ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2013
ÎNSCRIS: 31.01.13
SEP-2013

Odihna si relaxare maxima

Dupa un concediu prelungit in Grecia in iunie iulie2013, nici nu visam sa mai plec undeva in acest an... desi imi doream o mica 'escapada' ieftina la inceput de septembrie.

Oferta a sarit practic pe mine de la o agentie de turism si... desi bugetul de vacanta era practic epuizat, nu am putut rezista tentatiei si am luat-o: Marti Beach Kusadasi, 4 *, all inclusive, transport cu autocarul.

Mai fusesem in Kusadasi in iunie 2008 la Pine-Bay Holiday Resort, 5*, cu auto personal, asa ca am avut ceva emotii cu privire la drumul cu autocarul si cu privire la inerenta comparatie pe care as fi fost tentata sa o fac intre un Resort de 5 * si un Hotel de 4* in aceeasi tara, aceeasi statiune turistica.

Am trecut peste toate 'inconvenientele' si am cumparat excursia.

Nu regret nici o clipa, ba chiar ma felicit pentru alegerea facuta!

Drumul cu autocarul a fost intradevar lung, dar mi-a placut, am scapat de grija condusului, limitare de viteza, atentia la trafic, radare, politisti, teama de amenzi pentru te miri ce, grija ca s-ar putea sa ma ratacesc, teama ca gps-ul pierde semnalul sau ma duce aiurea ca nu s-au actualizat hartile, etc. Asa ca m-am bucurat de drum, am admirat peisajul, am vazut la ducere dromaderi si la intoarcere pasari flamingo, in Turcia, evident, pentru ca in Bulgaria si Romania am dormit atat la dus cat si la intors.

Concret am plecat 'azi' la 16.30 din Bucuresti-Romania si am ajuns 'maine' putin inainte de ora 09.00 la Hotel Marti Beach. Ne-a intampinat ghida locala Marinela si, deoarece era foarte devreme si cazarea se facea dupa ora 13, ne-a pus bratarile de all-inclusive si ne-a oferit gratuit micul dejun. In mod normal ar fi trebuit sa incepem conform contractului cu pranzul. Asa ca am luat contact de la prima ora a diminetii cu superba terasa unde se servea masa, locatie deasupra marii. Intreg hotelul este practic 'infipt' in mare! Am mancat pe saturate, flamanzi si obositi de pe drum.

In jur de ora 10 am iesit de la masa si am asteptat cuminti la receptie ora de cazare. Cei mai vioi din grup s-au schimbat rapid in camera destinata bagajelor in costume de baie si au facut prima baie in mare inainte de a primi camera. Altii, veniti poate pentru prima oara in Turcia, dornici de excursii optionale, au stat, au ascultat si au cumparat cuminti ofertele Marinelei pentru Efes, Pamukkale, croaziera, bazar, seara turceasca, etc.

Alte 3-4 familii din grupul din autocar nu au mai avut rabdare sa astepte ora de repartizare in camere si au platit o taxa suplimentara la receptie pentru a fi cazati imediat in camerele hotelului (altele decat cele rezervate de agentia de turism). Noi nu mai aveam buget pentru excursii optionale. nici elan pentru baie in mare, nici graba foarte mare sa ne cazam, asa ca leneveam ok pe fotoliile din receptie urmarind forfota celorlalti. Dar nu pentru mult timp, deoarece la ora 11 am fost chemati de receptioner si ni s-a inmanat cartela camerei 601. Surpriza a fost totala, camera era cu vedere la mare, etajul 6, din balconul camerei aveam priveliste totala si superba asupra intregii plaje Lady Beach cu tot cu faleza! Confortul camerei a fost mult peste asteptari... aveai absolut tot ce-ti trebuie: baie luxoasa cu uscator de par si telefon (nu stiu exact pe cine as fi putut suna din baie), chiuveta incastrata in blat de marmura, o sa atasez poze. Ceea ce m-a impresionat in mod deosebit a fost tv-ul din camera, lcd cu diagonala de 82 cm (!!)... o sa atasez poze.

Apoi au urmat cele 8 zile/ 7 nopti de relaxare si odihna. In camere se facea curatenie zilnic, in fiecare zi se schimbau prosoapele si asternuturile, in fiecare zi gaseam patul aranjat diferit (lebede, flori... am promis, o sa atasez poze!)

Mancarea la all inclusiv excelenta, prea multa si prea diversificata pentru apetitul meu moderat, am incercat sa gust macar cate o inghititura din fiecare fel de mancare, dar nu am reusit. Dupa masa de pranz coborai la terasa de la bar (practic infipta in mare, dupa cum am mai spus). Aici deja se incingea gratarul pentru 'gustarea' dintre mese: hamburgeri de vita sau pui, cartofi prajiti, minim 6 tipuri de salate... pofta de mancare sa ai, ca mirosul imbietor te dadea pe spate!

La bar se serveau, evident gratis pentru cei cu all inclusive, bauturi racoritoare originale: fanta, pepsi, sprite, vin alb, roze sau rosu servit din sticla de 3 sferturi, bere Tuborg la dozator. Aveau si spirtoase (preferate de francezi), dar nu stiu exact ce, erau 3 -4 tipuri, am vazut ca le turna din sticla si le combinau cu suc de portocale (ultimul tot de la dozator).

Alaturi era un dozator unde te puteai servi singur cu ceai, cafea, fursecuri, pateuri, prajiturele, etc.

Plaja puteai face pe ponton, aveai sezlonguri cu saltele si umbrelute si masute gratuite, de o calitate si curatenie incomparabil superioara celor cu plata de pe plaja Lady beach (in dreapta hotelului). Am vazut turisti care NU stateau in hotel, dar veneau si plateau consumatie la barul hotelului Marti Beach, doar ca sa se bucure de terasa si sezlongurile de la ponton.

Plaja lady Beach era foarte frumoasa, apa de cristal, intrarea in apa superba, dar zona cu sezlonguri... mizerabila.

Cu tot bugetul de austeritate am cumparat o croaziera (10 euro cu masa de pranz inclusa) de la o agentie de pe plaja. Am nimerit un vaporas aproape gol, am avut loc suficient sa facem plaja pe saltelutele de sus. Au fost 3 opriri pentru baie in mare si sarituri. Apa marii... impecabila, cum altfel ar putea fi Marea Egee?

Intr-o zi de marti am avut bonus din partea hotelului o seara turceasca, cu dansatori in costume nationale turcesti si dansatoare din buric, apoi muzica si discoteca pana seara tarziu pe terasa hotelului! Superb!

Am regretat ca nu am putut sa revad Efesul + Casa Fecioarei Maria (la 2 pasi) si Pammukale, datorita bugetului de austeritate (le-am vizitat in 2008 si m-au impresionat profund, recomand tuturor celor care ajung in Turcia sa le viziteze, sunt locuri incarcate de istorie, eu vreau neaparat sa le vad din nou... poate la anul, cine stie?)

In a opta zi am eliberat camerele, am servit micul dejun si pranzul (intre mic dejun si pranz au venit noii turisti, insotiti de doamna Marinela, cu pliante, explicatii, excursii optionale, etc).

Noi ne-am suit in autocar la ora 14.30 si la doua zi dimineata la 7 eram din nou in Bucuresti... la Parcul Izvor:(si de acolo fiecare pe drumul lui...

Per total a fost un sejur reusit la inceput de toamna, ne-am odihnit, am mancat, am facut plaja, baie, ne-am mutat de la soare la umbra si ne-am incarcat bateriile pentru un nou an de munca... visand la vara lui 2014.

Trimis de penelopa in 22.11.13 00:42:18
Validat / Publicat: 22.11.13 09:14:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Pine Bay Holliday Resort

VIZUALIZĂRI: 4091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (penelopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Hop si eu printer ghivece!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.11.13 16:31:08]

Ai ales f bine si perioada si locatia, te felicit!

penelopaAUTOR REVIEW
[22.11.13 23:22:13]

@maria55: Multumesc mult pentru apreciere, imi doresc mult sa gasesc si la anul o oferta la acelasi hotel, in aceeasi perioada, pregatesc din timp banii pentru excursiile optionale pe care le-am "ratat" anul acesta din motivele pe care le-am enuntat in review.

Eugenia55* †
[24.11.13 13:50:47]

Si SB s-a nimerit tot din Bucuresti, placut, folositor review!

penelopaAUTOR REVIEW
[24.11.13 17:48:25]