SUS

înscris/ă în 14.11.10
NOV-2013

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Descopera Maldive/Male

Republica Maldive este un arhipelag situat in sudul Indiei inconjurat de Oceanul Indian. Este formata din doua siruri de atoli, 26 la numar orientati de la nord la sud care se afla in Marea Lacadivelor.

Suprafata tarii este de aproximativ 90000 km2 avand 1190 insule dintre care 192 sunt locuite de maldivieni.

Lungimea arhipelagului este de 823 km iar latimea de 130 km.

Este tara cu cea mai mica populatie din Asia dar si cu cea mai mica intindere a pamantului.

Deasemenea este tara cu cea mai mica altitudine medie din lume avand doar 1.5 m deasupra nivelului marii dar si cea mai mica altitudine a reliefului natural de doar 2.5 m.

Cel mai mare atol este Huvadhu iar cel mai mic este Gnaviyani.

Populatia la ultimul recensamant (2007) era pun pete 300000 locuitori dintre care pution peste 100000 locuiesc in capitala Male care are 1.77 Km2.

Ca religie sunt 100% musulmani.

Floarea nationala este trandafirul roz iar copacul national este cocotierul.

Diferenta de fus orar dintre noi si Maldive este de +3GMT dar unele resort-uri isi seteaza ora proprie pentru confortul turistilor.

Climatul este unul tropical cu temperaturi calde. Clima este determinata de musoni; cel de Sud-Vest din Mai pana in Noiembrie care este ploios si cel din Nord-Est care tine din Decembrie pana in Aprilie.

Temperaturile sunt intre 24 grade C (minima) si 36 grade C (maxima). Totusi disconfortul creat de umiditate amplifica senzatia de caldura pe timpul zilei.

Tara are 2 aeroporturi pentru transportul intenational si inca 4 aeroporturi pentru transportul national.

Moneda nationala este Rufiyaa dar se poate plati si in USD, mai ales la resort-uri.

Cursul de schimb pentu un USD este de ~15.4 Rufiyaa.

Istoria antica a Maldivelor a fost infulentata de marile civilizatii ale lumii. Fenicienii, egiptenii si mesopotamienii au trecut prin Maldive in drumul lor spre alte tinuturi lasand fiecare lasandu-si amprenta pe cultura localnicilor.

Madivienii au fost invadati de portughezi in anul 1558 si condusi de acestia pana in 1573. In timpul secolelor 17 si 18 au fost atacati constant de malabari (o colonie olandeza din India de Vest) fiind invadati in anul 1752. Dominarea malabarilor a durat doar 4 luni dar atacurile lor au continuat. Pentru a inceta aceste atacuri sultanul a cerut intai protectia Frantei dar a semnat un acord de protectorat in 1887 cu Marea Britanie.

In data de 26 Iulie 1965 Marea Britanie recunoaste independenta totala a Maldivelor.

Primul presedinte al Maldivelor a fost Mohamed Amin Didi in anul 1953 dar acesta a fost demis in luna August.

Ibrahim Nasir a fost ales presedinte in anul 1957 cerand britanicilor sa conduca 3 atoli si sa formeze un stat separat.

In anul 1968 statul se transforma in Republica in urma unui referendum si Ibrahim Nasir este ales presedinte al Republicii.

Primii turisti care au vizitat Maldivele au fost 22 de italieni in data de 16 Februarie.

In acel an tara a fost vizitata de 1097 turisti printre care s-a numarat si regina Elisabeta a 2-a.

In anul 1978 pe 10 Noiembrie Ibrahim Nasir se retrage din fuctia de presedinte dupa ce a condut tara in 2 mandate.

Presedinte este ales Maumoon Abdul Gayyoom.

In anul 1987 o parte din capitala Male si cateva insule sunt devastate de valuri uriase.

In anul 2004 pe 26 Decembrie Republica este devastata de un tsunami. Doar 9 insule au scapat de inundatii, 57 de insule fiind serios avariate, 14 insule au fost total evacuate si 6 insule au fost distruse. 21 de resorturi au fost nevoite sa isi opeasca activitatea.

In anul 2008 a fost aprobata noua constitutie si a fost ales presedinte Mohamed Nasheed. Acesta a demisionat pe 7 Februarie 2012.

Din anul 2010 le-a fost permis localnicilor sa practice turismul. Pana in 2010 turistii puteau locui doar in resorturi si la hoteluri.

In prezent sunt 115 resorturi in Maldive.

Orasul Male este capitala Maldivelor situat in partea sudica a atolului Kaafu.

Are 1.77 km2 si aproximativ 100000 locuitori.

Orasul este impartit in 6 zone dintre care 4 sunt pe insula Male. Celelate 2 zone sunt o insula apropiata de male (Vilingili) dar care da si numele unui mic port si insula artificiala Hulhumale contruita in 2004 in continuarea aeroportului.

Insula Male este a 5-a insula ca densitate de locuitori din lume.

Apa provine desalinizarea apei din pamant iar curentul este produs de generatoare diesel.

Cele mai multe cladiri guvernamentale si firme au sediul pe strada care este langa apa si care inconjoara insula.

In mijlocul insulei sunt casele oamenilor. Unele stradute sunt foarte inguste nefiind posibila circularea cu masinile. Principalul mijloc de locomotie sunt motocicletele care sunt intr-un numar foarte mare.

De la aeroport pana in oras se poate ajunge doar cu ferry-ul. Acesta costa 10 Rufiyaa/persoana si poate fi luat din partea dreapta cum iesi din aeroport.

Ferry-ul pleaca din 10 in 10 minute de la aeroport catre Male si invers. Timpul calatoriei este de 15 minute.

Ca puncte de atractie in male se pot gasi urmatoarele:

- Muzeul National si parcul sultanului

- Centrul islamic

- Palatul prezidential

- Biroul presedintelui

- Universitatea din Male

- Piata de fructe

- Piata de peste

- Mall-ul STO

Acestea sunt situate de-a lungul portului principal pe o distanta de aproximativ 500 m.

In spatele pietei de peste se poate gasi mall-ul STO de unde se pot achizitiona suveniruri.

Orasul este foarte aglomerat si nu recomand cazarea in oras decat in caz de forta majora.

De-a lungul portului principal am gasit oameni care sunt dispusi sa te ajute contra unor sume de bani. Noi i-am gasit pe unii chiar agasanti, incercand cu orice chip sa faca pe ghidul cu toate ca le-am zis ca nu avem nevoie stiind foarte bine zona. Dupa cativa zeci de metri ne-au lasat in pace vazand ca nu ii bagam in seama.

Deoarece am avut 8 ore de stat prin oras pana ne pleca avionul am mers destul de mult pe jos si am mancat intr-un restaurant indian pentru a ne adaposti de zapusala de la pranz.

Pe strada cu portul sunt mai multe restaurante si cafenele care sunt mai mult sau mai putin aglomerate, dar puteti gasi restaurante linistite si intime in spatele strazii principale cu preturi mai bune.

Din pacate maldivienii isi cam bat joc de tara lor nefiind deloc civilizati in ceea ce priveste curatenia. Arunca gunoiul pe jos fara sa le pese probabil si din cauza lipsei cosurilor de gunoi care sunt foarte rare.

Ca si turisti preponderenti sunt turistii din Rusia, Germania, Franta, Anglia, China, Japonia si India.

Impresii încărcate de expertu in 26.11.2013 16:26:49

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 26.11.13 / 20:07:15

VIZUALIZARI: 8083

A fost prima sa vizită/vacanţă în MALDIVES

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (expertu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  24050 PMA (din 26 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de expertu? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

- ariciu
[26.11.13 23:24:35]

Felicitări! Aştept şi impresiile despre cazare. Am citit şi prezentarea insulei Maafushi. Chiar sunt curioasă să văd cum se poate ajunge în Maldive pe cont propriu. Despre viză şi alte formalităţi îmi poţi da câteva detalii, te rog?

- expertu
[26.11.13 23:31:05]

@ariciu:

Nu iti trebuie viza. Se completeza un formular cu datele personale din pasaport cand ajungi in Male.

O parte din formular ramane la ei si o parte ramane la tine urmand sa il completezi la plecare.

Nu iti trebuie nici vaccin nici alte balarii. :)

Impresiile despre cazare urmeaza in zilele urmatoare.

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[15] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P01 [NOV-2013] Poza din avion cu cateva insule.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P02 [NOV-2013] Poza din ferry-ul de Maafushi care era ancorat in port.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P04 [NOV-2013] Alte insule nelocuite.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P07 [NOV-2013] Mizeria din Male.
# [50 PMA, fara bonus]

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P08 [NOV-2013] Chicken noodles. Buni dar cam uleiosi.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P09 [NOV-2013] Tocanita de vacuta. O minunatie!

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P10 [NOV-2013] Lipie cu usturoi. Exact cum imi place mie!

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P12 [NOV-2013] Biroul presedintelui.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P13 [NOV-2013] Nevele care pazeau biroul presedintelui. Erau vreo 10 in total.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P14 [NOV-2013] Restaurantul indian unde am mancat.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P15 [NOV-2013] Alte nave care pareau biroul Presedintelui.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P16 [NOV-2013] O multime de pesti chiar si in zona portului.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P17 [NOV-2013] Ne hidratam bine deoarece era foarte cald chiar daca suntem pe malul apei. Se pot observa si scuterele care aici nu erau chiar asa multe.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P18 [NOV-2013] Meniul de la restaurantul indian.

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P19 [NOV-2013] Cateva feluri de mancare de la restaurant. Preturile sunt exprimate in Rufiyaa.

[15] foto . Click pe oricare pentru a le mări