ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
DEC-2008

Hallstatt - Un loc aparte - pe harta dar si in inima noastra

Una dintre cele mai placute surprize ale excursiei din iarna trecuta - excursie care initial a fost programata doar pentru ski - a fost descoperirea Hallstatt-ului.

Intamplator, cautand dupa o pensiune pe site-uri austriece, am dat peste un site al primariei din Obertraun care din cate am inteles are un departament care se ocupa de turism. Prin intermediul acestui site (www. dachstein-salzkammergut. at) am fost plasati la o pensiune din Obertraun-Winkl, la doar aprox 5-6 km de Hallstatt. Norocul nostru, pentru ca urma sa descoperim un univers de care ne-am indragostit pe loc.

Satul este amplasat aproape in intregime pe versantul din stanca al unui munte care coboara in lacul Hasstatt. Soseaua principala trece pe deasupra satului, printr-un tunel care traverseaza stanca, dar care la un moment dat are un fel de refugiu, in care daca tragi pe dreapta, iesi la suprafata si dai pe un platou in care este amenajata o parcare. Din aceasta parcare se poate vedea intregul sat si o mare parte din lac, si tot din aceasta parcare se poate cobori pe niste trepte cateva zeci de metri pana la nivelul lacului, unde este asa-zisul centru, pe malul lacului. Se coboara printre case particulare, casute cochete si de un bun-gust desavarsit, care par piese dintr-un puzzle de geniu, elemente ale unui tablou suprarealist pictat de un pictor cu o imaginatie a naibii de productiva. In centru se poate ajunge si cu masina, inainte de intrarea in tunelul de care va ziceam se bifurca un drum care o tzine dreapta (cum vii dinspre Obertraun) pe malul lacului. Se merge pe niste stradute inguste si se ajunge in acelasi loc unde coboara treptele din parcarea de mai sus. De aici puteti sa luati vaporasul cu care sa va plimbati pe lac, sunt cateva localuri unde se manca sau se bea ceva fierbinte (sau rece, functie de anotimp), este si o toaleta publica foarte curata si bine ingrijita. Se mai poate vizita o mina de sare (pare-se una dintre cele mai vechi mine de sare din lume) si de asemenea un muzeu istorico-cultural (Hallstatt-ul este deja localitate-monument facand parte din patrimonial UNESCO). De asemenea am mai vazut inca ceva interesant: un magazin cu obiecte confectionate din pietre de mina, sau pur si simplu pietre de mina (asa zisele “flori de mina”) de diferite forme, marimi, nuante si compozitzii. Din pacate pe timpul iernii, mina de sare este inchisa. Sper ca in timpul anului care vine sa trecem pe acolo in timpul verii.

La capitolul cazare, din cate m-am interesat ulterior este destul de greu sa gasesti. Sunt cateva pensiuni, destul de scumpe, fiind amplasate intr-o asa locatie, si un hotel de 4 stele, Heritage Hotel, (www.heritagehotel.at) care insa este pentru cei cu buzunarele mai generoase. Dar asta nu este un impediment, pentru ca daca esti cu masina personala poti sa te cazezi in satele din zona (Obertraun, Bad Ischl, Bad Goisern, etc), e full de pensiuni la preturi mai mult decat rezonabile iar distantele sunt mici, o nimica toata avand in vedere drumurile foarte bune si traficul aerisit.

Iarna trecuta din pacate a fost una dintre putinele ierni fara zapada in zona, cel putin in pierioada in care am fost noi, de revelion. Presupun ca sub stratul de zapada totul prinde o alta alura, si mai spectaculoasa. Speram la zapada pentru iarna asta, rezervarea este deja facuta.

Trimis de cristi_an3000 in 16.10.09 14:15:57

VIZUALIZĂRI: 3178 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hallstatt - bancute pe malul lacului - iarna fara zapada

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Hallstatt-Obertraun: