ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2013
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2013

O pensiune ca o grădină în Trogir, Croaţia

Pentru sejurul care urma să-l petrec în Muntenegru şi Croaţia în vara acestui an, mi-am făcut o planificare minuţioasă, care să cuprindă cât mai multe obiective turistice. Tare greu mi-a fost, să aleg o cazare, când am început să „scanez” în zona Split, Trogir, Zadar şi Parcul Krka.

Descoperisem atât de multe de vizitat, iar timpul şi banii nu-mi permiteau să le vizitez pe toate, pentru că nu era singurul sejur programat în vara anului 2013. După mai multe rezervări şi anulări făcute pe booking.com, până la urmă m-am decis la o unitate de cazare în oraşul Trogir, pentru a vizita atât acest frumos oraş, cât şi Parcul Krka, aflat la o distanţă de cca 50 Km de aici.

Apartments Ana Trogir se află pe insula Ciovo, la 1,5 km de oraşul muzeu Trogir, oraş inclus pe lista locaţiilor protejate de UNESCO. Pentru a ajunge la această pensiune de trei stele, se face la dreapta pe uliţa Kralija Tomislava, imediat după al doilea pod din Trogir.

Este situată vis-a-vis de golful Saldun, pe un mic deal, accesul făcându-se pe nişte trepte direct din stradă. Este foarte frumoasă din exterior, impresionând prin mulţimea de flori, pomi şi verdeaţă, care o îmbracă de la parter până la ultimul etaj.

Plaja pensiunii şi a altor pensiuni vecine se află la cca 20 de metri, chiar peste drum de acestea. Nouă nu prea ne-a plăcut această plajă, dar am ales alta, din cele câteva situate în golful Saldun.

În apropiere sunt numeroase terase şi restaurante, dar şi câteva supermarketuri foarte bine aprovizionate. Piaţa de legume şi fructe se află la intrarea în oraşul Trogir (pe dreapta), piaţă ce se poate vizita pe jos într-o plimbare de 30 de minute.

In interiorul insulei se pot face numeroase plimbări pe faleza golfului, printre palmieri şi alei ornate cu multe flori şi arbuşti ornamentali. În golf sunt numeroase ambarcaţiuni, cu care se pot face croaziere în golf sau la alte obiective mai îndepărtate pe coasta dalmată. Oraşul Split se află la aproximativ 30 de km.

Intrare la pensiune se face, cum spuneam mai devreme, urcând nişte trepte din piatră, care duc pe o terasă mare, mobilată cu mese şi scaune. De pe acestă terasă se intră la recepţie, o cameră mare unde se află şi spălătoria.

Pe terasă se află şi grătarul pensiunii, umbrit de vegetaţia din jur. De asemenea, un foişor situat tot pe această terasă, este împodobit cu ghivece de flori exotice.

Camerele pensiunii sunt situate la etajul I şi II, iar unele au baie privată sau chicinetă în funcţie de preţ. Toate camerele au tv, aer condiţionat şi frigider. Balcoanele sunt foarte frumoase, acoperite de flori şi pot fi folosite la comun sau separat. Un sistem de rulare ingenios poate separa balconul în funcţie de preferinţe.

În afară de balcon, la etaj mai există o altă terasă cu mese, scaune şi acoperită de pomi fructiferi (lămâi şi kiwi), plante ornamentale şi flori. Mobilierul destul de bun, perdele curate şi frumoase. Accesul la etaje se face tot pe nişte scări din piatră, umbrite de vegetaţie.

Noi am avut o cameră dublă la etajul I, prevăzută cu TV, aer condiţionat, frigider şi chicinetă cu vesela aferentă. Pentru spălat vasele există o maşină, care asigură această facilitate.

Camera destul de curată, la fel şi aşternuturile, însă mie mi-a lăsat impresia de puţină dezordine. HiFi-ul a funcţionat ireproşabil, router-ul fiind amplasat chiar la etajul I al clădirii.

Baia comună, nu chiar mare, curată, şi apă caldă tot timpul, asigură serviciile pentru două camere. Este dotată cu articole de toaletă, prosoape curate şi călcate. O maşină de spălat rufe poate fi folosită oricând de turiştii cazaţi aici.

Pensiunea nu are restaurant, deci nici servicii pentru masă. Cel mai apropiat restaurant se află la 150 de metri, însă noi nu l-am folosit, am preferat să încingem grătarul de pe terasă.

Proprietara (o doamnă în vârstă), deşi foarte amabilă, nu vorbea decât limba germană şi ne-a fost un pic greu la început, să comunicăm cu amănunte, însă per total ne-am înţeles. Ba chiar mai târziu ne-am bucurat, că nu ştim limba germană. După noi au apărut două familii tinere, cunoscătoare a acestei limbi şi cum gazda era foarte vorbăreaţă, îi însoţea peste tot şi mai mult gura ei se auzea.

Fiecare cameră a pensiunii are asigurat un loc de parcare în două amenajări. Una este sub terasa de la pensiune, iar cealaltă sub terasa pensiunii vecine.

Situată într-un cadru mirific, pe malul golfului Saldun, pensiunea se recomandă nu atât pentru confortul şi preţul destul de convenabil, cât mai ales pentru construcţia deosebită şi vegetaţia luxuriantă ce o înconjoară.

Sper ca pozele ataşate, să completeze cât mai bine, rândurile scrise mai sus.

Coordonate GPS: Lat. 43.508025 Long. 16.257752

Trimis de traian.leuca † in 26.11.13 22:09:22
Validat / Publicat: 27.11.13 08:50:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA. A mai fost în/la: Dubrovnik, Slunj, Plitvicka, Krka

VIZUALIZĂRI: 2753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Apartments Trogir, din Trogir, Croaţia.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

• SOCIALs