ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2013
STATUS: CONSUL
JUN-2013

Munte si mare la un loc

Giannis Parios - ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ

In luna iunie 2013 am avut un sejur de 7 nopti (vezi şi impresiile despre cazare) pe aceasta insula legata de continent printr-un pod mobil, care se ridica la fiecare ora pentru circa 10-15 minute pentru ca diferitele ambarcatiuni sa poate trece. Impresiile bune auzite pana la acel moment, m-au facut sa astept cu nerabdare aceasta vacanta. Si asteptarea a fost rasplatita pe deplin de minunatele plaje si peisaje vazute in Lefkada.

Pe aceasta cale doresc sa-i multumesc colegului ionescunic pentru rabdarea cu care mi-a oferit o multitudine de informatii utile. Zborul charter foarte ok si dupa o ora si 15 minute eram déjà ‘’la mare’’. Probabil ca in acelasi timp abia ajungeai la Giurgiu. Dupa aterizare am fost preluati de reprezentantii agentiei organizatoare si am indrumati catre autocarele care asigurau transferul. Drumul de la aeroport pana in Nydri a durat circa o ora si dupa inca 30 de minute eram deja cazati. In cursul dupa-amiezii aveam programata intalnirea cu reprezentanta agentiei, care ne-a dat o multe informatii utile despre sejurul nostru in Lefkada. Tot cu aceasta ocazie am ales doua dintre croazierele oferite – una in jurul insulei si una cu vasul Odysseia (despre acestea voi scrie separat).

Plaja in Nydri este cu pietricele si nisip si destul de ingusta, dar cu o pereche de incaltari adecvate ‘’rezolvati’’ problema pietricelelor de pe plaja si din apa. Acesti papuci de plaja sunt utili pe oricare din plajele din Lefkada, deci nu ester au sa ii aveti. Pe aceasta plaja sunt mai multe zone unde puteti sta si la umbra, sub palmieri sau pini. Foarte aproape sunt si cateva terase unde puteti bea sau manca. De pe plaja se vad cateva insule din apropiere – Madouri, Sparti, Skorpios, Meganissi. Tot de pe plaja puteti observa, atat la plecare in cursul diminetii (ora 9-10), dar si seara la revenirea in port (ora 17-18), vapoarele care fac zilnic diferite croaziere.

Apa marii era ok pentru jumatatea lunii iunie – circa 24-25 de grade. In schimb pe coasta vestica, apa era mai rece si avea o temperatura de 21-23 grade, erau valuri mai mari, dar si plajele sunt mai spectaculoase (dar si mai greu accesibile, unele doar pe jos sau pe mare). Pe coasta de est intrarea in apa este foarte lina, in schimb in vest dupa doar cativa metri, apa trece de 2 m. Toate plajele au mai mult pietre/pietricele si ceva nisip (in proportii diverse), deci cei care doresc doar nisip trebuie sa aleaga alte locatii.

Nydri este o statiune cu de toate: taverne, magazine de toate genurile, cafenele, centre de inchirieri, cofetarii etc. Sunt foarte multe unitati de cazare - de la apartamente pana la hoteluri pentru toate buzunarele. Seara, atractia principala este portul cu numeroase taverne, in fata carora stau grecii si incearca sa va atraga cu meniul divers. Noi am mancat de 2 ori la taverna Panorama si pot sa o recomand. Meniul este divers, iar portiile sunt generoase. Pentru ca am mancat doua zile la rand la aceasta taverna, am primit desertul din partea casei in cea de-a doua zi.

Un punct de atractie in apropiere de Nydri il reprezinta cheile si cascada Dimosari. Aici puteti ajunge pe jos (distanta este de vreo 3 km, circa 45-50 de minute mers lejer) sau cu masina. Noi am ales mersul pe jos, nerecomandat in mijlocul zilei din cauza caldurii. Chiar la intrare va asteapta o taverna ‘’acoperita’’ de un platan imens unde va puteti racori cu un suc natural, ‘’produs’’ pe loc. Sa aveti incaltari adecvate (nu slapi sau papuci de plaja) deoarece traseul prin chei este pietros si uneori alunecos.

Peisajul este frumos, iar la capatul drumului va intampina zgomotos (sau nu, depinde de debit) cascada Dimosari, care are o inaltime de circa 25 m. In seara aceleiasi zile am mers la centrul de inchirieri Avis, cu care agentia avea contract. Aici am inchiriat, contra sumei de 30 euro/zi, un Nissan Micra cu cutie automata. Daca nu exista acest contract intre agentie si Avis, pretul ar fi fost de 45-50 euro/zi. Puteti de asemenea sa luati o masina de la firmele locale – 25-35 euro/zi, dar si scutere.

Pentru mine a fost prima data cand am condus o masina cu cutie automata, astfel ca am primit un scurt instructaj la predarea masinii, dar si o harta a insulei. Pentru cele doua zile de plimbari, in care am parcurs putin peste 200 km, am pus motorina de 20 euro (1 litru – 1,6-1,7 euro). Este de preferat sa luati masina seara, astfel incat sa evitati cozile din cursul diminetii. Masina va fi returnata tot seara, dupa perioada inchirierii – in cazul nostru au fost de fapt 48 ore.

Dimineata, dupa micul dejun am si plecat catre coasta vestica si frumoasele plaje de acolo. Am ales sa ‘’trecem muntii’’ prin Karya si dupa circa 75 de minute si cateva opriri pentru fotografii, am ajuns la Kathisma beach. Se poate ajunge pana la plaja cu masina, iar locuri de parcare sunt suficiente. Am ales partea din dreapta plajei, care ofera umbra la adapostul catorva stanci – asta doar in cursul diminetii. Dupa circa 2 ore petrecute aici, am plecat catre micutul satuc - Agios Nikitas. Masina se lasa in afara satului, pe sosea, pe unde gasiti loc. Zona satului este exclusiv pietonala si este o placere sa te plimbi pe aici.

Chiar langa taverna Poseidon, veti vedea indicator catre plaja Milos. Drumul/poteca urca usor prin padure, oferind privelisti catre plaja Agios Nikitas, iar dupa circa 15 minute vi se va deschide perspectiva minunata catre plaja Milos. Urmeaza o coborare de cateva minute si ajungeti pe aceasta minunata plaja. O alta varianta de a ajunge aici este cu vaporasul pe mare. Tot partea dreapta a plajei ofera umbra, dar dupa pranz nu prea mai aveti scapare de soarele Lefkadei. Minunat loc – nu prea iti mai venea sa pleci de aici. Intoarcerea pe acelasi traseu si puteti servi masa la una din tavernele din sat.

La intoarcere spre Nydri am ales alt drum si anume cel care trece pe langa capitala insulei. Nu puteam rata manastirea Faneromeni, recomandata de multi colegi de pe AFA. Este o oprire relaxanta in care puteti admira acest frumos lacas de cult de o curatenie impecabila. Gradini frumoase, cateva animale in micuta gradina zoologica, peisaje deosebite asupra capitalei Lefkas, dar si multa liniste – toate acestea fac din acest loc un must-see al insulei.

In dimineata urmatoare, am plecat catre cea mai frumoasa plaja din Lefkada si anume Porto Katsiki. Drumul trece prin Vassiliki si daca sunteti ‘’pe sfarsite’’ cu combustibilul ar trebui sa alimentati, pentru ca nu prea veti mai gasi benzinarii pana la Porto Katsiki sau pana la farul de la capatul insulei. Drumul devine din ce in ce mai ingust, dar si spectaculos. Aproape de plaja gasiti o parcare (3,5 euro/zi), apoi trebuie sa coborati circa 100 trepte pentru a ajunge pe o plaja spectaculoasa, aflata in umbra pana pe la ora 12, din cauza stancilor care o marginesc. Nici lumea nu se prea inghesuie pana aproape de aceasta ora, astfel incat daca vreti putina liniste si intimidate trebuie sa ajungeti dimineata. Dupa ora 12 apar cei dornici de soare, dar si vapoarele care ‘’deverseaza’’ sute de turisti pe aceasta plaja, care devine neincapatoare. Dupa plecarea vapoarelor se mai poate ‘’respira’’. Coloritul exceptional al apei va incanta privirile tuturor.

Am stat aici aproape 3 ore apoi am plecat catre alta plaja spectaculoasa – Egremni. Drumul asfaltat se termina cu circa 1 km inainte de parcare, iar masinile vor fi ‘’albe’’ dupa cateva minute, din cauza prafului de pe drum. Aveti de coborat ‘’doar’’ 350 trepte, iar noi am renuntat, datorita faptului ca aveam sa vedem si sa ne oprim pe aceasta plaja peste doua zile, in croaziera in jurul insulei – altfel am fi coborat aceste trepte. Cateva poze de la inaltime si la drum spre Vassiliki. Aceasta mica localitate este cautata in special de surferi care apreciaza faptul ca aici vantul este de multe ori suveran. Tot de aici pleaca si ferry catre Kefalonia. Merita sa va plimbati si eventual sa mancati la una din terasele din jurul portului.

Urmatoarea oprire a fost in golful Sivota. Locatie linistita, cu cateva magazine si terase pe malul apei, dar fara mari veleitati de plaja. Va puteti abate din drum, daca vreti sa aveti o masa linistita intr-un peisaj frumos. De aici am plecat catre ultimul obiectiv al zilei, plaja Mikros Gialos. Drumul spre plaja Poros Mikros Gialos este deosebit de spectaculos, cu multe viraje demne de Transfagarasan, dar si ingust – e nevoie de multa atentie pe acest drum care coboara destul de abrupt spre plaja. Este o zona linistita, mai putin frecventata de turisti, dar cu o apa limpede si cu nuante interesante de albastru si verde.

Ziua urmatoare a fost mai mult de odihna si relaxare, mai ales ca seara plecam spre insula Meganissi pentru ceea ce cunoastem ca ‘’seara greceasca’’. Pretul de 25 euro a inclus masa si transferul cu vaporasul (desigur, dus-intors) catre portul Vathi. Voie buna, mancare asa si asa (cică traditional – pui cu cartofi praijiti), muzica si dansuri cat incape. Una peste alta a fost o seara agreabila. Grecii de pe insule sunt prea putin interesati de grevele din Atena si Salonic – ei duc in continuare o viata tihnita, sau cel putin asa spun si lasa impresia.

Ultimile doua zile au fost alocate croazierelor alese, iar despre acestea voi scrie separat. Am fost foarte incantat de acest sejur si pot spune ca din cele 3 insule grecesti vazute pana acum ordinea preferintelor mele este: 1. Lefkada; 2. Rodos; 3. Creta.

Dupa cum spuneau si localnicii, perioada ideala pentru vacanta este luna iunie sau septembrie, deci inceput si sfarsit de sezon. Perioada aleasa a fost ok din toate punctele de vedere – apa cu temperatura ok, nu foarte aglomerat, iar vremea foarte buna, mai ales ca seara si dimineata era racoare. Cred ca voi reveni in Lefkada, pentru ca aceasta combinatie mare-munte este spectaculoasa si ofera peisaje si plaje exceptionale, dar si pentru faptul ca mai sunt locuri si plaje de vazut in aceasta insula.

Sper ca pozele atasate sa redea mai mult decat scrisul, sa va faca placere si sa va aline dorul de soare si caldura.

Trimis de BOGDAN DSN in 30.11.13 19:44:20
Validat / Publicat: 30.11.13 21:31:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cascada Dimosari aflata la circa 1 ora de Nidri

[30.11.13 21:35:33]

Irina1974
[01.12.13 10:06:45]

Buna! Bine te-am (re) intalnit!

Ai dat Austria pe Grecia? Noi ajungem la sfarsitul lui mai in Salonic. Fiind in zona, crezi ca merita o "abatere" de 2-3 zile in Lefkada (nu am fost niciodata). Macar sa ne facem o idee... Sau e prea devreme?

Dragoș_MD
[01.12.13 10:42:01]

@Irina1974:

Lefkada și Salonicul nu prea sunt în aceeași „zonă”... e un drum de câteva ore bune pe autostradă și drumuri naționale până acolo. Dacă dedici 2-3 zile exclusiv insulei, atunci da, merită! Eu am fost anul acesta tot la sfârșitul lunii mai. Vremea e bună de plajă (dacă nu plouă, evident), se poate face chiar și baie, dar apa e încă destul de rece. E însă limpede cristal, iar azuriul ei ți se va întipări pe retina memoriei pe vecie.

Ai două mari avantaje: e foarte puțină lume și vegetația este în plină splendoare de verde și culori ale celor mai diverse flori... nu mai spun ce mirosuri...

Vacanță plăcută!

Irina1974
[01.12.13 12:08:23]

Multumesc pentru raspuns... cateva ore (vreo 6-7) inseamna pentru mine "in zona" avand in vedere ca venim din Iasi. Am sa reiau in calcul aceasta varianta, initial renuntasem pentru ca ma temeam sa nu fie pustiu!

[01.12.13 13:22:55]

[02.12.13 09:54:44]

@Irina1974: Buna Irina, cu siguranta merita 2-3 zile sa stai in Lefkada. Asa cum spunea si Dragos vegetatia este minunata si lume mai putina, deci mai multa liniste. Pe coasta de est, cred ca se poate face baie, pe vest nu stiu, dar cred ca este cam rece apa. Dar pe coasta de vest trebuie sa mergi sa vezi plajele minunate si culorile apei.

Deci un mare DA pentru Lefkada, chiar si numai 3 zile... cu siguranta nu te vei plictisi.

[02.12.13 10:00:00]

@webmaster13: multumesc pentru melodie.

flaviana77
[20.01.14 15:43:40]

Buna ziua, as dori si eu sa ma lamureasca cineva, unde anume este cel mai indicat sa merg in Lefkada, avand in vedere ca nu mergem cu masina personala ci in excursie cu autocarul. Ma incurc in atatea si atatea informatii pe care le citesc pe net, as vrea o lamurire de la cineva care a fost acolo si ma poate indruma si v-as fi foarte recunoscatoare. Ce ar trebui sa aleg ca si locatie de stat 7 zile intre: Ligia, Nikiana, Vasiliki, Nidri, Perigiali???

[21.01.14 17:43:49]

@flaviana77: Buna, dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa stai in Nidri sau Vasiliki. Poti inchiria masina din Nidri si poti vedea si restul insulei. Tot de aici se pleaca in multele croaziere disponibile.

Din Nidri poti merge si la cascada si cheile Dimosari - pe jos circa 40-45 de minute. Cert este ca in Nidri ai cele mai multe posibilitati (taverne,magazine,croaziere etc).

Plaja in schimb nu este una de mare spectacol,dar ai vedere la vreo 4 insule din jur si apa este calda si fara valuri, iar intrarea in apa este foarte lina.

BOGDAN DSN, flaviana77, Irina1974
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: