ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 31.05.08
NOV-2013

Hotel San Remo 2 * Larnaka

intoarsa recent dintr-o vacanta de 5 zile in cipru, am calatorit cu firma wizz air un zbor placut. am ajuns seara la ora 17 in aeroport nu am gasit statia de autobuz (425 care ne ducea aproape de hotel) si am luat taxi... am negociat cu soferul ne cerea 20 E (doar pentru 6 km) si iam dat doar 15 E mai putin nu a vrut, si fii noapte iam dat nu cunosteam pe nimeni.

la hotel ne-a cazat imediat la etajul 3 cu privire spre mare si un spital, foarte liniste in cartierul acela.

seara am mincat la taverna H Basha (cred ca asa se scrie) era aproape de hotel pe partea dreapta cind mergi spre centru lucreaza o ospatarita romanca acolo (Loredana 28 ani din Buc, ) mincarea foarte buna si ieftina... mai ne cumparam cite ceva de la super market Petros tot aproape de hotel pe partea stinga pe o straduta.

La hotelul nostru am mincat doar micul dejun in fiecare zi se servea aceeasi mincare 4 dim. am mincat la fel... salam, sunca presata, cascaval sau brinza, masline, oua fierte, rosii, castraveti, iaurt, lapte, cereale, unt, gem, ceai, suc dozator, ness si cam atit. (nu mureai de foame)

Doamna Elena nu mai era la bucatarie... plecase in Anglia de citeva luni... in schimb venise alta Doamna Cristina din Rom. care lucrase la H. Cactus (acesta se inchisese pe perioada de iarna) deci pina in centru se face 15 min pe jos... foarte frumos pe acolo. a 2 a zi am luat autobuzul de acolo spre Nicosia capitala Ciprului un bilet dus intors 7 E se plateste la sofer.

Am vizitat un muzeu si in centru strada aceea divizata in Sud a Grecilor si in Nord a Turcilor dar nu am trecut la Turci pt. ca nu am avut pasaportul la mine. (se vedea o moschee in apropiere) si multe magazine si la ei.

a 3 zi am stat la plaja era cald am facut si baie in mare apa cald era perfect, si a 4 zi tot plimbari prin centru pe la plaja era soare dar batea vintul mai tare... erau niste valuri mari.

excursii nu se mai faceau in grup pt, ca nu mai erau turisti multi... am vrut sa vizitez si statiunea Agia Napa dar am renuntat in final... am lasat-o pt. la primavara cind o sa mai revin pe acolo ca sunt preturile mici si mai am de vizitat multe...

am cunoscut si o familie de romani si ma duc ei sa vizitez mai multe obiective frumoase.

Pt. incarcat telefon sau aparat foto cereti la receptie un incarcator (au altfel de prize)

Duminica trebuia sa predam camera la ora 12 si am vb. la receptie si am plecat la ora 14.30 ca aveam avion la 16.30 si am iesit in capatul st. am luat masina 425 pina la aeroport 1.50

E de pers. cam asta a fost sejurul meu in larnaca mi-a placut ca a fost mai cald ca la noi...

Trimis de mary-criss in 03.12.13 14:24:43
Validat / Publicat: 03.12.13 21:32:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 3846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mary-criss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 foto din avion... la noi tocmai ce a nins, foarte frig.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.20 EUR pe cameră

iulianic
    [04.12.13 16:46:01]

@mary_criss17: Da, trebuie să revii! În Larnaka şi în toată insula Ciprului sunt atât de multe de văzut, atât de multe de făcut...

Poate că ar trebui să alegi o perioadă în care încă se mai fac excursii organizate. Eu am fost de două ori (în 2011 şi în 2012), în sejururi de câte 7 nopţi. Am făcut toate excursiile propuse de agenţia parteneră, în plus, am vizitat şi alte obiective pe cont propriu şi încă au rămas multe de văzut. În aceste zile friguroase, deja visez la plajele calde ale Ciprului.

[18.03.14 21:46:01]

@mary_criss17: buna mary criss, parintii mei isi doresc foarte mult sa mearga in Cipru, anul acesta si s-au gandit la luna mai. vad ca ai stat la un hotel de doua stele. este ok?

ei au gasit o oferta la o agentie de turism pentru hotel Cactus tot de 2 stele. Camerele au baie proprie? e singurul lucru important pentru ei, nu sunt mancaciosi si nici fitosi. Agentia cu care ai mers a fost ok?

E foarte buna info cu prizele. Nu stiam, ii voi avertiza.

M-ar ajuta orice fel de informatii sau sugestii din partea cuiva care a fost acolo.

Multumesc frumos

[22.03.14 23:30:47]

@W&P: buna, da e bun si hotelul cactus... era aproape de al nostru, e curat in camera, are baie in camera, si doar mic dejun am avut inclus. si pe privat iti spun numele agentie, si eu vreau sa mai merg in cipru la toamna ca mai am multe de vizitat, pa

[23.03.14 14:02:19]

@mary_criss17: multumesc frumos. ii trimit la agentia cu pricina a vada ofertele. le e cam frica sa mearga singuri si nu in grup organizat. altfel le-as putea face eu direct rezervarea camerei si ar cumpara bilete de avion, urmarind ofertele. inteleg ca lunile de vara sunt de ocolit. primavara si toamana merita sa mergi?

zi minunata.

[23.03.14 14:23:23]

W&P: pai nici eu n-am fost cu grup... doar eu cu mama mea. si ne-am descurcat. ca m-am interesat pe site la alte pers. cum ajung acolo de la aeroport. ce-l mai sigur cu taxi daca ajungi seara. si normal ca este mai ieftin biletele in primavara si toamna. si e destul de cald... au altfel de clima. pa

[23.03.14 14:31:02]

@mary_criss17: bine ar fi daca ar avea curajul. tata vorbeste bine rusa, inteleg ca ar putea sa o foloseasca in zona...

[25.03.14 20:19:41]

@W&P: inteleg... dar nu stiu nici un pic de engleza? de ce nu mergeti impreuna? e cam nasol sa mearga singuri, daca nu se descurca... asa cu ghid e altceva se fac excursii organizate... dar singuri ce o sa faca? doar la plimbare si plaja? citi ani au parinti tai, era bine sa mai mearga macar cu alta familie... asa nu se plictiseau. nu stiu ce sa zic... ai incredere sa-i lasi singuri? au mai fost plecati singuri?pa o seara buna.

[26.03.14 10:15:08]

@mary_criss17: da, vor merge sigur intr-o excursie organizata pentru mai multa siguranta (au implinit 65 deja

engleza nu stiu deloc si plaja nu mai e un scop in sine. din ce am citit vad sunt locuri frumoase si de vizitat si de asemenea ei pot merge in orice perioada a anului, nu depind de un loc de munca. multu de ajutor.

iulianic, mary-criss, W&P
    Alte impresii din această RUBRICĂSan Remo Hotel: