ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2013

Adresa: Praca Afonso de Albuquerque, 1300

Orar: de luni pana duminica, de la 10 la 18

Pret bilet: 5 euro

Mijloc de transport - tramvaiul 15 din Praca do Comercio

In cartierul Belem, aproape de Manastirea Jeronimus, se afla unul din cele mai originale si fascinante muzee din Lisabona, in vechiul manej pentru cai al palatului regal, care are o colectie extraordinara de calesti istorice luxoase si trasuri din Europa.

Este cel mai popular muzeu din capitala, avand in vedere numarul de vizitatori internationali, care vin aici din toate colturile lumii.

ISTORIC

Acest muzeu a fost deschis pentru prima data in 1905, la initiativa ultimei regine a Portugaliei, Amelia, sotia lui Carlos.

El este situat pe terenurile vechii Picaderia Real, adica scoala regala de echitatie, din Palatul Belem, actuala resedinta a presedintelui Republicii, nu departe de fluviul Tejo, in piata Albuquerque.

Regina Amelia, este aceea care hotaraste, ca trasurile, calestile si accesoriile, sa fie mutate din mai multe palate regale portugheze, la scoala de echitatie din Palatul Regal Belem.

La inceput colectia avea doar 29 de calesti si trasuri, ulterior ea se extinde si devine mai sofisticata. Toate trasurile apartin coroanei portugheze.

In 1910, atunci cand Portugalia devine Republica, muzeul primeste denumirea de Muzeul National al Trasurilor.

Cladirea unde se afla muzeul a fost construita la ordinele printului Joao, care va deveni, viitorul rege Joao VI si va inlocui vechea scoala de calarie in 1726.

Arhitectul Giacomo Azzolini, proiecteaza o structura neoclasica cu o arena de 50 metri lungime., si ea va fi gata in 1828.

In interiorul cladirii, vedem in mod contrast, un hol central, cu un tavan superb ce arata figuri alegorice. si mitice.

COLECTIA

Am intrat intr-o lume cu conti si regi, dar in secolul 18, si cu putina imaginatie, am sters praful de pe pantofi si m-am urcat intr-o trasura.

Nu ai voie sa faci poze cu blitzul, sala e foarte intunecata si bateria aparatului era goala, dupa 6 ore prin oras.

Muzeul are 45 de trasuri si calesti, incepand cu secolul 17 pana in secolul 19. Colectia cuprinde calesti simple si mai complicate, cu decoratii bogate.

Cea mai veche caleasca din muzeu si din lume este caleasca rosie si neagra a regelui Philip III al Spaniei, realizata in Spania in secolul 17.

Este o piesa rara de colectie.

Arata simplu totusi, si in interior are catifea rosie.

Pe aceeasi linie gasim trei calesti formidabile, impresionante, comandate de ambasada portugheza pentru Papa Clement XI., decorata cu grupuri sculpturale aurite.

Un alt punct forte este caleasca de ceremonie a regelui Joao V, care a fost construita in secolul 18.

Ea a fost decorata cu sculpturi si pictata pe laturi cu figuri mitice.

Somptuoasa trasura a regelui are 12 semne zodiacale pe roti.

Caleasca Anei de Austria a fost realizata in 1708, la casatoria ei cu regele Joao V Este prima caleasca decorata cu lemn aurit si pe o latura din spate are pictata coroana Minervei.

Statuile din colturi reprezinta Europa, Asia, America si Africa.

Am trecut in revista si alte trasuri si spre iesire am vazut chiar si landouri.

Aceasta colectie formeaza un ansamblu remarcabil de caroserii, si exista si o sectiune de portrete ale Dinastiei de Braganza, harnasamente de cavalerie, costume, uniforme si o colectie de documente grafice si gravuri.

Exista de asemenea niste tablite pentru fiecare exponat, dar nu am stat sa le notez, ele explica si evolutia lor tehnica de-a lungul vremii.

Ce calesca sa-mi aleg sa ma plimb, pe cea a lui Philip III sau pe cea cu zorzoane aurite?

Nu am stat decat 30 de minute in muzeu, am ajuns chiar inainte de inchidere, dar am reusit si in fuga sa-mi fac o idee, despre o calatorie veritabila in timp.

Am vrut sa cumpar o carte cu poze din muzeu ,dar costa 30 de euro .

Trimis de mireille in 07.12.13 09:35:09
Validat / Publicat: 07.12.13 11:51:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 3863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 ultimul hol, spre iesire -trasuri simple pe doua roti

webmasterX [21.05.21 19:05:29] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «National Coach Museum (Museu Nacional dos Coches)» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Muzeele Lisabonei]

• Alte impresii din această RUBRICĂNational Coach Museum (Museu Nacional dos Coches):