ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2013
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 05.01.13
AUG-2012
team-building

Brugge, un concert de culori II

GROTE MARKT, INIMA VIE SI COLORATA A ORASULUI

La Brugge, am facut un ,,coup de foudre'', pentru inima vie si colorata a orasului vechi. Nu stiu la ce sa ma uit mai intai, este un concert de culori, aici in Grote Markt, ocru, maroniu, verde, alb, cenusiu, rosu si negru.

Casele medievale degaja un parfum de epoca, e cumva un concurs de frumusete, cine se va urca pe podium?

Cred ca va fi acel Bellfroi, e prima vedeta, e foarte semet, e simbolul libertatii, poate rivaliza cu orice turn european.

Dar fac o pirueta si imi rotesc ochii, spre fosta primarie, si langa ea, este o cladire alba, cu sireturi aurii, e tare distinsa-doamnelor contese din Ghent, o sa muriti de invidie, daca veti veni in vizita, in orasul rival...

Ma intorc, iar cu privirea, spre casele vechilor bresle, ce stau, tampla, langa tampla, lipite, si le admir muta ,,hainele ''colorate, in stil retro si redecorate in secol 19.

Am impresia ca sunt asezate intr-un puzzle, arata ca niste triunghiuri uriase de turta dulce, acoperisurile tuguiate, se ridica la cer, absorbind mierea, ce curge din soare, foarte lin.

In fata lor sunt cafenelele, terasele ce gem cu turisti, si ele poarta o ,,palarie ''verde de soare si ploaie, in contrast fermecator cu celelate culori.

Noi, turistii suntem spectatorii muti si tacuti, si aplaudam la scena deschisa, muzica vocilor ce se aud dinspre ele, totul e arhiplin, turistii insufletesc atmosfera cu conversatiile lor.

CLADIRILE VEDETA DIN CENTRUL VECHI

Grand Place din Bruxelles, are oarecum o replica aici, in GROTE MARKT, dar la proportii mai mici.

Si aici exista un 1) BEFFROI, de unde poti admira panorama intregului oras, daca te incumeti sa ataci 336 de trepte cu scari, in filmul meu preferat ,,Vertigo ''.

M-a si cuprins anxietatea, numai imaginandu-mi scena. Se urca insa muschetarul sef al familionului, ca de aia e olandez zburator, si noi asteptam pe o banca de piatra, de unde savurez o portie de arhitectura veche si sorb detaliile, chiar daca nu sunt un specialist Prefer sa masor asteptarea, cu gatul intins de lebada, la tabloul ,,miscator ''de oameni, nu fac nimic, ma uit si mai extrag cate o pelicula umana, o disec, si apoi fac ,,inventarul ''cladirilor, le adun poza cu poza, in depozitul cu amintiri, pana acesta se umfla ca un balon.

Ma bucur, pur si simplu de aceste clipe si afirm, Brugge ete un orasal sufletului.

Aud apoi un concert de clopote -turnul are nu mai putin de 47 de clopote si nu dau nici un ban.

Acolo in turn e si un clopot al victoriei, ce striga de bucurie in ziua procesiunii Sangelui Sfant, deci la evenimente speciale, si se zice ca are 5200 de kg si, da suna cand orasul castiga si campionatul de fotbal, sa fie sanatos mosul si sa bata multi ani, de acum incolo, ca ma dor urechile.

Intre timp, aterizeaza si olandezul si ne continuam plimbarea pietonala, pe stada Breydel si ajungem in BURG, imediat., acesta reprezinta a doua piata centrala.

OBIECTIVE CULTURALE TURISTICE IN CENTRUL ISTORIC

2 PALATUL PROVINCIAL (Provincial Paleis), de pe latura estica a pietei, e o cladire neogotica, si este resedinta guvernatorului provinciei Flandra de Vest, cladirea dateaza din secolul 19.

3 In mijlocul pietei intalnim pe cei doi eroi ai libertatii JAN BREYDEL si Pieter de Connink, care au jucat un rol semnificativ in revolutia impotriva Frantei in 1302.

Unul a fost macelar si celalalt, tesator. Statuia a fost ridicata in 1887 si azi roiesc turistii, in jurul ei, sa se odihnesca si sa ciugulesca un sandvis.

Pe partea dreapta a pietei, cu fata spre Belfroi, vad si CASA CRANENBURG, care a fost restaurata, ea este locul unde a fost, incarcerat, imparatul Maximilian, si locul de unde, el a urmarit executia supusului sau, despre care v-am povestit, in legenda lebedei.

4 Ajung in inima veche a orasului in Burg sau piata castelului, situata, deci langa Grote Markt, unde este locul de nastere al orasului.

Piata are 1000 de ani de istorie arhitecturala.

PRIMARIA, aflata la stanga Bazilicii Sangelui Sfant, se lauda cu o fatada din secolul 14 si holul ei gotic din interior, este folosit pentru intalniri de consiliu si receptii oficiale.

Primaria este cea mai veche cladire civila din Belgia si de 700 de ani, orasul este guvernat de aici.

Pe fatada sunt blazoanele oraselor si satelor care erau odata sub conducerea administrativa a orasului Brugge.

Primaria e impodobita cu figuri biblice si personaje din istoria Flandrei, si pe splendida ei, fatada exista sase ferestre gotice, inconjurate de 48 de statui.

5 La stanga primariei se afla OUDE GRIFFE, vechea Grefa civila, careia eu i-am dat cinci stelute si am pus-o pe locul I, pe podium, la concursul de frumusete arhitecturala. Fatada ei renascentista, dateaza din secolul 16. In varf sunt trei statui aurite si Statuia Justitiei, dovedeste ca aceasta cladire este Judecatorie de Pace.

6 Langa Stadhuis se afla si PALATUL LIBERTATII, cu o fata asimetrica, ridicat in secolele 16 si 18, in doua etape, el a fost Tribunal pana in 1988.

Azi este sediul centrului administrativ al orasului.

Cladirea este ornata cu turnulete si langa tribunal, se afla, o cladire rosie, posta.

7 BAZILICA SFANTULUI SANGE, e o biserica dubla, ce consta dintr-o capela inferioara, Sf Vasile, din secolul 12, si la nivelul superior din capela sfantului Sange.

Bazilica a fost ridicata in 1149, transformata prin secolul 15, cand a fost impodobita cu doua turnuri si fatada ei a fost realizata in stil renascentist.

Serbarile Sfantului Sange prilejuiau o procesiune care avea la origine picaturile din sangele lui Isus aduse de la Ierusalim, de contele de Flandra in 1150.

ALTE OBIECTIVE TURISTICE ALE ORASULUI

Strada Mariastraat: Onze-Lieve -Vrouwerkerk

Biserica Maicii Domnului, sau Biserica Notre Dame, e o cladire de secol 13, cu opere de valoare, ce pastreaza in interior celebra sculptura a lui Michelangelo, Fecioara cu Pruncul, tabloul Christos pe Cruce a lui Anthonis Van Dych, mausoleul lui Carol Temerarul, ultimul duce de Burgundia, si cel al fiicei sale Maria, prin a carei casatorie cu Maximillian, Tarile de Jos, intra sub dominatie habsburgica. Un turn de 122 de metri, ce l-am vazut si din barca, domina biserica.

Tot pe aceasta strada se afla, chiar pe marginea canalului, vechiul spital, ST JANSHOSPITAL, cel mai vechi spital medieval din Europa, care azi este muzeu.

Punctul de atractie, il constituie capela lui Cornelius, cu 6 opere ale lui Hans Memling si un altar minunat, inchinat sfintei Ursula.

Foarte interesanta este si farmacia spitalului ce a ramas, neschimbata si care a fost inca folosita, acum 40 sau 50 de ani.

Cine are timp, poate vizita pe aceasta strada si Muzeul de Arheologie al orasului, sub deviza ,,Simte trecutul sub picioare'', as vrea, dar cine are timp?

IMPRESII SUBIECTIVE DIN GROTE MARKT

In centrul medieval, parca am participat la un forum roman, intr-o agora internationala de turisti, am simtit ca fac si eu parte din tabloul medieval, unde esti domnule Van Eych, cred ca dormi intruchipat intr-o statuie.

Casele medievale aduc o nota muzicala, ma amuz vazand calestile ce se deschid in fata doamnelor contese ce coboara din palat, purtand elegante posete de dantela, dar aici, nimic nu e pe gratis, scoateti banii, daca nu ati scapatat, chiar de este criza.

Da, m-am hotarat, am acordat titlul de miss, cladirii albe cu sireturi, si gata am golit farfuriile medievale din sufrageria orasului Brugges, este vremea sa mai schimb traseul si sa vizitez si eu cate un magazin cu dantelute.

BRUGGES, ORASUL DANTELARESELOR

La capitolul curiozitati culturale sau un altfel de Brugge, as dori sa prezint cateva povesti, interesante, despre industria dantelei.

In 1500, oamenii bogati din oras, au hotarat ca gulerele, manecutele si volanelele, sa fie facute din dantela, pentru a fi la moda. Timp de 200 de ani, dantela s-a lucrat numai cu mana.

In secolul al 19 lea, fabricarea dantelelor, era nu numai un hobby, ci si un mijloc de trai. Erau atunci cam 10 000 de dantelarese, ce munceau din zori, pana in noapte, pentru a castiga un ban.

Cu timpul, femeile din Brugge au inceput sa urmeze lectii de confectionare a dantelei, in scoli mici, de profil, cu ajutorul bisericii.

Dupa cel de- al doilea razboi mondial aceste scoli au disparut.

Astazi exista in Brugge cam 50 de magazine cu dantela.

O strada interesanta este strada dantelareselor pe Wijnyaardstraat, dar nu prea e pe traseul turistic.

M-am uitat la niste case marunte, la niste doamne ce impletesc povesti, pe fire de ata, la niste bobine uimitoare, si o batrana mi-a adus aminte de bunica mea, care croseta si ea, in Arges, povesti pe fire de ata.

Degetele doamnelor au o agilitate fantastica, traiesc o senzatie ciudata, cand vad la o fereastra o alta doamna ce croseteaza si imi zambeste larg, o iau la pas, stanjenita ca i-am tulburat concentrarea.

In fine, undeva intr-un magazin de dantela, m-am oprit, am intrat si am cumparat un evantai superb de dantela alba, desi mi-ar fi placut o umbrela de contesa, dar costa 300 de euro.

Si nu pot incheia capitolasul, fara sa pomenesc de o curiozitate culinara, am intrat in alt magazin, ce vindea branza, si am cumparat o gustare delicioasa, ce se numeste BRUGGE DENTELLE, un snack delicios de branza, pe care-l pui pe o bagheta proaspata, branza cantarea 150 de grame si vanzatoarea ni l-a oferit intr-o cutie de carton, pe care scria elegant ,,Dentelle -Brugge ''.

As fi plecat acasa si cu o valiza de ciocolata, dar as fi avut probabil nevoie de un salariu regal.

Da , orasul Brugge este un basm, dulce, dulce...

Trimis de mireille in 07.12.13 06:22:42
Validat / Publicat: 07.12.13 10:28:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 2972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P29 vitrina cu dantela fabricata in Brugge-evantuiul cumparat