ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2013
ÎNSCRIS: 11.09.11
NOV-2013

Bangkok - imbinare frumoasa a contrastelor

Tango cu...orez :))

Primele zile ale lunii noastre de miere le-am petrecut in Bangkok. Deoarece am plecat pe cont propriu, am cautat informatii utile, le-am gasit pe 3 site-uri: AFA, imperatortravel si tedoo.

Am zburat cu Austrian Airlines, am facut o escala de 2 ore la Viena. Am optat pentru visa-on-arrival, am plecat cu fotografiile in buzunar si totul a decurs astfel: pe parcursul zborului primesti un formular care trebuie completat, in aeroport urmaresti indicatoarele visa-on-arrival, schimbi bani (viza costa 1000 bahti/ persoana) la un curs nefavorabil (schimbati doar suma necesara) mai completezi inca un formular pe care se lipeste poza tip buletin, arati rezervarea pentru avionul cu care vei parasi Thailanda si primesti viza pe pasaport. Durata tutoror acestor operatiuni = maxim 5 minute, noi am aterizat dupa-amiaza.

Pentru cazare am ales Baiyoke Sky, despre care am scris aici. Pana la hotel am mers cu sky-train-ul care se ia de la subsolul aeroportului (iese ulterior la suprafata :) costul calatoriei finnd de 40 bahti. Trenul era deja parcat in statie, ni se face semn sa urcam repede si incepe sa se puna in miscare. Vagonul este foarte curat, extrem de racoros de la aerul conditionat si suntem singurii europeni din zona. Toata lumea sta pe facebook sau pe diverse chat-uri, par obisnuiti cu turistii, nu atragem priviri curioase. Statiile sunt anuntate si in limba engleaza, iar pe plafon sunt harti cu caractere latine. Traseul parcurge la inceput cateva zone mai modeste, dar vad pentru prima data o orezarie, pe masura ce avansam peisajul se schimba in cladiri inalte.

Ajunsi la destinatie, dam cu nasul de aerul Bangkok-ului: cald, umed, poluat si transpiram instant. Ne lasam bagajele la hotel si incepem sa exploram imprejurimile, sa simtim practic pulsul orasului. Inca de la iesirea din hotel vedem stradute inguste, vanzatori ambulanti, celebra street -food al carei miros pare ciudat pentru noi si incet-incet ajungem la Pantip Plaza. Este un mall bazat pe electro IT, gasesti absolut tot ce vrei clonat: casti beats, filme, carduri, iar la ultimul etaj este reprezentata oficiala a mai multor branduri foto.

Ca o prima impresie: traficul este infernal, se conduce pe invers, cu toate acestea nu auzi tipete sau injuraturi, pentru pietoni exista pasarele de traversare a arterelor principale, thailandezii par oameni pasnici, iar toata lumea vrea sa-ti vanda cate ceva: tuk-tuk, taxi, laptop, pad thai...

Urmatoarea zi am rezervat-o pentru Ayutthaya, voi scrie ulterior experienta de acolo, pentru ca merita.

A treia zi am avut-o rezervata in intregime pentru Bangkok.

Prima destinatie: Marele Palat (mai exact o suita de cladiri), accesul din zona noastra se face cu taxiul, obligatoriu cu taximetrul pornit.

Dupa ce achiti taxa de intrare (500 bahti), o doamna in uniforma te evalueaza daca esti imbracat corespunzator. Noi nu am fost asa ca suntem pusi sa inchiriem gratis tinuta care sa ne permita accesul.

Inca de la inceput suntem uluiti de ce au putut sa realizeze oamenii acestia: aur imbinat cu multe alte culori, totul viu, multe detalii de sculptura uluitoaore... sa nu uitam ca a fost inceputa constructia in 1782. Ce ne-a impresinat cel mai mult sunt mozaicurile colorate, frumos aranjate, fiecare coltisor pare plin de viata, mai ales datorita sculpturilor: dragoni uriasi care apara sau scuipa foc, luptatori, maimute, elefanti, toate culminand cu marea stupa aurita. Ca stil arhitectonic palatul este un mixaj intre stilul european si cel thailandez, fiind proiectat de un englez, dar executat de muncitori localnici.

Tot aici veti putea intra in templul lui Buddha de Smarald, o mica statuie pe care ei o venereaza, doar regele avand onoarea sa ii schimbe tinuta. Am mai vizitat colectiile de tinute regale si monetaria, iar dupa circa 4 ore plecam impresionati catre urmatoarea destinatie.

Wat Pho = Templul cu Buddha culcat.

Am plecat pe jos de la Palat printr-o mare de vanzatori de te miri ce si am ajuns repede la acest templu. Citind recomandarile am ales sa vizitam intai curtea plina de stupe multicolore, aceeasi obsesie pentru detalii, plante frumos ingrijite, un acvariu chiar la intrarea in templu. Statuia interioara este impresionanta, are 46 de metri lungime si 15 inaltime, fiind poleita cu aur.

Am plecat catre ultimul obiectiv propus si anume Wat Arun, adica Templul Apusului situat pe malul opus al raului. Dar pana acolo am facut o croaziera de o ora in care am vrut sa surprindem si momente din viata thailandezilor obisnuiti. Asa ca am negociat o croaziera de o ora intr-o barca thailandeza traditionala (long tail boat) cu botul frumos ornat. Am mers catre piata plutitoare - nu recomand preturi umflate - apoi am apucat sa vedem casele lacustre sau de pe malurile raului: unele mai bogate, multe saracacioase, dar toti au anteva TV. Nu am regretat nici un moment alegerea, asa poti vedea real life cum se spune. Daca ar fi sa repet experienta, as alege varianta de 2 ore

Wat Arun pare inca de la debarcare un strajnic al maului vestic. Este impunator, construit in stil khmer, detinand cel mai inalt turn din tara (86 metri) - simbolizeaza un munte sfant pentru budisti - Meru. Bucatelele mici de portelan care il impodobesc sunt balastul vaselor comerciale ale chinezilor. Urcarea este foarte abrupta, dar de sus vei capta cateva imagini superbe. Am hotarat sa nu mai intram in cele 4 cladiri adiacente si pentru 3 bathi ajungem pe malul nostru.

Serile le-am petrecut-o pe celebra Khao San Road. Ce este cu aceasta locatie prezenta pe toate forumurile? :) este prima zona cucerita de turistii europeni, un loc unde gasesti de toate, la preturi bune, plina de guest house, restaurante, baruri si cluburi cu preturi ok. Poti manca, bea, canta, distra, iti poti cumpara fel de fel, dar mai ales poti socializa cu backpackerii europeni si americani. O recomand ca zona de la distractie pentru seara si noapte.

In drum spre hotel remarcam traficul in continuare aglomerat, prostituatele din zona raului si marile intersectii, oamenii la plimbare, cred ca orasul asta pur si simpu nu are somn.

Ultima jumatate de zi am vizitat MBK si ferma de crocodili. Despre primul pot afirma ca este o mare teapa, arata foarte bine constructia, dar preturile sunt cele mai mari intalnite in Bangkok, deci de evitat.

Ferma de crocodili, de fapt si o mini zoo pretinde ca este cea mai mare din Asia, iar pana acolo poti ajunge numai cu taxiul. Platim taxa de intrare 300 bathi si ajungem exact la spectacolul crocodililor. Doi dresori fac un adevarat spectacol, baga mana si apoi capul in gura crocodililor, ii intorc pe toate partile pentru ca la final sa ii ia in brate. O alta parte interesanta urmeaza: poti hrani crocodilii cu capete de peste (20 de bathi bucata): buna afacere hranesc si animalele, fac si vanzare. Dar cine poare refuza sa hraneasca crocodilii? :) din zona mlastinoasa apar unul cate unul, au o agilitate uimitoare. In gradina zoologica din zona poti hrani tigrisorii cu biberonul, admira hipopotami, ursi, lei sau serpi. Spectacolul de elefanti este unul pentru copii, showul este destul de slabut. Dupa ce hraniti animalele va puteti hrani si voi la food-court. A fost o experienta unica sa interactionezi cu reptilele de la asa mica distanta.

Ulterior am plecat catre Phuket.

Ce-ar mai fi de spus despre Bangkok? Un oras imens, mereu in miscare, unde poti vedea atat zgarie-nori si cladiri moderne, dar si viata saracacioasa. Oamenii sunt sociabili, ii intrebi rar si te vor ajuta.

Nu voi uita prea curand panorama orasului de la inaltime, dar nici templele si Chao Praya.

Daca aveti mai mult timp va recomand sa inchiriati o masina cu sofer care sa va mai plimbe prin zona.

Ca si sfaturi/ impresii generale:

- exista peste tot case de schimb, nimeni nu incearca sa te abordeze sa schimbi valuta, dar ratele de schimb variaza foarte puternic

- taxiurile libere sunt cele cu becul rosu aprins - daca nu aveti chef de negocieri, nu urcati daca nu folosesc taximetrul - este o moda sa iti ceara un pret umflat

- un masaj la picioare este obligatoriu dupa atata mers pe jos - nu confundati masajul thailandez terapeutic cu cel de natura sexuala :) multe saloane au chiar si afis: NO Sex

- am vazut putini cersetori si maidanezi, orasul nu este totusi unul prea curat

- cele mai bune cumparaturi le-am facut din bazarul de la sfarsit de saptamana - absolut totul este negociabil, nu negociezi nu esti interesant

- ne-am simtit in siguranta, desi exista o alerta ciudata de calatorie, am primit chiar si SMS dupa ce am deschis mobilele

- lasati pasapoartele in seif la hotel, este suficient sa aveti doar copiile

- street-food-ul este sigur: am mancat fructe si gratar si nu am patit nimic

- multi thailandezi sunt plini de tatuaje - nu va speriati in nici un caz de ei , ei cred ca aceste ii protejeaza

- denumirea hotelului este bine sa o aveti scrisa thai, multi nu stiu alfabetul latin

Daca m-as intoarce in Bangkok? cu siguranta da, dar peste minim 5 ani, mai am si alte locuri de vazut daca doriti alte info puteti sa ma contactati oricand.

Trimis de gvaly in 24.11.13 18:38:45
Validat / Publicat: 25.11.13 09:01:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 4143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 stupa aurie

Michi
[25.11.13 10:30:43]

Felicitări pentru review. Până acum ai avut acelaş itinerar cu al nostru, numai că noi l-am făcut cu o firmă acum 16 ani şi impresiile tale au fost binevenite pentru aducere aminte. Nu ştiu dacă ai fost şi la micul Siam în care sunt miniaturi ale celor mai mari construcţii ale lumii, ceva gen Bruxelles? Aştept cu nerăbdare reviewul despre Ayutthaya.

[25.11.13 18:26:26]

P.S.

@gvaly , ai plecat în Oraşul Îngerilor cu lecţia neînvăţată în poza 3 nu este un dragon ci un înger feminin, iar în poza 5 dragonul este un înger masculin, dacă dai o bere. spun şi care e diferenţa....

cdiana
[25.11.13 20:08:13]

Cu mare placere am citit, cu mare placere am dat superbonusul!

@webmaster13: daca dau eu berea se pune?

gvalyAUTOR REVIEW
[25.11.13 20:14:16]

@webmaster13: dau un vin fiert... dar spune-mi te rog si de unde stii ca e un inger si dau si o bere

[25.11.13 20:54:27]

am beneficiat de explicaţiile unui ghid profesionist în timpul vizitei mele, este destul de complicat, cert este că acele personaje fantastice sunt echivalentul îngerilor creştini, sunt fiinţe celeste, emanaţii ale luminii şi energiei, reprezentarea lor luând forme diferite, aceste ˝devas˝ sunt fie de sex feminin fie de sex masculin, în Tailanda ingerii de sex feminin sunt reprezentaţi desculţi şi având coifuri cu terminaţie ascuţită, cei masculini sunt încălţaţi şi coifurile lor au o terminaţie în formă de creastă...

[25.11.13 21:38:35]

MCM
[26.11.13 12:05:58]

Casa de piatra, dragilor!!!

le_maitre
[28.11.13 23:08:35]

@gvaly: Îmi plăcu maxim reviewu'! Cred că, dintre toate cele postate în cadrul acestei "isterii exotice" din ultima lună, acesta este de căpătăi pe locaţia cu pricina. Zic isterie fără răutate, ci doar din perspectiva unor rew apărute la foc automat, mai multe decât cele pe Grecia din vară, parol!

Have an eternal honeymoon... casă de piatră ţi-a urat deja colega noastră dragă EmCieMa!

cdiana, gvaly, le_maitre, MCM, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: