ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
OCT-2013

Loving Hut Madrid, bucatarie vegana de inalta clasa

Cunosc bine lantul de restaurante Loving Hut pentru ca am mai mancat la ei in timpul vacantei mele din Valencia, vezi impresii: vezi impresii

Este un lant international de restaurante vegane cu mii de locatii peste tot in lume. Un lucru foarte important pe care mi l-a spus Claudio, patronul, a fost faptul ca pentru a cumpara franciza si a deschide un restaurant Loving Hut oriunde in lume, trebuie sa fii obligatoriu vegan si sa faci parte din organizatia lor. Un alt lucru important este faptul ca toti bucatarii sunt vegani. Deci nu aveti cum sa fiti pacaliti. Pe Claudio l-am cunoscut in primavara acestui an cand am fost in vacanta in Valencia. Ne-am revazut cu placere in Madrid, amandoi, atat noi cat si el, fiind surprinsi sa ne revedem in alt oras. Mi-a spus ca altcineva a preluat restaurantul din Valencia, iar el a cumparat aici in Madrid. Restaurantul este decorat in culori deschise, foarte asemanator celui din Valencia, este spatios si luminos.

Site oficial: valencia.lovinghut.es/spa ... ia-es/principal

joi 13:30-16:30,20:30-00:00

vineri 13:30-16:30,20:30-00:00

sâmbătă 13:30-16:30,20:30-00:00

duminică 13:30-16:30

Cum ajungeti: cu metroul fie la statia Noviciado, fie la Plaza Espana. Noi am mers pe jos din Plaza Espana.

Spre deosebire de cel din Valencia, aici nu se ofera bufet liber ci au meniu a la carte sau meniul zilei ce include o supa sau salata, fel principal la alegere, desert sau ceai, totul la 10 euro.

Claudio ne-a recomandat meniul zilei respective. Eu am ales ca aperitiv o salata de cruditati cu maioneza de nuci de macadamia care a fost foarte gustoasa. Sotul s-a delectat cu o supa crema de rosii stropita cu smantana de caju, care si asta a fost delicioasa. La fel principal eu am avut curry de seitan cu legume si orez. Seitanul facut la Loving Hut este absolut delicios, este cel mai gustos seitan mancat vreodata. Pentru cine nu stie ce e seitanul, el este numit carnea vegetarienilor si este facut din gluten de grau, puteti vedea detalii aici: en.wikipedia.org/wiki/Whe ... t_gluten_(food). Partea masculina a echpei s-a rasfatat cu seitan afumat cu legume la abur si orez. Trebuie sa spun ca seitanul asta afumat, daca nu as fi stiut ce e, as fi putut jura ca e carne de pui afumat. Il fac atat de bine incat gustul imita perfect carnea. Am incercat si eu, novice in seitan, sa il fac acasa, dar fara rezultate spectaculoase. Prefer sa il mananc la Loving Hut!

Meniul includea ca si desert un ceai sau o prajitura mica, gen muffins. Noi am luat un ceai si am mai comandat cate o portie uriasa de tort pentru fiecare. Papilele mele gustative au fost excitate la maxim de gustul tortului de morcov cu frisca de soia si crema de caramel. Nu stiu cum fac frisca asta de soia, e un secret pe care doar bucatarii asiatici il cunosc, ei fiind singurii care pot face adevarate minuni din soia. In fine, tortul de morcovi a fost demential de bun.

Sotul a luat o portie de tort de ciocolata cu crema de ciocolata si frisca de soia, cu gust decadent de ciocolata. A fost consumat pana la ultima firimitura. Nota 10 cu multe plusuri pentru deserturi. Deserturile vegane sunt cele mai gustoase dulciuri!

Dupa ce am terminat de mancat am mai comandat inca doua portii de mancare la pachet pentru a manca mai tarziu la hotel, pentru ca stiam ca in zona unde locuiam nu aveam restaurante vegane. Si oricum Loving Hut e cel mai bun din oras conform reviewurilor de pe happycow: happycow.net/europe/spain/madrid

Am ales o portie de tarta de cartofi cu legume (un fel de interpretare al tortillei traditionale spaniole) care a fost foarte gustoasa si o placinta umpluta cu multe legume printre care ciuperci, ardei gras, ceapa etc. Le-am servit pe amandoua la hotel, inainte de a pleca spre aeroport cu destinatia Tenerife.

Tot festinul a costat 35 de euro: cele 2 meniuri, plus 2 deserturi, plus o apa mare plus 2 portii de mancare la pachet. Acceptabil nu?

Noi am fost tare multumiti si suntem deja clienti fideli acestui brand pe care speram sa il regasim in toate vacantele noastre!

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 05.12.13 13:33:11
Validat / Publicat: 05.12.13 18:34:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Tort decadent de ciocolata

MCM [07.12.13 16:20:46] »

muffin2009: ai mancat muffin? ))))) Cat de bine arata tortul de morcovi.

MCM
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Madrid?: