ce pierdere de vreme. A aparut o tanti foarte draguta care ne-a spus unde ne aflam si unde este intrarea, ne-a lasat sa facem poze, oricum faceam poze de o vreme.

Aceea este iesirea, dar arata asa frumos si era asa cald afara ca merita intrat la un pic de racoare. Intr-adevar, pe beton fierbinte, cativa pasi in fata, vreo 45 de pasi dar grei, este intrarea la Dezer museum collection.

Ce vad la intrare? Un fel de kitch, o masina din lemn a lui Batman.

Ma gandesc, ai, mai, ce naiba?

Fac eu poza si ma uit agale ce scrie acolo; " prototip creat de Warner Bros Studio 1995 pentru Batman, cu Val Kilmer". Ei, avem un inceput, ma gandesc.

Si trec de portile deschise. In dreapta, parea sa intre cineva pe o usa.

E o usa si in stanga, o curte imensa cu un vapor in fata, hai, ca intru si eu in dreapta. Acolo se cumpara bilete.

Cumpar jumate de bilet si aleg masini de epoca, jumate de muzeu, adica masini de epoca, militare, jukeboxes, scutere/biciclete, europene si electrice, pe care le vazusem deja for free. Cealalta jumate de muzeu ramane pe data viitoare (un motiv bun sa ma intorc aici), contine expo Batman, Hollywood -masinile clasice ale starurilor si James Bond- colectie unica.

Nu le-am vazut, dar, in compensatie am sa pun poza cu masina originala din filmul Miami Vice. Masina se afla in colectie privata de asemenea, dar poate fi vazuta 4 free la Swap Shop.

Sa revin la Dezer, care 2 masini cazute-n sant? Sunt peste 1200 de masini, toate in stare impecabila si perfecta de functionare. Masini evaluate intre cateva mii de USD si 2 mil USD.

Sunt pe History si Discovery emisiuni cu antichitati, amanet si reconstituiri ale reclamelor si pompelor de benzina vechi, pe langa masini vechi.

Aici gasiti aceste pompe de benzina, reclame, obiecte din benzinarii, magazine, tot ce se vede la TV. Sunt impecabile.

M-am plimbat printre masini si am facut poze pana cand am ramas fara baterie, nu exista paznici ptr ca totul este luat pe camere de filmat in timp real, asa ca te poti plimba si uita cat ai chef, dar nu ai voie sa atingi nimic.

Nu e aglomerat, nu era mai nimeni, dar locul este o comoara.

Ca sentiment, la fel m-am simtit cand m-am suit in Concorde.

Este un loc unic in lume si merita vizitat ca si Concorde.

Am sa pun poze si pot sa va spun ca m-am bucurat de fiecare clipa petrecuta langa si cu aceste masini care se simt ca niste prieteni dragi.

Nu stiu cine este Dezer, dar ce minuni a adunat la un loc.

Sa nu ratati acest loc minunat iubitorilor de masini.

Numai bine.

Trimis de drumet in 13.12.13 00:38:36
Validat / Publicat: 13.12.13 07:47:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2066 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (drumet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 masina batman -prototip

Diaura*
[13.12.13 10:23:08]

Te invidiez pentru asa o vizita. Si eu sunt pasionata de masini, mai ales de cele de epoca pe care nu ma satur sa le privesc, sa le admir linia, eleganta si tehnologia depasita acum, dar care la epoca respectiva era de mare clasa.

De multe ori mi-am imaginat ca sunt o multi milionara si ca am o colectie de astfel de masini pe langa alte opere de arta. Cine spune ca banii nu conteaza in viata, face propaganda pentru ai reduce la tacere pe altii, pentru a le bloca dorintele si visele, pentru a-i limita si a-i face sa ramana intr-o stare materiala la limita saraciei. Uite cate lucruri minunate se pot cumpara cu bani... si astea nu sunt singurele. (pe langa alte locuri minunate care se pot vizita, vedea, cumpara si face cand are omul bani...).

drumetAUTOR REVIEW
[14.12.13 01:15:49]

Diaura: multumesc ptr mesaj.

Recunosc, locul este surprinzator. Il iubesc de-a dreptul. Nu consider aceste masini depasite, au eleganta, au implicare in manufacturarea lor si au personalitate, ceea ce deja lipseste azi masinilor noi, care seamana toate intre ele si sunt din tabla ieftina. Masinile din muzeu nu mi-au incaput in poze pe lungime, sunt late si mari si cu personalitate.

Sunt superbe.

Banii conteaza in viata, cum sa nu conteze. Cu bani se face educatie, scoala, se mananca sanatos, se face sport, cu bani ajuti oameni cu probleme, banii sunt cei mai importanti. Din pacate banii au ajuns sa fie asociati cu ura, crima etc si de aceea se zice ca banii... sunt ce sunt. Ptr ca banii (ca parte materiala) sunt confundati cu dorinta din suflet (parte spirituala).

Nu vad nimic rau sa-ti doresti bani sa creezi ceva si sa ajuti la ceva. Se tot spune ca e pacat sa vrei bani. De ce? Cu banii aia trimiti copii la scoala, faci educatie, deschizi orizonturi si implinesti vise si dorinte in loc sa-i trimiti la sapa in saracie.

Ai dreptate si f multa logica si bun simt.

Tot respectul.

DB-01-VIN
[16.12.13 14:39:00]

Da, frumos loc, nice cars, even if I'm not the biggest fan of american clasics... Anyway: acord pc maxim de dragul pozelor.

O zi faina- in sensul "clasic": soare, o masina cu care sa descoperi un peisaj superb, cineva drag in dreapta, si ce-ao mai vrea tu.

DB-01-VIN, Diaura*, drumet
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Miami și împrejurimile: