ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2013
    DIN: Bucuresti/Timisoara
    ÎNSCRIS: 28.11.13
    JUL-2013

Ilica Beach -- O plaja gen Caraibe

Avand in familie un membru de 6 ani am introdus de ceva timp un "filtru" obligatoriu vs. alegerea destinatiei de vacanta: intrare lina in mare. Tot cautand pe net am descoperit un review incitant despre plaja Ilica de langa Cesme si am intrat in detalii.

Ca sa mai scurtez povestea am fost cucerit de impresiile gasite, din pacate cazarea din zona sarea mult din buget (am cautat si cam tarziu oferte) asa ca am plecat intr-o zona apropiata dar nu am renunta la ideea de a face o zi plaja acolo.

Zis si facut, am plecat dimineata (adica la 9.00) si, dupa un drum de aprox. 4 ore, am ajuns la faimoasa plaja. Eram deja stresat, sotia ma bombanea "Unde (......) ne duci cand avem la hotel/plaja tot ce ne trebuie", copilul "Tati, mai mergem mult, au si topogane? ". In plus, in zona in care am stat apa era destul de rece - 21-22 - si ma gandeam ca daca si aici e la fel am pus-o.

Dupa ceva ocoluri prin statiune (sunt multe sensuri unice) am gasit zona de plaja publica si s-a asternut linistea in familie, plaja parea perfecta: lata, nisip fin iar marea avea o culoarea de neimaginat. Prima grija a sotiei a fost sa dea o fuga in apa sa verifice temperatura, eu gafaiam cu tot calabalacul in spate + ochii pe copil, dar fata ei, cand s-a intors, m-a linistit, plaja era chiar perfecta (adica apa era extrem de calda). Din fericire am prins o perioada cu valuri destul de mari asa ca "bebe" a uitat de topogane si era cam greu sa o scoatem din apa.

In concluzie:

"+"

• - plaja lata, nisip fin
    • - curatenia
    • - apa super, calda, intrare lina ideala pt. copii
    • - atmosfera f. f. linistita, relaxanta (poate fi si un minus)

"-"

• - plaja publica fara amenajari (beach bar, etc.) in zona in care am fost
    • - preturile hotelurilor din zona

Ca punct de reper, zona in care am facut plaja era in dreapta Sheraton privind spre mare, plaja este mult mai lunga si au si zone de plaja privata, cu toate dotarile de rigoare dar noi am stat practic 4-5 ore.

Drumul a durat cu o ora mai mult decat credeam pt. ca trebuit sa traversam Izmir, noi am venit din Nord asa ca am luat in piept tot orasul dar a meritat.

Ce mai impresionat a fost zona din spatele plajei, doar case, vile si cateva palate iar toate stradutele aveau supraveghere video, la fiecare intersectie erau montate camere care acopereau cele 4 directii.

Trimis de Mitic* in 28.11.13 23:25:18
    Validat / Publicat: 29.11.13 09:24:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mitic*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.11.13 00:35:15]

@Mitic: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.11.13 08:54:56]

@Mitic:

Sunt curioasă unde ai avut cazarea.

Mitic*AUTOR REVIEW
    [30.11.13 14:46:26]

@nicole33:

Buna,

Am stat in Ayvalik/ Sarimsakli hotel Cinar, super oferta.

[30.11.13 15:55:37]

Am stat in Ayvalik/ Sarimsakli hotel Cinar, super oferta

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la hotel Cinar, scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul ADAUGĂ IMPRESII

Mitic*AUTOR REVIEW
    [30.11.13 21:37:55]

@webmaster14:

Da, chiar ma gandeam sa mai si ofer ceva in schimb dupa ce am beneficiat in ultimii 2-3 ani de impresiile de aici.

Mitic*, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cesme și împrejurimile: