ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2013
DIN: Tg-Jiu
ÎNSCRIS: 03.06.12
SEP-2013

O pestera impresionanta - Peștera Bolii

La 6 km de Petrosani spre Hateg, din soseaua principala se desprinde, spre dreapta, drumul ce duce spre Pestera Bolii. Dupa ce se trece calea ferata, la aproximativ 300m se afla o parcare, unde va puteti lasa masina pentru a vizita pestera care este administrata de o fundatie din Petrosani.

Am achitat contravaloarea de 5 lei a biletului si am coborat treptele pana la puntea peste Paraul Jupaneasa.

Dupa ce am traversat paraul, in fata noastra a aparut o frumoasa pestera, lunga de 450m, traversata de la un capat la altul de Paraul Jumpaneasa. Desi am vizitat multe alte pesteri, am fost impresionat de aspctul ei si copiii mei spuneau ca aveau impresia ca ne-am intors in epoca de piatra in pesterile locuite de oamenii preistorici.

Pestera este amenajata pe lungimea de 400m, iar apa a sapat in stanca modele care iti taie rasuflarea. In intriorul ei exista un loc special amenajat unde se pot tine concerte (caci acustica este uimitoare), un mic altar inchinat Sfintei Varvara si poduri pentru a trave paraul. Pe un perete al pesterii se zareste imaginea Fecioarei Maria cu pruncul.

La intoarcere am aflat de la ghidul nostru ca urmeaza sa fie amenajati si ultimii 50m, dar m-a intristat faptul ca pestera este vizitata in mod special de turistii straini.

Romanii nu prea stiu de existenta ei, dar va recomand sa o vizitati si veti ramane cu o amintire de neuitat.

Trimis de DanTal74 in 09.12.13 19:06:20
Validat / Publicat: 10.12.13 07:45:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în M-ȚII ȘUREANU (Orăștiei).

VIZUALIZĂRI: 2940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanTal74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Scarile catre intrarea in pestera

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.12.13 13:48:51]

@DanTal74: Recunosc, nici eu nu ştiam nimic despre această peşteră.

Tocmai pentru că

Romanii nu prea stiu de existenta ei

- a Peşterii Bolii din preajma Petroşanilor - ai făcut foarte bine că ne-ai semnalat existenţa ei. Este un loc foarte atractiv mai ales pentru perioada de vară, atunci când căutăm umbra şi răcoarea. Mai multe detalii cred că ne-ar fi de folos. De exemplu:

- Coborârea până la pârâu este anevoioasă? Sunt multe trepte? Presupun că ele trebuie urcate ulterior.

- Interiorul are şi porţiuni dificile, alunecoase, întunecoase sau care necesită "mersul piticului" ca în alte peşteri?

DanTal74AUTOR REVIEW
[20.02.14 21:16:49]

@iulianic: Coborarea pana la intrarea in pestera se realizeaza pe o scara din beton cu balustrada din fier, astfel incat nu exista niciun pericol. Panta nu este foarte abrupta si exista in jur de 70 de trepte. Urcarea nu presupune un efort extraordinar. Interiorul nu are portiuni periculoase, iar inaltimea pesterii este destul de mare, astfel incat te poti deplasa normal, fara a necesita"mersul piticului". Traversarea paraului se face pe podete amenajate, pestera este iluminata in diverse culori si nu este prea intunecoasa. Totusi pentru fotografii cat mai clare este nevoie de un aparat foto cu blitz mai puternic. Ultimii 50 de metri nu sunt amenajati si nu se pot vizita, ghidul informandu-ne despre acest aspect la intarea in pestera.

baby eyes
[07.07.14 21:39:47]

@ Admin / webmaster - acest articol se potriveste si aici: http://amfostacolo.ro/hotel.php? d=parcul-natural-gradistea-muncelului-cioclovina--masivul-parang-sureanu&id=14749

[24.11.19 13:54:33]

@baby eyes: ne-a scăpat, evident, sugestia de mai sus - regretăm

Am ajuns aici însă tot la o asemenea reorganizare - prin care am mutat toate reviews-urile despre Peștera Bolii ȘI Cheile Băniței într-o singură rubrică

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cheile Băniței & Peștera Bolii [Bănița-Peștera, HD], M-ȚII ȘUREANU (Orăștiei) " (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Petroșaniul și împrejurimile sale]

baby eyes, DanTal74, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂCheile Băniței & Peștera Bolii [Bănița-Peștera, HD]: