ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2013
    ÎNSCRIS: 08.07.08
    DEC-2013
    single

Merge, pe banii altora

Invitația de a susține o prelegere în cadrul unei conferințe, mi-a prilejuit și luna aceasta o incursiune în Bruxelles. Deoarece am aterizat spre sfârșitul “orei de vârf” a după-amiezii, nu m-am încumetat să iau trenul și apoi metroul câteva stații până la acest hotel, aflat în marginea zonei centrale a orașului. Așa că de data aceasta am luat un taxi pentru care am plătit 45 euro un drum. Practic, pentru o imagine de ansamblu, de la Hotel și până la Grand Place sau până la Piața Shuman se face o jumătate de oră de mers vârtos pe jos.

Prima impresie a fost proastă, nu neapărat din perspectiva mea, însă în hotel se intră prin restaurant după care se coboară pe scări la demi-sol. Având în vedere că nu am zărit pe nicăieri un bellboy, mă întreb cum s-ar descurca pe aceste scări o doamnă singură, cu un geamantan foarte greu. Cât despre persoanele cu dizabilități fizice, mai bine ar căuta un alt hotel, nu numai datorită scărilor, cât și datorită holurilor foarte înguste și întortocheate.

Recepția modestă și înghesuită pe un culoar îți crea senzația de aglomerație, deși eram doar trei persoane la check-in. A durat mai mult de 25 de minute cazarea celor două persoane din fața mea. Mă gândeam oare cum ar fi dacă ar veni acum un autocar plin cu turiști? În plus, înainte să-mi fie înmânat cardul de acces, recepționera mi-a cerut cardul de credit pentru “depozit”. Am fost taxat instantaneu cu 50 euro, bani pe care nici până acum nu i-am mai văzut înapoi, deși am fost asigurat că se vor returna la check-out.

Camerele sunt amenajate cu ruleta în mână, adică spațiul prin care te poți mișca este standard de 80 cm. Mă refer la holul de intrare în cameră, spațiul în jurul patului și spațiul din baie între bideu, cadă și chiuvetă. Pentru o persoană mai corpolentă va fi destul de dificilă utilizarea băii și mai ales a dușului. Lucrul pe care l-am sesizat ca fiind deranjant, atât eu cât și ceilalți turiști din grup, este zgomotul care se aude din stradă. De aceea, dacă aveți un somn mai ușor neapărat să cereți o cameră cât mai sus.

Dotările camerei sunt minimale, cu mobilier modern și în bună stare, dar am fost destul de dezamăgit de televizorul CRT. Am luat cu mine degeaba cablul de HDMI și adaptorul pentru tabletă. Internet este disponibil gratuit, însă cu porția. La 4 stele mă așteptam să găsesc în cameră papuci de unică folosință. Nu a fost așa și am considerat ca fiind deranjantă podeaua fără carpetă.

Deși micul dejun este suficient de bogat, sala în care se servește acesta este mult prea mică pentru capacitatea de cazare a hotelului. Din acest motiv vă recomand să mergeți cât mai devreme posibil pentru a găsi o masă liberă. În cazul în care nu ați făcut rezervarea cu MD inclus, prețul acestuia este de 21 euro (?!). Nota bene este că în hol au amenajat un spațiu de unde se poate lua o cafea “la pachet”.

Pentru cină, am descoperit în spatele hotelului pe Rue Jourdan o mulțime de restaurante micuțe, cochete și tentante. Am mâncat foarte bine și la un preț decent la restaurantul chinezesc Kai Yuon, însă am fost oripilat de prețurile de la trattoria Al Piccolo Mondo, deși mâncarea, ambiența și servirea au fost ireproșabile.

În concluzie, un hotel decent unde m-am simțit bine, însă cu mici neajunsuri.

Coordonate GPS: 50.832898,4.356905

Trimis de mauricius* in 09.12.13 10:17:10
    Validat / Publicat: 09.12.13 13:40:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 2866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mauricius*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Paturile confortabile, însă pernele cam prea moi.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

MCM CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
    [17.12.13 19:29:53]

Daca stiam ca mergi la Brux iti dadeam un pachet pt fratele meu

Si ca sa fiu si on topic: cum ti s-a parut zona unde este hotelul? Din cate stiu este oleaca mai spalata zona.

mauricius*AUTOR REVIEW
    [19.12.13 07:51:24]

@MCM: Dau de veste data viitoare, mai ales că fac escala de 6 ore în București.

Într-adevăr, fiind o zonă relativ mai depărtată de centru este ceva mai aerisită și curată. În apropiere sunt și magazinele "de firmă" pe Bld de Waterloo, la stația de metrou Louise (Versace, Dior, Cartier etc). Și bineînțeles favoritul meu... Leonidas. Am descoperit la întoarcere că s-au deschis magazine Leonidas și la noi (inclusiv online) însă am fost dezamăgit de politica de prețuri. Dacă la Bruxelles am plătit 24 euro (aprox 108 lei) pe un ballotin mixt de 1 kg, același produs în București costă 186 lei?! În fine, rămân cu regretul că de câte ori merg acolo cu greu reușesc să-mi fac timp câteva ore ca să bântui prin oraș.

mauricius*, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂNH Brussels City Center: