ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2013
ÎNSCRIS: 12.12.13
AUG-2013
4 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani

Foarte nemulțumit

Groaznic, fugiti cat puteti de acest hotel

Nici nu știu de unde să încep, a fost groaznic de la început la sfârșit.

Am pornit de dimineață din București, cu două mașini. După 4 ore de mers am ajuns la ”minunatul” resort... după ce ne-am învârtit de ne-au sărit capacele... de, vecinii noștri bulgari stau prost la capitolul indicatoare...

Când am ajuns la recepție am început să am primele îndoieli... recepție mare, dar personalul venit de pe altă lume. Nu te puteai înțelege cu ei nicidecum, engleza fiind pentru recepționeri egală cu chineza. După ce ne-am înțeles, într-un final, mai mult în romană... că nu mai aveam răbdare deloc iar copiii erau deja foarte obosiți, am obținut două camere la etajul 4, cu vedere laterală, se vedea o parte din parcare.

Când am intrat în cameră am avut un șoc: mochetă mizerabilă, mobilierul cred ca era din anii 70 (vechi și scorojit), cearșafurile de pe unul din paturi rupt (celalalt era numai pătat Dumnezeu știe cu ce), iar baia ceva de nedescris... ușa murdară, perdeaua de la duș mucegăită, robinete ruginite, oglinda scorojită și plină de rugină pe margini.

Am lăsat bagajele în cameră și am coborât la recepție unde am solicitat altă cameră. Ni s-a spus că hotelul este plin și că nu mai au camere disponibile. În secunda doi, am sunat la agenția care ne-a trimis în acest focar de infecție și am sesizat aspectele descrise mai sus și returnarea banilor.

Proprietarul agenției ne-a spus că este foarte mirat deoarece a mers și el cu copii în aceeași locație și a fost ok. După mai multe certuri și mailuri trimise la agenție cu condițiile de cazare care ne-au fost puse la dispoziție, reprezentanții acesteia au catadicsit să sune la hotel și să solicite schimbarea camerelor.

După ce am stat la recepție aproape o ora (cu copii de 4 ani treziti de la ora 5 dimineata), ne-au dat alte camere la etajul 10. Acolo, același dezastru și camera mai mică. În final, după alte certuri interminabile, ne-au dat alte camere la același etaj 4.

Să trecem peste partea cu cazare și să ajungem la următoarea etapă: masa

După ce am lăsat bagajele în cameră, hai să mergem la masă și să dăm ceva de mâncare la copii. Aici alt șoc: am avut impresia că eram la o cantină muncitorească... dacă vă puteți închipui conserve de carne rece vărsate în niste tăvi, fasole cu cârnați, salată de roșii stricate, suc la dozator de cea mai proastă calitate și biscuiți vărsați (din aia pe care le găsim în alimentară la noi cand vrem să tinem regim alimentar). Si felurile astea de mancare le-am văzut trei zile la rand după care am renunțat (nepotelul meu de 4 ani a făcut enterocolită din cauza mâncării). După acest episod nefast a fost ultima oară când am mâncat la restaurantul hotelului, am preferat sa ajungem sănătoși acasă. Am avut o încercare și la restaurantul italian... după ce ne-am umplut de furnici care erau încântate de mâncarea din farfuriile nostre (spre deosebire de noi), am renunțat și la acest ”minunat” restaurant. Cam asta, din câte imi amintesc acum, despre meniul nostru ”ultra all inclusiv” plătit de noi cu bani grei.

Singurul motiv pentru care nu am plecat în tromba de la hotelul asta de 2 stele (pentru ca aceasta este categoria adevarata a hotelului) a fost gradina (frumoasa si intretinută) și locul de joaca pentru copii. copii nostri erau incantati... asa ca am ramas datorita lor.

Hotelul arata bine numai noaptea, ziua este dezastru... nu am sa inteleg niciodata cum a primit 5 stele si nu stiu ce premii prin 2010.

Plaja mizerabila, plina de mucuri de tigari (curatenia oricum nu era punctul lor forte), asa ca am renuntat si la asta si am fost sa facem plaja la nisipurile de aur.

Piscina medie, iar daca doreai ceva, trebuia sa te deplasezi si primeai un pahar din plastic mic cu ceva colorat care nu se putea bea... la un hotel de 5 stele, așa ceva este inadmisibil.

As mai avea multe de zis, dar mi-a crescut tensiunea numai la amintirea acestui sejur de coșmar, așa că las și pe alți doritori să se exprime.

A fost primul meu sejur în Bulgaria și cu siguranță ultimul.

Un sfat pentru cei care obișnuiesc să meargă în Turcia - Antalya: dacă sunteți obișnuiti cu 5 stele de acolo, mergeți tot acolo, pentru că în acestă stațiune nu aveți ce căuta. Probabil la vecinii nostri bulgari e bine de mers in alte statiuni, aici cu siguranta NU, iar hotelul ar trebui declasificat la 2 stele, așa cum este în realitate.

Am citit si postarile pozitive ale altor persoane: probabil am stat la hoteluri diferite sau asteptarile noastre au fost altele de la un hotel de 5 stele în regim de ultra all inclusiv.

PS: de menționat că am renunțat la serviciile agenției de turism respective care ne-a trimis aici, după o colaborare de 7 ani.

Trimis de helen73 in 12.12.13 13:08:24
Validat / Publicat: 12.12.13 19:03:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (helen73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Deborah77
[13.12.13 09:45:04]

Eu inteleg ca hotelul are niste probleme, ca prea se plange multa lume. Dar nu poti sa-i dai ca termen de comparatie resorturile din Antalya. Acolo 2 nopti de cazare costa cat 7 la GHV, ca sa nu mai pun la socoteala costurile cu transportul...

[13.12.13 14:47:35]

Atunci ok, hotelul să fie declasificat, să nu mai creadă lumea că merge la un hotel de 5 stele, pentru că este fals.

[15.12.13 22:08:12]

Am fost trei ani la rand la Ghv si nu a fost chiar un dezastru, depinde si la ce te astepti sa primesti la banii platiti. Sunt 4 restaurante unde chiar poti sa mananci bine cu condiţia să iti faci rezervare la primele ore ale dimineţii. In românia nu gasesti aşa ceva. Camerele sunt acceptabile, nu am nimerit vreo camera varza. Am stat si la etj 5,7, 9 si chiar nu am avut probleme.

In general acceptabil...

[15.12.13 22:13:14]

Nu este ultra all inclusive, este all inclusive premium

[16.12.13 12:24:28]

@neagugaby: inteleg ca avem asteptari diferite de la acest hotel. Eu raman la parerea mea, este un hotel de 2 stele. Un hotel de 5 stele in Romania, este un hotel de 5 stele (nu de 2 sau 3 stele). Nicidecum nu o sa vezi fasole cu carnati si carne la conserva intr-un hotel de 5 stele din Romania. Nu cred ca ceilalti conationali care au postat impresii negative despre acest "minunat" hotel sunt dusi cu capul, inseamna ca au avut aceeasi experienta ca si mine.

Fiecare cu parerea si experienta lui... a mea a fost groaznica si nu am de gand sa o repet.

[18.12.13 15:51:53]

@helen73: ok, respect parerea ta...

bogdan_tomut
[31.12.13 10:28:14]

buna,

cu siguranta am stat la hoteluri diferite! drept dovada eu am platit deja un earlybooking pentru august 2014 la acelasi hotel la care am fost in 2013... GHV!

sunt de acord ca nu se compara cu 5*Turcia da' nici asa groaznic cum il descrii mai sus nu e!

numai bine si La Multi Ani tuturor!

[01.01.14 11:17:21]

@bogdan_tomut: Nu inteleg de ce toata lumea incearca sa imi schimbe parerea despre acest hotel. orice ar spune cineva, parerea mea este formata si nu o schimb. Acestea au fost impresiile mele despre acest hotel. Pentru cei care au fost multumiti de hotel, numai bine. Pentru cei ca mine, nu au decat sa ma creada cand am descries cele de mai sus. La randul meu, daca as fi citit parererile altor persoane care au fost in aceasta locatie inaintea mea, nu as mai fi facut rezervare aici.

Numai bine celor care au hotarat sa mearga in 2014 in aceasta locatie si sa speram ca vor avea parte de conditii mai bune, care sa justifice o clasificare de 5 stele la acest hotel.

Este ultimul meu comentariu vis-à-vis de aceasta tema.

La multi ani tuturor si un 2014 mai bun!

Laurr
[15.02.14 11:22:18]

@neagugaby: Si eu am fost anul trecut. A fost rezonabil. Piscinele (5 din care doua pe plaja) sunt foarte ok, au si piscina interioada cu apa termala (dimineata e super) - salvamar la fiecare piscina! . Mancarea acceptabila, bauturile slabute, (dar nu prea ma pasioneaza). Gradina e super, multe locuri de joaca pentru copii, plaja acceptabila. Camera mare, mobilier vechi, dar acceptabil si curat. cred ca hotel dolphine si Lebed- cele din parc sunt renovate. Parcarea este gratuita. Se ajunge foarte usor, dar pentru hotel e bine sa ai un GPS, noi am ajuns din prima - sunt cateva stradute intortocheate cand iesi din drumul principal. La 800 de euro 7 nopti chiar cred ca e acceptabil, e un buget la jumatate fata de turci! E un raport corect- pret calitate si foarte ok pentru familii cu copii.

Deborah77
[17.02.14 16:59:36]

@Laurr: Bugetul e la jumate fata de turci daca pui avionul, la avion pentru 3 persoane (plateste si copilul, nu?) iti dubleaza pretul concediului. Dar ia vezi tu, in zona Kusadasi, hoteluri decente, mult peste GHV, ca daca le prinzi cu early booking si mai in capate de sezon (sfarsit de august, sa zicem) ca tot in jur de 100 EUR pe naopte de familie te invarti. E drept, mergi de capiezi pana acolo, dar dupa mine merita fiecare km...

fanespoitorul
[18.02.14 09:47:24]

@helen73: Mi mi se pare corect. GHV nu este de 5 stele, poate bulgaresti. Multe agentii il dau ca 4* sau 4*+. Pretul mic, faptul ca este promovat ca un resort din Turcia, gradini, piscine etc. impresioneaza. Am stat o singura noapte in Konstantin si Elena si nu mi-a placut statiunea. Hotelul pe dinafara parca este neterminat + foarte multe impresii negative pe care le cred. Nu iese fum fara foc. Poate altii accepta GHV dar este gustul/problema fiecaruia. DEGUSTIBUS.

fanespoitorul
[18.02.14 09:53:49]

@Laurr: Mai pui 100-150 euro si mergi la Duni, sau la Kaliakra din Albena. Daca ai merge de la inceput la Duni si apoi la GHV ai vedea diferenta de stelute. Orice hotel de 4* din Duni este mult peste GHV. La fel pentru Kaliakra din Albena care are 4*+, este net superior lui GHV.

bogdan_tomut, Deborah77, fanespoitorul, helen73, Laurr, neagugaby
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: